Místopředseda NS: Na dorovnání platů zaměstnanců soudů je potřeba 1,5 miliardy navíc

Na dorovnání platů zaměstnanců soudů s průměrným výdělkem ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun, řekl dnes novinářům místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Předsedové soudů už v pondělí v prohlášení uvedli, že je česká justice před kolapsem a že vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců.

Ilustrační foto

Podle Šuka nebude kolaps náhlý, ale postupný a neodvratný. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí předsedům soudů vzkázal, že možnosti rozpočtu jsou velmi limitované.

"Naše představa je hrozně jednoduchá. My požadujeme, aby zaměstnanci soudů měli stejnou mzdu jako zaměstnanci jiných veřejných složek, jinými slovy průměrnou mzdu ve veřejné sféře," uvedl Šuk. Na soudech pracuje podle něj zhruba 9500 zaměstnanců, kterým je potřeba dorovnat 10.000 korun měsíčně. "To se bavíme o platech na rok 2023 a vycházíme z průměru na rok 2021," dodal. Zvyšování v dalších letech by pak podle něj mělo kopírovat zvyšování v jiných sektorech.

Na soudech je podle předsedů soudů obrovská fluktuace. Podhodnoceni jsou podle nich zaměstnanci ve všech oblastech, například i informatici. "Za této situace můžeme těžko doufat v digitalizaci justice," prohlásil místopředseda Nejvyššího soudu. Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl doplnil, že situace už trvá dekády. Protože bude ubývat zaškolených pracovníků, zvýší se podle něj chybovost a prodlouží se délka řízení.

"Přinejmenším nastanou průtahy v řízeních. Ty horší scénáře vychází z toho, že odejdou všichni IT pracovníci. Takže já si ani nezapnu počítač," uvedl Šuk. "Umím si představit, že odejde tolik lidí, že ten soud obrazně řečeno zavře. Přestane prostě fungovat," dodal. To by podle něj například znamenalo propuštění lidí z vazeb, protože by se nemohla konat vazební jednání.

Předsedové soudů chtějí o navýšení platů dále jednat. S ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) by se chtěli sejít v řádu týdnů. "My jsme si vědomi, že možná nedosáhneme dohody, než se bude projednávat rozpočet," uvedl Šuk.

"Jsme ve velmi složité ekonomické a rozpočtové situaci a musíme šetřit na všech frontách. Nemůžeme hned teď vše realizovat. Když jsme připravovali náš program, nemohli jsme počítat s válkou na Ukrajině a s jejími důsledky. Debatu dál povedeme, nebráníme se jí, ale rozpočtové možnosti jsou velmi limitované," reagoval v pondělí na prohlášení předsedů soudů premiér. "Souhlasíme s tím, aby se ty platy zvyšovaly. Diskuse, kterou vedeme, je o tom, jestli se to má dít prostřednictvím prostředků, které již byly přiděleny a rozumným přerozdělením, nebo tím, že budeme navyšovat rozpočty," řekl novinářům.

Témata: soudy

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější