Morawiecki a Michel jednali o odpovědi EU na krizi na hranicích

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, foto: mr.gov.pl
Pavel Dratva , ČTK 10. listopadu 2021 14:08
Sdílej:

Počínání režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka při vyvolání migrační krize na hranicích EU dnes ve Varšavě odsoudili polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda Evropské rady Charles Michel. Tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu, se od pondělka snaží z Běloruska překročit hranici s Polskem. Morawiecki ocenil, že Polsko a EU v tomto případě vyjadřují shodné stanovisko.

"To není migrační, ale politická krize, projev státního terorismu a Lukašenkova pomsta (za sankce Evropské unie)," prohlásil polský premiér na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské rady. "Je to brutální a hanebný hybridní útok na hranice Evropské unie. EU musí konat rozhodně a jednotně,"" zdůraznil Michel podle polských médií.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Lukašenko, který i díky podpoře z Moskvy odolal tlaku loňských masových demonstrací, obvinění odmítá.

Morawiecki vybízel, aby EU zablokovala lety s migranty z Blízkého východu do Minska, například sankcemi proti zainteresovaným aerolinkám, a také aby proti Bělorusku uplatnila ekonomické sankce. Sankce v podobě zákazů vstupu běloruských hodnostářů do EU totiž dosud nepřiměly Minsk ke změně politiky.

Premiér v odpovědi na dotaz ohledně případného úplného uzavření hranic s Běloruskem uvedl, že Varšava pomýšlí na postupné uzavírání jednotlivých hraničních přechodů s Běloruskem, v jejichž okolí se odehrají pokusy o nelegální překročení hranic, a i to bude mít na Bělorusko hospodářské dopady.

Michel upozorňoval, že unie si musí ujasnit, jaké nástroje je připravena použít, aby zastavila hybridní útok z Běloruska. "Pokud jde o sankce, nehovoříme jen o Bělorusku, ale i o dalších, kteří se na tomto systému podílejí. Budeme mít schůzku šéfů diplomacií, setkají se také velvyslanci. Ujistíme se o shodném postoji. Musíme předvést jednotu, abychom zarazili to, co se děje," řekl Michel podle Radia Zet.

Zákaz pobytu novinářů v polském pohraničním pásmu, kde platí výjimečný stav, vysvětloval Morawiecki tím, že přítomnost žurnalistů vede k tomu, že sílí provokace, a nyní je situace tak napjatá, že žurnalisté by se mohli ocitnout v ohrožení. Polské úřady podle premiéra zvažují, že poblíž hranice zřídí středisko, ve kterém by měli novináři rychlejší přístup k informacím a lidem žijícím v pohraničním pásmu.

Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Počasí o víkendu: Po částečném ochlazení se opět oteplí

Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.

Světové celebrity
Gene Hackman

Nové odhalení: Co dělala manželka Genea Hackmana před smrtí?

Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.

České celebrity
Felix Slováček

Felix Slováček přiznal: Kdybych neměl prášky...

Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je. 

Domácí
Jaromír Štětina

Zemřel někdejší český europoslanec Jaromír Štětina (†82)

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.