Mohutná bouře Eunice bičuje Evropu. Trhá střechy a zastavuje vlaky, 9 mrtvých

Atlantická bouře Eunice dnes udeřila na západní Evropu s místy rekordními poryvy větru. U jižního pobřeží Anglie dosáhl vítr rychlosti bezmála 200 kilometrů za hodinu. V Anglii zahynuli tři lidé v automobilu, v Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, když ho na něj spadl strom a v Nizozemsku zásah padajícími stromy nepřežili čtyři lidé. Jednu oběť má bouře i v Belgii. Vítr způsobil také značné komplikace ve všech druzích dopravy a materiální škody; v Haagu a Londýně strhl část střech místních stadionů. V noci na sobotu očekává hlavní úder orkánu sever Německa.

Atlantická bouře Eunice roztrhla střechu O2 Areny

Britský meteorologický úřad dnes uvedl, že na ostrově Wight na jižním pobřeží Anglie naměřili vítr o rychlosti 196 kilometrů v hodině. Předběžně se podle něj jedná o nejsilnější vítr, jaký byl kdy zaznamenán na území Anglie.

Rozsáhlá tlaková níže, která se vytvořila nad středním Atlantikem a momentálně se rozprostírá od Azor po západní Evropu, dosáhla pevniny dnes dopoledne na anglickém poloostrově Cornwall. Červený, tedy nejvyšší stupeň varování platí ode dneška pro Londýn a okolí. Již dříve byl vyhlášen na jihozápadě Anglie a v jižním Walesu.

"Bouře Eunice přinese ničivé poryvy a mohla by být jednou z nejsilnějších, které v posledních několika letech zasáhly jižní a střední část Spojeného království," uvedl hlavní meteorolog britského meteorologického úřadu Frank Saunders. "Červená výstražná oblast znamená značné ohrožení života, protože extrémně silný vítr může způsobit poškození staveb a létající trosky," dodal.

V britské metropoli vítr roztrhal část střešního pláště víceúčelové O2 Areny, která stojí uvnitř Dómu milénia - největší samostatně zastřešené stavby světa.

Letadla na britských letištích musela často na poslední chvíli přerušovat přistávací manévry. Celkově byly zrušeny desítky letů, některé spoje byly odkloněny na bezpečnější letiště.

Nevyplulo také několik trajektových spojů mezi Doverem a francouzským Calais. Řada železničních přepravců v Anglii nedoporučila lidem cestovat, ve Walesu byla vlaková a také autobusová doprava zastavena zcela. Provozovatel britské dálniční sítě hlásí "obzvláště vysoké riziko" nehod, uvedla agentura AFP.

V Anglii si větrná bouře vyžádala dvě oběti. Na severu Londýna zahynula mladá žena v automobilu, na který spadl strom, uvedla londýnská policie. Padesátiletý muž zemřel v Nethertonu poté, co létající trosky dopadly na čelní sklo automobilu, v němž seděl. Řidič vyvázl bez zranění. Další muž zemřel po srážce se spadlým stromem v jihoanglickém hrabství Hampshire.

Bez proudu bylo večer na 200.000 britských domácností. Mnoho škol v zasažených oblastech je uzavřených. V Irsku zůstaly zavřené všechny školy. Ve Walesu nevyjely vlaky ani autobusy. Podle údajů společnosti Cirium aerolinky v Británii kvůli bouři zrušily 436 letů, pětina z nich připadá na londýnské letiště Heathrow. Nevyplulo také několik trajektových spojů mezi Doverem a francouzským Calais.

V Irsku již silný vítr vedl k výpadkům dodávek proudu pro přibližně 55.000 domácností, uvedla veřejnoprávní stanice RTÉ. Zůstávají zde také zavřené všechny školy.

Bouře zasáhla i další země Evropy

Na severu Francie byla až na výjimky zrušena regionální vlaková doprava. Francouzská meteorologická služba Météo-France naměřila u města Calais vítr o rychlosti bezmála 140 kilometrů v hodině. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.

