Po strmém nárůstu nových případů koronaviru na některých místech USA z posledních týdnů se řada států potýká s velkým počtem osob hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19. Texas, který je jedním z epicenter nynější vlny epidemie v USA, žádá nemocnice, aby prováděly jen nezbytné operace a povolal na pomoc zdravotníky z okolních států. Georgia varuje před přetížením tamních nemocnic a Arkansas ohlásil dosud nejvyšší počet hospitalizovaných od propuknutí pandemie. Na řadě míst se přitom stále vedou spory o to, zda znovu obnovovat některé restrikce.
Guvernér Texasu Greg Abbott v pondělí vyzval tamní nemocnice, aby odložily veškeré operace, pokud takový krok nepovede k úmrtí pacienta nebo výraznému zhoršení jeho stavu. Texaským lékařům pak přijedou pomoci jejich kolegové z méně zasažených států, aby nedošlo k přetížení nemocnic.
Abbott nicméně nehodlá zrušit zákaz nařízení povinného nošení roušek na veřejných místech, povinného očkování, či vyhlašování nových restrikcí místními samosprávami. Texasany vyzval k naočkování a prohlásil, že v této době již všichni sami nejlépe vědí, co je potřeba pro boj s pandemií udělat.
Řada zdravotních regionů ve státu, které zahrnují vždy několik okresů, má nicméně nyní k dispozici méně než pět lůžek na jednotkách intenzivní péče. Tempo růstu denního počtu nových případů a hospitalizovaných osob je přitom ve státu srovnatelné s loňským podzimem, po němž následovala dosud nejhorší vlna pandemie v USA. Přes 18 procent všech provedených testů v Texasu nyní vychází pozitivních.
Město Austin například o víkendu využilo svého oznamovacího systému pro případy mimořádných událostí a vyzvalo tamní obyvatele, aby nosili na veřejných místech roušky, zůstávali co nejvíce doma a nechali se naočkovat. "Situace je kritická," řekl hlavní zdravotnický činitel okresu Austin-Travis Desmar Walkes s tím, že místní nemocnice jsou již nyní pod velkým tlakem a město kvůli příkazům guvernéra nemá možnost přijmout opatření, jimiž by jim mohlo ulevit. V oblasti s téměř 2,4 miliony obyvatel je přitom k dispozici šest lůžek na jednotkách intenzivní péče.
Před možným přetížením varují rovněž nemocnice v Georgii. Šéfové klinik na jihu státu v pondělí při tiskové konferenci vyzvali obyvatele k nošení roušek a vakcinaci vzhledem k rychlému úbytku volných lůžek. Stát nyní registruje nejvyšší denní počty nově nakažených od začátku února, počet hospitalizovaných s covidem-19 je osmkrát vyšší než na začátku léta.
Dosud nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 registruje Arkansas. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je nyní v celém státu volných osm lůžek na jednotkách intenzivní péče. Proti koronaviru je tam plně naočkováno 47 procent populace, méně než činí celoamerický průměr.
Nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 od ledna hlásí rovněž Alabama, celkově nejvíce lidí v péči lékařů je v Louisianě. V Mississippi došla lůžka na jednotkách intenzivní péče ve 35 tamních velkých nemocnicích. V Los Angeles se pak počet hospitalizovaných zdvojnásobil za posledních 14 dní.
Ve všech státech přitom drtivá většina lidí s těžkým průběhem covidu není naočkována.
Nemocnice upozorňují i na to, že ve státech s nejnižší proočkovaností a největším šířením nákazy narůstají rovněž počty vážně nemocných dětí. Minulý týden se koronavirus potvrdil u 94.000 dětí, což činí asi 15 procent z celkového počtu nových případů. Až tři a půl procenta z nich přitom končí v nemocnicích. Hlavní lékařka jedné z nemocnic v New Orleans Robin Robertsová tvrdí, že polovina dětských pacientů s covidem-19 v jejím zařízení je mladší dvou let. Někteří experti uvádějí, že nakažlivá varianta delta zřejmě způsobuje horší průběh covidu-19 u dětí, ačkoliv se o této domněnce stále vedou debaty.
V řadě států včetně Floridy a Texasu, které jsou epicentrem nynější vlny pandemie v USA, se vrací děti po prázdninách do školy, a diskutuje se tam proto o tom, zda přikázat nošení roušek v učebnách. Tamní guvernéři přijali různá opatření, jimiž se to snaží školám znemožnit, místní samosprávy se však v některých případech jejich příkazy neřídí i přesto, že jim guvernéři hrozí postihem.
Namísto úlevy a návratu k normálnímu provozu tak řadu měst nadále rozděluje další kolo debat o ochranných opatřeních ve školách, které vstupují již do třetího školního roku poznamenaného pandemií koronaviru, poznamenal list The Washington Post.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.