Mnoha Afgháncům hrozí podle OSN, že budou přes zimu hladovět

Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit akutnímu nedostatku potravin a hladu. Uvedl to dnes šéf Světového potravinového programu (WFP) David Beasley, jehož organizace zveřejnila zprávu o stavu v Afghánistánu společně s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Afghánistán, ilustrační fotografie.

Téměř 3,2 milionu dětí mladších pěti let hrozí podle ní závažná podvýživa, lidé budou hladovět a umírat. Země, v níž v srpnu převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán, prochází jednou z nejzávažnějších humanitárních krizí současnosti.

"Letos v zimě si miliony Afghánců budou muset vybrat mezi migrací nebo smrtí hlady, alespoň pokud nebudeme moci poskytovat pomoc intenzivněji a zachránit tím životy," uvedl Beasley. "Afghánistán se nyní řadí mezi nejhorší humanitární krize na světě, ne-li vůbec nejhorší. Už jen odpočítáváme do začátku katastrofy," dodal.

Podle dnešní zprávy nemá program humanitární pomoci OSN zajištěn dostatek financí. Pomoc Afghánistánu by podle Beasleyho měsíčně stála 220 milionů dolarů (4,9 miliardy korun) a dosavadní přislíbené závazky států jsou jen "kapkou v moři".

Nedávné události oslabily již tak křehkou afghánskou ekonomiku, která do značné míry závisí na zahraniční pomoci. Země je považována za závislou, pokud zahraniční pomoc představuje více než deset procent hrubého domácího produktu. V Afghánistánu je to podle údajů Světové banky 40 procent, píše BBC.

Potravinová krize v Afghánistánu je už horší než například ta v Jemenu nebo v Sýrii, píše agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje v OSN. Beznadějnější situace je už jen v Kongu.

Klasifikace OSN má celkem pět stupňů závažnosti potravinové krize, přičemž pátý, nejzávažnější, je hladomor. Polovina Afghánců letos v zimě zažije stupně tři nebo čtyři, které představují potravinovou krizi a zvýšený počet úmrtí. Tato čísla jsou nejhorší za posledních deset let, kdy OSN začala údaje analyzovat.

Část Afghánců bude muset prodat svůj majetek, aby si mohli koupit jídlo. Zahraniční vlády zablokovaly finanční prostředky Afghánistánu v cizině, a nová vláda Tálibánu tak nemá peníze na platy státních úředníků, poznamenává BBC. Mezi lidi, kteří jsou od konce léta bez příjmů, patří například učitelé. Potravinovou krizi navíc umocňují výpadky v dodávkách pitné vody a opakovaná sucha.

Tálibán převzal moc nad Afghánistánem při bleskové ofenzivě v srpnu s tím, jak se ze země stahovaly poslední zahraniční jednotky. Nutnost humanitární pomoci si však povstalci uvědomují a mezinárodní společenství vyzývají, aby nezastavovalo její dodávky, připomněla agentura DPA.

Témata: Afghánistán | OSN

Bulharsko vyhostilo desítky ruských diplomatů, část viní ze špionáže

28.06.2022 19:17 Aktualizováno Bulharsko dnes vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila…

Rusové zaútočili raketami na Dnipro, pod troskami jsou prý lidé

28.06.2022 19:07 Rusko dnes podniklo raketový útok na třetí největší ukrajinské město Dnipro, uvedly tamní úřady.…

Skotsko chtějí vyvolat nové referendum o nezávislosti

28.06.2022 17:47 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, týkají se i dovozu zlata

28.06.2022 17:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie našla v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:53 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

V Madridu začíná třídenní summit NATO, bude řešit ruskou invazi na Ukrajinu

28.06.2022 16:51 Aktualizováno Do hlavního města Španělska se dnes slétají lídři členských zemí Severoatlantické aliance, které…

Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do NATO, řekl Fiala

28.06.2022 16:42 Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO), zopakoval dnes na…

Rusko zveřejnilo souřadnice Pentagonu, nelíbí se mu podpora Kyjeva

28.06.2022 16:15 Rusko v den zahájení summitu Severoatlantické aliance v Madridu zveřejnilo souřadnice Pentagonu a…

Počet obětí ruského útoku na nákupní středisko v Kremenčuku stoupl na 18

28.06.2022 16:03 Aktualizováno Počet obětí ruského raketového úderu na ukrajinské město Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna…

Výsledek summitu G7: Další podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický…

28.06.2022 15:26 Aktualizováno Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana…

Související:

Nejnovější