I v Nizozemsku, kde meteorologický úřad KNMI vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli poryvům o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu, se zastavila vlaková doprava a na silnicích bylo nebezpečno. Na dálnici A9 u Amsterodamu se zřítila část protihlukové bariéry. Lidé by podle meteorologů neměli chodit ven ani vyjíždět v autech kvůli nebezpečí létajících předmětů a padajících stromů. Ty v zemi připravily o život čtyři lidi.

V zemi se zastavila vlaková doprava. Letiště Schiphol u Amsterdamu zrušilo podle serveru flightaware.com asi 21 procent veškerých letů a řadu jich posouvá na pozdější hodiny, kdy se vítr začne podle meteorologů uklidňovat. Řada spojů nicméně funguje podle plánu, bouře se totiž žene po ose přistávací dráhy a přistávající, a vzlétající stroje proto tolik netrápí boční vítr.

Pro velkou část Nizozemska vyhlásil meteorologický úřad KNMI nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli poryvům o rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Výstraha se vztahuje zejména na pobřežní provincie na západě a severu a také na oblasti kolem jezera IJsselmeer a Waddenského moře. Úřad předpokládá, že po 20:00 vítr zeslábne.

Výstrahu před bouří vyhlásilo pět francouzských departementů na severu země. Podle Méteo-France udeřil v důležitém přístavu Calais vítr o rychlosti 139 kilometrů za hodinu, ve městě Lille pak naměřili vítr o rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.

Francouzské dráhy oznámily, že na severu země a v Normandii od dnešního poledne ruší až na výjimky regionální vlakovou dopravu. S omezeními je podle nich nutné počítat také ve východní Francii. Rychlovlaky TGV mají jezdit podle plánu, spoj Thalys však nebude zajíždět do Nizozemska.

Další oběť hlásí Belgie, kde 79letého Angličana ve městě Ieper smetla voda z jeho člunu. V belgickém městě Tournai se navíc zřítil jeřáb na střechu místní nemocnice, ale tento incident se obešel bez obětí. Několik lidí v nemocnici však bylo zraněno.

Němečtí meteorologové pro dnešní odpoledne vydali varování před větrem na pobřeží Severního moře o rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Německé dráhy raději dopředu v částech severního a západního Německa přerušily regionální dopravu. Bouře Eunice, která v Německu nese název Zeynep, přichází jen den poté, co jiná tlaková níže Ylania způsobila v severní části země smrt tří lidí i značné komplikace v dopravě.

Počasí: Česko zasáhne sněžení, varovali meteorologové

20.11.2024 21:51 Česko zasáhne další sněžení a přinejmenším na části území bude takové intenzity, že Český…

Počasí: V Česku zesílí vítr. Platí výstraha

18.11.2024 21:40 V Česku udeří během probíhajícího listopadového týdne silný vítr, který dosáhne rychlosti až 90…

Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?

18.11.2024 11:19 Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím…

Klimatická krize způsobila vedra, která byla dříve nepravděpodobná

18.11.2024 09:31 Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz…

Vědci s hrůzou pozorují, jaké škody páchají změny počasí

16.11.2024 14:37 Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se…

Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo. Lidstvo v boji s klimatickými…

14.11.2024 14:43 Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může…

Předpověď počasí do prosince: Připravme se na mrazy

14.11.2024 09:16 Meteorologové sice zatím ještě nevidí za horizont astronomického podzimu, ale nabídli výhled až do…

Počasí: Do Česka dorazí první sníh. Meteorologové řekli, kde napadne

13.11.2024 14:59 Do Česka přichází zima. Podle předpovědi ČHMÚ.cz se můžeme dočkat i sněžení, i když zatím jen ve…

Marshallovy ostrovy se kvůli klimatické krizi nachází na hranici zkázy

12.11.2024 15:04 Na konferenci COP29 se objevují další silné projevy od světových lídrů o klimatických problémech,…

Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii

11.11.2024 11:53 Světová meteorologická organizace OSN (WMO) dnes oznámila, že rok 2024 směřuje k tomu, aby se stal…

Související:

Nejnovější