Moskva nařkla Ukrajinu, že vedla útok na Sevastopol z obilného koridoru

Jedno z ukrajinských dálkově ovládaných hladinových plavidel použitých při útoku na Černomořskou flotilu v Sevastopolu bylo vypuštěno z civilní lodi, která se nacházela v koridoru určeném pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k odpovědnosti za sobotní akci nepřihlásil.

Rusko, Kreml

Moskva v reakci na útok na Sevastopol odstoupila z účasti na takzvané obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se v únoru zastavil po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Kyjev viní Moskvu, že pro vypovězení dohody použila útok jako záminku.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že na základě analýzy trosek údajných ukrajinských dronů mohlo být jedno z dálkově ovládaných hladinových plavidel vypuštěno na Sevastopol z civilní lodi se zemědělskými produkty, která se nacházela v takzvaném obilném koridoru určeného pro ukrajinský vývoz přes Černé moře.

Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Po vypuštění se bezpilotní plavidla pohybovala podél bezpečnostní zóny obilného koridoru, načež změnila trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu na Krymu, dodalo ministerstvo. Podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že stroje měly zabudovanou navigaci kanadské výroby.

V sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev provedl v Sevastopolu "teroristický útok" na lodě Černomořské flotily a civilní plavidla, která se podílela na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajinci podle něj nasadili devět bezpilotních letounů a sedm námořních dronů, přičemž všechny byly zničeny.

Rusko přiznalo menší poškození jedné minolovky. Snímky na sociálních sítích nicméně ukazují, jak neznámý počet dálkově ovládaných hladinových plavidel zasáhl nejméně jednu fregatu třídy Admiral Grigorovič.

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější