Množství nekvalitních potravin na trhu se podle inspekce od roku 2016 snižuje

Množství nebezpečných, falšovaných či nejakostních potravin, které odhalili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), v posledních pěti letech klesá. Vyplývá to ze statistiky webu Potraviny na pranýři, který před deseti lety SZPI spustila. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016.

Ilustrační fotografie.

Výrazně kleslo množství závadných potravin vyrobených v Česku, naopak problémy jsou trvale s kvalitou potravin ze zemí mimo Evropskou unii, zejména z jihovýchodní Asie, řekl dnes na tiskové konferenci ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Jednoznačné vysvětlení toho, proč bylo množství záchytů nekvalitních potravin nejvyšší v roce 2016, čtyři roky po vzniku Potravin na pranýři, a teprve poté začalo klesat, Klanica nemá. Nicméně uvedl, že nejen detailní zveřejňovaní prohřešků, ale také vzdělávání prodejců nese po řadě let své ovoce. Týká se to i stravovacích zařízení, která SZPI také kontroluje. "V řadě provozů jsou nastavené mechanismy vnitřní kontroly tak, že by se tam dalo jíst z podlahy a ani nemá smysl tam kontroly dělat. Cíle našich kontrol jsou stanovené na základě vyhodnocení rizik a dá se říct hledáme, abychom našli. Chodíme především tam, kde očekáváme problémy," řekl Klanica. Ročně inspektoři udělají zhruba 50.000 kontrol, jejich počet se nijak nesnížil ani během covidové pandemie.

Podle Klanici se také díky deseti letům existence Potravin na pranýři podařilo vzdělat spotřebitele, kteří o to stáli. Vedle webu jsou Potraviny na pranýři i na sociálních sítích a řada lidí sleduje výsledky kontrol a hledá potraviny, které jsou bezpečné. Trh je nyní přehlednější a spotřebitelé se na něm lépe orientují.

Co se dodnes nepodařilo výrazně zlepšit, je vedle kvality některých stravovacích zařízení také kvalita dovážených potravin z mimounijních zemí, zejména z jihovýchodní Asie. "V řadě bylin, ovoce či zeleniny je často koktejl reziduí pesticidů, limity jsou mnohonásobně překročené. Co je pozitivní, že se nám často tyto zásilky podaří zachytit s Celní správou ještě před uvedením na trh," řekl Klanica.

Poměrně nově také SZPI eviduje rizikové weby, tedy takové, které klamou zákazníka či nabízejí nebezpečné potraviny a doplňky. Jelikož jsou však provozovatelé obvykle ze zemí mimo EU, nelze je postihnout. "Nicméně podle novely zákona bude již od 1. října možné tyto weby v Česku blokovat," řekl Klanica. Přístup na ně musí zamezit všichni poskytovatelé připojení k internetu v ČR do 15 dnů od uvedení webu na seznam blokovaných internetových stránek.

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější