Mnichovské konference se kromě Scholze zúčastní i Macron, Duda nebo Pavel

Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také prezidenti Francie a Polska Emmanuel Macron a Andrzej Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I. Dnes to na tiskové konferenci oznámil šéf konference Christoph Heusgen.

Emmanuel Macron

Bezpečnostní konference, na které bude jedním z hlavních témat ruská invaze na Ukrajinu, se v bavorské metropoli koná tento týden od pátku do neděle.

Vedení konference, která je považována za jedno z předních mezinárodních bezpečnostních fór, již před týdnem oznámilo, že Spojené státy bude zastupovat viceprezidentka Kamala Harrisová. Americký prezident Joe Biden se konference zúčastnil v roce 2021, kdy se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 konala digitálně. Za Českou republiku do Mnichova přijede ministr zahraničí Jan Lipavský, pozvání přijal také nově zvolený prezident Petr Pavel. Pavel nebude na konferenci ještě v roli prezidenta, očekává nicméně neformální setkání s lídry jiných zemí.

V Mnichově budou podle Heusgena zastoupeni také představitelé Evropské unie, OSN i jihoamerických či afrických států.

Jedním z hlavních témat třídenního jednání bude ruská invaze na Ukrajinu. Ruští zástupci ale do Mnichova nepřijedou, kvůli agresivnímu postoji Moskvy vůči Ukrajině je organizátoři nepozvali. Přesný program konference zveřejní ve čtvrtek.

Bezpečnostní konference rovněž udělí svou cenu pojmenovanou po svém zakladateli Ewaldu von Kleistovi. Letos ji podle Heusgena dostanou Finsko se Švédskem za své zlomové rozhodnutí vstoupit do Severoatlantické aliance. Obě severské země se k tomu odhodlaly v reakci na ruskou invazi, vstup do NATO jim ale dosud neschválily dvě členské země: Turecko a Maďarsko. Loni ocenění dostal šéf NATO Jens Stoltenberg a o rok dříve tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová.

Pavel se v Mnichově sejde například s Macronem

Zvolený prezident Petr Pavel se při bezpečnostní konferenci v Mnichově v pátek a sobotu sejde například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo prezidentem Litvy Gitanasem Nausédou. Řekl to po dnešním setkání s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem v Lánech. Další schůzky jsou v jednání. Chce mimo jiné apelovat na rychlou vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes během své návštěvy Ostravy uvedl, že považuje za správné, že se nový prezident bude účastnit mnichovské bezpečnostní konference. "Bude mít možnost navázat kontakty s řadou účastníků, a to si myslím, že je z hlediska budoucnosti určitě výhodné," uvedl Fiala. Premiér dodal, že v případě zahraniční politiky jsou s nově zvoleným prezidentem domluveni, že budou kroky koordinovat. "Pan nově zvolený prezident si je velmi dobře vědom těch rolí, které má v zahraniční politice vláda, i toho, co má a může dělat hlava státu. Ta koordinace je velmi důležitá," uvedl Fiala.

Pavel také pravděpodobně do konce března navštíví Slovensko a prezidentku Zuzanu Čaputovou, setká se rovněž s polským prezidentem Andrzejem Dudou a německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Konference se v bavorské metropoli uskuteční tento týden od pátku do neděle, jedním z hlavních témat bude ruská invaze na Ukrajinu. Akce se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také například polský prezident Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I.

Setkání na okraj konference považuje Pavel spíše za seznamovací. Chce ale zdůraznit, že vstřícnost, se kterou byl minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijat v Británii, ve Francii či v Bruselu, by neměla zůstat pouze v rovině slov či emocí, ale měla by být proměněna do velice rychlé a konkrétní vojenské pomoci.

"Z různých zdrojů vyplývá, že Ruská federace připravuje protiofenzivu. Může být poměrně zásadní. Pokud nebude Ukrajina dostatečně vybavená k tomu, aby mohla ofenzivě čelit, mohlo by dojít i k poměrně zásadnímu zvratu ve vývoji konfliktu," řekl Pavel.

Tento týden kromě Mnichova plánuje ve středu a ve čtvrtek cestu do Karlovarského kraje, kde se chce setkat s vedením kraje a měst a zavítat do škol, firem či se setkat se zástupci neziskových organizací. Zajímá ho, jak krize dopadá na občany kraje a jak ti vnímají vládní opatření. Obecně chce hovořit také o hlavních problémech kraje, například o nedostatku škol, dostupnosti zdravotní péče či možnosti kulturního a sportovního vyžití.

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 12:00 Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 11:08 Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 09:11 Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 08:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska, o OH rozhodne později

28.03.2023 21:54 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat…

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko

28.03.2023 19:37 Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti…

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

28.03.2023 15:28 Aktualizováno Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si…

Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí

28.03.2023 15:05 Aktualizováno Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry…

Reznikov poděkoval Londýnu za tanky, na Ukrajinu dorazily i leopardy od…

28.03.2023 15:03 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za…

Pavel považuje za problém Moravskoslezského kraje odliv mladých lidí

28.03.2023 14:48 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých…

Související:

Nejnovější