Mnichovské konference se kromě Scholze zúčastní i Macron, Duda nebo Pavel

Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také prezidenti Francie a Polska Emmanuel Macron a Andrzej Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I. Dnes to na tiskové konferenci oznámil šéf konference Christoph Heusgen.

Emmanuel Macron

Bezpečnostní konference, na které bude jedním z hlavních témat ruská invaze na Ukrajinu, se v bavorské metropoli koná tento týden od pátku do neděle.

Vedení konference, která je považována za jedno z předních mezinárodních bezpečnostních fór, již před týdnem oznámilo, že Spojené státy bude zastupovat viceprezidentka Kamala Harrisová. Americký prezident Joe Biden se konference zúčastnil v roce 2021, kdy se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 konala digitálně. Za Českou republiku do Mnichova přijede ministr zahraničí Jan Lipavský, pozvání přijal také nově zvolený prezident Petr Pavel. Pavel nebude na konferenci ještě v roli prezidenta, očekává nicméně neformální setkání s lídry jiných zemí.

V Mnichově budou podle Heusgena zastoupeni také představitelé Evropské unie, OSN i jihoamerických či afrických států.

Jedním z hlavních témat třídenního jednání bude ruská invaze na Ukrajinu. Ruští zástupci ale do Mnichova nepřijedou, kvůli agresivnímu postoji Moskvy vůči Ukrajině je organizátoři nepozvali. Přesný program konference zveřejní ve čtvrtek.

Bezpečnostní konference rovněž udělí svou cenu pojmenovanou po svém zakladateli Ewaldu von Kleistovi. Letos ji podle Heusgena dostanou Finsko se Švédskem za své zlomové rozhodnutí vstoupit do Severoatlantické aliance. Obě severské země se k tomu odhodlaly v reakci na ruskou invazi, vstup do NATO jim ale dosud neschválily dvě členské země: Turecko a Maďarsko. Loni ocenění dostal šéf NATO Jens Stoltenberg a o rok dříve tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová.

Pavel se v Mnichově sejde například s Macronem

Zvolený prezident Petr Pavel se při bezpečnostní konferenci v Mnichově v pátek a sobotu sejde například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo prezidentem Litvy Gitanasem Nausédou. Řekl to po dnešním setkání s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem v Lánech. Další schůzky jsou v jednání. Chce mimo jiné apelovat na rychlou vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes během své návštěvy Ostravy uvedl, že považuje za správné, že se nový prezident bude účastnit mnichovské bezpečnostní konference. "Bude mít možnost navázat kontakty s řadou účastníků, a to si myslím, že je z hlediska budoucnosti určitě výhodné," uvedl Fiala. Premiér dodal, že v případě zahraniční politiky jsou s nově zvoleným prezidentem domluveni, že budou kroky koordinovat. "Pan nově zvolený prezident si je velmi dobře vědom těch rolí, které má v zahraniční politice vláda, i toho, co má a může dělat hlava státu. Ta koordinace je velmi důležitá," uvedl Fiala.

Pavel také pravděpodobně do konce března navštíví Slovensko a prezidentku Zuzanu Čaputovou, setká se rovněž s polským prezidentem Andrzejem Dudou a německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Konference se v bavorské metropoli uskuteční tento týden od pátku do neděle, jedním z hlavních témat bude ruská invaze na Ukrajinu. Akce se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také například polský prezident Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I.

Setkání na okraj konference považuje Pavel spíše za seznamovací. Chce ale zdůraznit, že vstřícnost, se kterou byl minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijat v Británii, ve Francii či v Bruselu, by neměla zůstat pouze v rovině slov či emocí, ale měla by být proměněna do velice rychlé a konkrétní vojenské pomoci.

"Z různých zdrojů vyplývá, že Ruská federace připravuje protiofenzivu. Může být poměrně zásadní. Pokud nebude Ukrajina dostatečně vybavená k tomu, aby mohla ofenzivě čelit, mohlo by dojít i k poměrně zásadnímu zvratu ve vývoji konfliktu," řekl Pavel.

Tento týden kromě Mnichova plánuje ve středu a ve čtvrtek cestu do Karlovarského kraje, kde se chce setkat s vedením kraje a měst a zavítat do škol, firem či se setkat se zástupci neziskových organizací. Zajímá ho, jak krize dopadá na občany kraje a jak ti vnímají vládní opatření. Obecně chce hovořit také o hlavních problémech kraje, například o nedostatku škol, dostupnosti zdravotní péče či možnosti kulturního a sportovního vyžití.

Moje návštěva ČR může být symbolem usmíření, řekl Pellegrini

16.06.2024 21:49 Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil,…

Rusko není připravené jednat o míru, řekl Zelenskyj po summitu

16.06.2024 18:42 Rusko není připravené diskutovat o spravedlivém a trvalém míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr…

Mírový summit nepřinesl průlom. Nutný bude i dialog s Ruskem

16.06.2024 16:00 Jen 80 z více než 90 zemí účastnících se mírového summitu o Ukrajině se přihlásilo k závěrečnému…

Na Islandu havaroval autobus české cestovky. Pět lidí skončilo na JIP

16.06.2024 12:54 Na Islandu v pátek vážně havaroval autobus s českými turisty, informovala cestovní kancelář. Pro…

Zelenskyj chce, aby summit přinesl návrh, který půjde předložit Rusku

16.06.2024 09:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl…

Zelenskyj věří, že na švýcarském summitu se bude psát historie

15.06.2024 17:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu dorazil na mírový summit k probíhajícímu…

Pellegrini je ode dneška novým slovenským prezidentem

15.06.2024 13:04 Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze…

Rusko má na Ukrajině vyšší stovky tisíc vojáků, prozradil Putin

15.06.2024 11:15 Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na…

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, označil ho za Hitlera

14.06.2024 20:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira…

Hamás přiznal, že neví, kolik rukojmí unesených z Izraele ještě žije

14.06.2024 16:47 Není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu.…

Související:

Nejnovější