Mladík, který zabil učitele mačetou, tvrdí, že byl k činu vyprovokován

Jaroslav Řehák, který letos v březnu podle obžaloby mačetou zabil učitele středního odborného učiliště v pražské Michli, dnes před soudem řekl, že ho pedagog k činu vyprovokoval. Nesouhlasí s tím, že by vraždu plánoval. Řehákovi hrozí až dvacetileté vězení. Soud má dnes v plánu ještě přečíst listinné důkazy, hlavní líčení pak bude pokračovat 19. prosince výslechem znalců a svědků.

SOU Ohradní, kde došlo k tragédii.

"Jak jsem říkal všem, nechtěl jsem to udělat, ale on mě k tomu vyprovokoval," řekl u pražského městského soudu Řehák. Učitele chtěl prý jen vystrašit a zeptat se ho, proč se k němu choval špatně. Když ale vešel do jeho kabinetu s mačetou, učitel se na něj údajně "vrhnul" a chtěl mu zbraň vzít, načež na něj Řehák zaútočil.

Mladík soudu řekl, že u posledního zkoušení ho učitel ponížil, říkal mu prý, že nedokončí školu a neudělá maturitu. "Kdyby to udělal v soukromí, ale před celou třídou to řekl," rozkřičel se v jednací síni Řehák. Pak se rozplakal. Soudce poté přečetl jeho výpovědi z přípravného řízení. V těch Řehák mimo jiné uvedl, že ho učitel šikanoval a že s ním mělo potíže více žáků.

Mladík čtyřiasedmdesátiletého učitele podle obžaloby zabil 31. března dopoledne, muž ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. "V důsledku toho a kvůli jejich dlouhodobě špatnému vztahu, který u něj vygradoval pocitem křivdy a frustrace z uvedeného hodnocení, jež vnímal jako nespravedlivé, obviněný již téhož dne začal přemýšlet nad tím, že učitele usmrtí," popsala v obžalobě státní zástupkyně Jana Murínová.

Řehák chtěl původně podle spisu učitele upálit, obžaloba tvrdí, že téhož dne si v internetovém obchodě objednal zapalovač a benzin. Když mu ale jeho matka 31. března ráno řekla, že pokud se nenajde jiné řešení, bude muset kvůli studijním neúspěchům změnit školu, rozhodl se mladík podle žalobkyně situaci vyřešit hned.

Obžalovaný proto podle vyšetřovatelů předstíral, že jde na procházku, vzal si s sebou 60 centimetrů dlouhou mačetu, nůž a rukavice. Podle obžaloby přišel do školy v Ohradní ulici, kde se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho Řehák napadl, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoct.

Mladík podle spisu zbraň v kabinetu nechal. V přízemí vyskočil z okna školy, hlavní vchod by mu totiž musel otevřít vrátný. Pak odjel na vlakové nádraží Kačerov a odtud vlakem na Zbraslav, kde vystoupil a k Vltavě si šel vyčistit krvavé stopy z nohavic. Zavolal ještě svým rodičům a předstíral, že neví, co se ve škole stalo. Řehák v telefonu tvrdil, že je na cyklostezce u Vltavy, kde ho našel jeho dědeček. Mladíka pak zadržela policie.

Řehákův obhájce dnes u soudu řekl, že obžalovaný víceméně souhlasí s popisem skutku, odmítá však, že by vraždu plánoval. Řehák podle právníka také nesouhlasí s právní kvalifikací skutku. Mladík je obžalován z vraždy po předchozím uvážení, za kterou mu hrozí 12 až 20 let vězení, například za prostou vraždu by mu mohly soudy uložit trest od deseti do 18 let, za zabití, tedy usmrcení člověka v silném rozrušení, pak tři až deset let vězení.

Zavražděný muž vyučoval přes 30 let, v práci pokračoval i v důchodovém věku. Pozůstalí po obžalovaném požadují miliony korun za majetkovou a nemajetkovou újmu.

Témata: vražda | soudy | Policie ČR

Policie: Mrtvý Čech nalezený v Polsku je muž hledaný pro vraždu v Praze

08.02.2023 20:23 Aktualizováno Mrtvý Čech nalezený v Polsku je skutečně muž hledaný pro vraždu v Praze. Potvrdila to dnes policie…

Kriminalisté vyšetřují smrt dvou seniorů v domku v Litvínově

07.02.2023 20:39 V rodinném domě v Litvínově na Mostecku byl bez známek života nalezen manželský pár v seniorském…

Policie našla vůz podezřelého z vraždy ženy v Praze

07.02.2023 10:28 Policie v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém z místa činu odjel muž podezřelý z vraždy ženy v…

Policie pátrá po muži, v sobotu měl zastřelit ženu v Praze

05.02.2023 13:59 Kriminalisté pátrají po dvaačtyřicetiletém ozbrojeném muži, který je podezřelý, že v sobotu v…

Muž, podezřelý ze zaslání nábojnice Monice Babišové, spáchal sebevraždu

01.02.2023 09:31 Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před volbami hlavy…

Policie se zabývá brutálním napadením dívky v Ústí nad Labem

30.01.2023 17:10 Policie se zabývá brutálním napadení dívky v Ústí nad Labem. Podezřelou ženu policie vypátrala. ČTK…

Policejní zásah v Brně. V kancelářské budově vyhrožoval muž se zbraní

30.01.2023 10:05 Aktualizováno Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se…

Pořadatele protivládních demonstrací Vrabela zřejmě zadržela policie

21.01.2023 19:37 Policie po dnešní demonstraci v centru Prahy zřejmě zadržela organizátora akce Ladislava Vrabela v…

Kriminalita v ČR: Je nižší než před covidem, meziročně se ale zvýšila.…

13.01.2023 13:40 Aktualizováno Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku stoupla. Policie zaznamenala 181.991 trestných…

Policie vyšetřuje jako vraždu a sebevraždu úmrtí pohřešované dvojice v…

03.01.2023 12:37 Aktualizováno Případ úmrtí čtyřicetileté ženy a jejího tříletého syna v Krkonoších policie vyšetřuje jako vraždu…

Související:

Nejnovější