Moskva připouští konec dohody o vývozu ukrajinského obilí

Moskva má výhrady k dohodě o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře a uvažuje o tom, že ji neprodlouží. Rusko tvrdí, že není dodržována část dohody týkající se usnadnění exportu ruských hnojiv a potravin. Na základě dohody vyjednané v červenci, která má platit 120 dnů, vyplula první loď s nákladem ukrajinské kukuřice z Oděsy 1. srpna.

Rusko, Kreml

O uplatňování dohody o vývozu obilí dnes jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Astaně.

Na otázku, zda by Rusko dohodu chtělo prodloužit, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov podle agentury DPA odpověděl, že si tím není jistý, protože "druhá část dohody není dodržována". Rusko se v červenci zavázalo k ukončení blokády několika ukrajinských přístavů, aby z nich mohly vyplout lodě s obilím a dalšími zemědělskými produkty. Výměnou za to Moskva chtěla usnadnění vývozu hnojiv a potravin. Nicméně podle Ušakova je v evropských přístavech uskladněno asi 300.000 tun ruských hnojiv, která nikdo nemůže odvézt. Rusko nabídlo, že je bezplatně věnuje nejchudším zemím světa, ale "dosud k nim nikdo nezískal přístup," řekl Ušakov na okraj summitu o spolupráci v Asii v Astaně.

Zástupce Ruska u OSN v Ženevě Gennadij Gatilov agentuře Reuters řekl, že ve středu předal generálnímu tajemníkovi této organizace Antóniu Guterresovi dopis, v němž shrnul ruské výhrady k současnému fungování dohody. "Pokud neuvidíme, že se něco děje s ruskou částí dohody - vývozem ruského obilí a hnojiv - pak, nezlobte se na nás, se na ni budeme muset dívat jinak," řekl Gatilov. Dodal, že Rusko není proti vývozu obilí, ale že dohoda by měla být vyvážená a měla by být spravedlivě uplatňována všemi stranami.

Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric řekl, že OSN je v neustálém kontaktu se zástupci Ruska, Evropské unie, Británie a Spojených států. "Naším cílem je odstranit poslední překážky k zajištění vývozu ruského obilí a hnojiv," uvedl.

Dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovala OSN společně s Tureckem. Přístavy patřící Ukrajině byly uzavřeny od konce února, kdy Rusko tuto zemi vojensky napadlo. Ukrajina a Rusko patří k hlavním světovým vývozcům obilí, Rusko je největším exportérem hnojiv.

Témata: Rusko | Ukrajina

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Související:

Nejnovější