Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také prezidenti Francie a Polska Emmanuel Macron a Andrzej Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I. Dnes to na tiskové konferenci oznámil šéf konference Christoph Heusgen.
Bezpečnostní konference, na které bude jedním z hlavních témat ruská invaze na Ukrajinu, se v bavorské metropoli koná tento týden od pátku do neděle.
Vedení konference, která je považována za jedno z předních mezinárodních bezpečnostních fór, již před týdnem oznámilo, že Spojené státy bude zastupovat viceprezidentka Kamala Harrisová. Americký prezident Joe Biden se konference zúčastnil v roce 2021, kdy se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 konala digitálně. Za Českou republiku do Mnichova přijede ministr zahraničí Jan Lipavský, pozvání přijal také nově zvolený prezident Petr Pavel. Pavel nebude na konferenci ještě v roli prezidenta, očekává nicméně neformální setkání s lídry jiných zemí.
V Mnichově budou podle Heusgena zastoupeni také představitelé Evropské unie, OSN i jihoamerických či afrických států.
Jedním z hlavních témat třídenního jednání bude ruská invaze na Ukrajinu. Ruští zástupci ale do Mnichova nepřijedou, kvůli agresivnímu postoji Moskvy vůči Ukrajině je organizátoři nepozvali. Přesný program konference zveřejní ve čtvrtek.
Bezpečnostní konference rovněž udělí svou cenu pojmenovanou po svém zakladateli Ewaldu von Kleistovi. Letos ji podle Heusgena dostanou Finsko se Švédskem za své zlomové rozhodnutí vstoupit do Severoatlantické aliance. Obě severské země se k tomu odhodlaly v reakci na ruskou invazi, vstup do NATO jim ale dosud neschválily dvě členské země: Turecko a Maďarsko. Loni ocenění dostal šéf NATO Jens Stoltenberg a o rok dříve tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová.
Pavel se v Mnichově sejde například s Macronem
Zvolený prezident Petr Pavel se při bezpečnostní konferenci v Mnichově v pátek a sobotu sejde například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo prezidentem Litvy Gitanasem Nausédou. Řekl to po dnešním setkání s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem v Lánech. Další schůzky jsou v jednání. Chce mimo jiné apelovat na rychlou vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes během své návštěvy Ostravy uvedl, že považuje za správné, že se nový prezident bude účastnit mnichovské bezpečnostní konference. "Bude mít možnost navázat kontakty s řadou účastníků, a to si myslím, že je z hlediska budoucnosti určitě výhodné," uvedl Fiala. Premiér dodal, že v případě zahraniční politiky jsou s nově zvoleným prezidentem domluveni, že budou kroky koordinovat. "Pan nově zvolený prezident si je velmi dobře vědom těch rolí, které má v zahraniční politice vláda, i toho, co má a může dělat hlava státu. Ta koordinace je velmi důležitá," uvedl Fiala.
Pavel také pravděpodobně do konce března navštíví Slovensko a prezidentku Zuzanu Čaputovou, setká se rovněž s polským prezidentem Andrzejem Dudou a německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.
Konference se v bavorské metropoli uskuteční tento týden od pátku do neděle, jedním z hlavních témat bude ruská invaze na Ukrajinu. Akce se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také například polský prezident Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I.
Setkání na okraj konference považuje Pavel spíše za seznamovací. Chce ale zdůraznit, že vstřícnost, se kterou byl minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijat v Británii, ve Francii či v Bruselu, by neměla zůstat pouze v rovině slov či emocí, ale měla by být proměněna do velice rychlé a konkrétní vojenské pomoci.
"Z různých zdrojů vyplývá, že Ruská federace připravuje protiofenzivu. Může být poměrně zásadní. Pokud nebude Ukrajina dostatečně vybavená k tomu, aby mohla ofenzivě čelit, mohlo by dojít i k poměrně zásadnímu zvratu ve vývoji konfliktu," řekl Pavel.
Tento týden kromě Mnichova plánuje ve středu a ve čtvrtek cestu do Karlovarského kraje, kde se chce setkat s vedením kraje a měst a zavítat do škol, firem či se setkat se zástupci neziskových organizací. Zajímá ho, jak krize dopadá na občany kraje a jak ti vnímají vládní opatření. Obecně chce hovořit také o hlavních problémech kraje, například o nedostatku škol, dostupnosti zdravotní péče či možnosti kulturního a sportovního vyžití.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.