Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny se odmítají evakuovat

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti evakuovali, zjistila stanice CNN. Dostatečnou motivací k odjezdu pro ně nejsou přibližující se boje ani vyhlídky, že si v zimě nezatopí.

Ukrajina

Někteří lidé, kteří se evakuovali, se dokonce vrací do nebezpečné oblasti zpět. "Utratila jsem všechny peníze za nájem, jsem na mizině," vysvětluje novinářům CNN paní Valentyna své pohnutky k návratu. "Musela jsem se vrátit, i když nám říkali, že tuhle zimu tady nebude voda ani vytápění," dodává.

"Pro naši armádu je těžké bránit město, když tu máme hodně civilních obyvatel," vysvětluje ale starosta Kramatorsku v Doněcké oblasti Oleksandr Hončarenko. V Kramatorsku, kam pravidelně dopadají ruské rakety, podle něho zůstává ještě asi 65.000 obyvatel.

Evakuaci se lidé brání také v Bachmutu, přestože i v něm jsou jasně slyšet blízké exploze. "Rusové jsou už na okraji města. Pokud by měli místní odjet, tak je to teď, nebo nikdy," říká v reportáži novinář, jehož slova přerušuje hřmot výbuchů.

"Vím, že nám vláda říká, abychom odjeli, ale já nemůžu. Mám tady tři byty, kdo se o ně bude starat?" oponuje ale Serhej, který doufá, že až přijdou boje, poslouží mu jeho sklep jako kryt.

Na konci července ukrajinské úřady oznámily, že evakuace z Doněcké oblasti je povinná, protože region se zcela určitě v nejbližší době stane dějištěm intenzivních bojů. Lidé ale mají možnost evakuaci písemnou formou odmítnout.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková podle ruské redakce BBC dnes zopakovala, že ukrajinské úřady chtějí do zimy z Doněcké oblasti evakuovat ještě asi 200.000 lidí kvůli obavám, že kvůli zničené infrastruktuře bude pro tamní obyvatele krajně obtížné udržet v domácnostech teplo. Šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obyvatele upozornil, aby se připravili na možnost, že do regionu nebude proudit plyn.

Podle Vereščukové je potřeba evakuovat 200.000 až 220.000 lidí, tedy asi dvě třetiny z přibližně 350.000 obyvatel z částí Doněcké oblasti, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva. Mezi nimi je asi i 52.000 dětí, upřesnila Vereščuková.

Šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko sdělil, že příprava na podzimní a zimní sezonu pokračuje, ale že se lidé musejí připravit na reálnou možnost, že plyn nebude k dispozici. Plynovod, který ho do oblasti přivádí, je totiž na hranici s Charkovskou oblastí přerušen. Poškozená část se navíc nachází v zóně aktivních bojů.

"Podzim a zima tak budou bez plynu. Budeme hledat alternativu pro ochranu života a zdraví malého množství lidí," přiblížil Kyrylenko.

Denně se z regionu podle Kyrylenka podaří přepravit asi 600 až 700 lidí a většina obyvatel už region opustila. Na Kyjevem kontrolovaných územích Doněcké oblasti dříve podle odhadů žilo 1,8 milionu lidí, respektive 1,3 milionu bez započítání Mariupolského okresu, který během invaze na Ukrajinu zcela ovládly ruské síly.

Témata: Ukrajina

Putin podepsal zákon, který v Rusku zpřísňuje postihy za zločiny spáchané…

24.09.2022 16:25 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků při potopení lodi

24.09.2022 12:55 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Putin zakázal stažení ruské armády z Chersonu

24.09.2022 11:36 Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského…

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:40 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Exhumace masových hrobů v ukrajinském Izjumu skončily. Úřady nalezly těla…

24.09.2022 10:11 Exhumace dosud objevených masových hrobů v ukrajinském městě Izjumu skončily. Ukrajinské úřady v…

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u obcí na východě země

24.09.2022 10:01 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes…

USA podle Číny vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál

24.09.2022 08:39 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Bílý dům: USA nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

Rusové utíkající kvůli mobilizaci tráví i 12 hodin na hranicích. Letenky…

23.09.2022 21:41 Aktualizováno Rusové, kteří by mohli být odvedeni do armády, dnes ve velkém odjížděli ze země. Plná letadla…

Související:

Nejnovější