Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost.
Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle. Rozhodnutí unijního soudu tvrdě kritizují i polští odboráři.
"Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu," zdůraznil Morawiecki.
Unijní soud vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole zastaví. Zpravodaj TVN24 v Bruselu řekl, že pokud Varšava nebude platit, mohou jí být kráceny prostředky vyplácené z dlouhodobého rozpočtu EU. V případě, že by Praha žalobu stáhla, zastaví se každodenní načítání pokuty, ale Polsko bude i tak muset zaplatit sumu, která mu do té doby naběhla. Pokuta už se načítat začala, protože polská vláda v pondělí převzala rozhodnutí Soudního dvora EU.
Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr EU v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku. Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí a odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.
"Nikdo v Evropě, a zejména ten, kdo nemá žádnou sociální legitimitu, by neměl svévolně přijímat takové rozhodnutí, které ohrožuje energetické zabezpečení země, které způsobí, že miliony občanů mohou zůstat bez elektřiny a bez tepla. Toto rozhodnutí je zcela špatné, absolutně svévolné a založené na špatných předpokladech," prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci.
Současně podle TVN24 obvinil českou stranu z toho, že se chová "absolutně bez dobré vůle". Postoj Čechů podle něj neodůvodňují nadcházející volby v ČR.
"Zaměstnanci jsou zoufalí, bojí se o budoucnost," řekl rozhlasové stanici RMF FM Piotr Kubiś z odborové organizace Solidarność-80 působící v turówském dole. Dodal, že odboráři kvůli rozhodnutí Soudního dvora EU plánují protest v Lucemburku, kde tato justiční instituce sídlí. Očekává, že vláda vyměřené pokuty nebude platit.
Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.
Britney Spears ostře vystoupila proti své rodině v obsáhlém příspěvku na sociálních sítích, kde přiznala, že má ze svých nejbližších strach. Zpěvačka hitu Toxic prohlásila, že se cítí neuvěřitelně šťastná, že je po tom všem, jak s ní příbuzní zacházeli, vůbec naživu. Reagovala tak na traumatickou minulost spojenou s opatrovnictvím, které skončilo před čtyřmi lety.
Manžel Katie Price, Lee Andrews, zveřejnil nové fotografie se svou ženou, čímž vyvolal další vlnu dohadů ohledně jejich společného shledání. Pár se zasnoubil a vzal jen několik dní po svém prvním setkání, což šokovalo rodinu známé modelky. Krátce po svatbě se Katie vrátila do Velké Británie a vyjádřila radost z návratu domů, zatímco Lee zůstal v Dubaji, přestože původně plánoval odletět s ní.
Streamovací gigant Netflix se údajně potýká s nečekaným logistickým problémem. Podle informací z Hollywoodu jsou sklady v sídle společnosti přeplněny neprodanými zásobami produktů značky „As Ever“, kterou vlastní Meghan Markle. Zaměstnanci Netflixu si tak nyní mohou domů zdarma odnášet dárková balení džemů, vína nebo jedlých květinových posypek, protože se zboží údajně prodává příliš pomalu.
Hvězda reality show Kim Kardashian a pilot Formule 1 Lewis Hamilton byli poprvé spatřeni společně na veřejnosti poté, co se objevily zprávy o jejich romantickém dostaveníčku na anglickém venkově. Dvojice byla vyfotografována, jak odděleně opouští luxusní restauraci Matsuhisa, odkud následně zamířila na soukromý večírek v Aspenu. Kim zvolila pro tuto příležitost černé třpytivé šaty, zatímco Lewis vsadil na šedé sako doplněné širokými džíny a botami.
Ke šťastnému konci dospěl v polovině ledna příběh českého občana vězněného ve Venezuele. Jan Darmovzal ale nyní přiznal, že stále není ve stoprocentní fyzické a psychické kondici. Pobyt v jihoamerickém vězení si vybral svou daň.
Svatba Dary Rolins se v Česku a na Slovensku očekává už nějaký čas, ale nyní přišla jiná překvapivá informace z útrob její rodiny. Jeden z jejích členů si totiž změní příjmení. O koho jde a jaký k tomu má důvod?
Kriminalisté z Královéhradeckého kraje se od středečního večera zabývají násilným útokem v Jaroměři. V bytě došlo ke konfliktu dvou mužů. Případ byl předběžně kvalifikován jako pokus o vraždu.
První reakce přicházejí na oznámený konec moderátorky Barbory Kroužkové na obrazovkách České televize. Jejího odchodu lituje například Jakub Železný, který také před časem vyklidil pozici v hlavní zpravodajské relaci. Oproti Kroužkové je ale nadále zaměstnancem ČT.
I v úterý se do ranního vysílání Evropy 2 připojila Jiřina Bohdalová. Posluchači show, jejíž tváří je Leoš Mareš, se tentokrát dočkali dalšího překvapení. Zazněl totiž i hlas jiné slavné Češky, která měla velmi blízko k nejslavnějšímu zpěvákovi Karlu Gottovi.
Česko letos oslaví významné jubileum jedné z nejvýraznějších postav naší umělecké scény. Zdeněk Svěrák sice bude mít devadesátiny až v březnu, ale Český rozhlas se rozhodl na ně upozornit už nyní. Chystá totiž jednu zajímavou akci.
První nástin toho, jaké bude počasí v příštím týdnu, nabídli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekávají v jeho průběhu další oteplení, denní maxima vystoupají poměrně vysoko nad nulu.
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.