Rusko při jednáních se zástupci OSN o osudu obilné dohody zdůraznilo význam, jaký přikládá možnosti svobodných dodávek svých hnojiv a obilí na světový trh, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na dnešní prohlášení ruské diplomacie. Rozhovory s představiteli OSN v Ženevě v pátek vedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin.
Obilná dohoda umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a export ruských plodin a hnojiv podle tohoto prohlášení představují dvě nedílné součásti "jednoho balíku opatření k zajištění globální potravinové bezpečnosti".
"Pouze zajištění neomezeného přístupu ruských potravin a hnojiv na světové trhy umožní dosáhnout udržitelné stabilizace cen a zabezpečit příští úrodu," zdůraznili ruští diplomaté. O tom, zda Rusko umožní prodloužení obilné dohody, která vyprší 19. listopadu, se nezmínili.
Tato dohoda podle OSN umožnila z Ukrajiny vyvézt deset milionů tun obilí a dalších potravin, což pomohlo odvrátit globální potravinovou krizi. Ale Rusko si opakovaně stěžovalo, že má fakticky zablokovaný vývoz vlastního obilí a hnojiv, ačkoliv je přímo nepostihují západní sankce. Ty ale omezují přístup přepravců k financím, pojištění a přístavům, poznamenala agentura Reuters.
Ukrajina, kterou Rusko napadlo 24. února, obvinila Moskvu, že hraje se světem "hladové hry". Rusko, jehož válečné lodě blokovaly ukrajinské přístavy až do uzavření obilné dohody na konci července, popírá, že by problém s obilím využívalo jako nástroj k získání vlivu.
Rusko na konci října krátce odstoupilo od obilné dohody po útoku na Černomořskou flotilu, ale vrátilo se k ní jen o čtyři dny později. Postoj změnil ruský prezident Vladimir Putin po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který se zasazuje za pokračování dohody, spolu s OSN a Kyjevem.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.
Celý svět se v uplynulém týdnu přesvědčil o tom, jak blízcí si stále jsou Britové a Američané. Král Karel III. zavítal i s manželkou Camillou do Spojených států amerických. Teď už víme, jak si návštěvu v zámoří užili.
Americkou mediální scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel podnikatel a filantrop Ted Turner, jenž se proslavil jako zakladatel americké zpravodajské stanice CNN. Právě ta ve středu informovala o Turnerově úmrtí.
Meteorologové nakonec i ve středu vydali výstrahu před bouřkami, ačkoliv něco takového původně nepředpokládali. Bouřky mohou být silné a hrozí až do půlnoci, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociálních sítích.
Fanoušci StarDance se i letos mohou na televizním parketu těšit na Martina Prágra, ale až na podzim. Z publika mu zřejmě bude držet palce nová partnerka, protože vyšlo najevo, že došlo k rozchodu tanečníka s jeho předchozí přítelkyní.
V Česku ani dnes nejsou vyloučeny bouřky. Mnoho jich ale nebude a vyskytnou se na výrazně menší části území. Více bude spíše přeháněk bez bleskové aktivity, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Výstrahu oproti včerejšku nevydal.
Veronika Kopřivová je sice dvojnásobnou maminkou, ale zatím v životě neměla štěstí na takového muže, který by po jejím boku vydržel napořád. Nyní se ale zdá, že modelka dává lásce další šanci.
Diváci veřejnoprávní televize se ještě v květnu dočkají nového pořadu, který by mohl nahradit jeden z projektů moderátora Václava Moravce, jenž ČT nedávno opustil. Hlavní postavou připravované relace bude populární Daniel Stach.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup opět zaměstnali tuzemskou justici. Ve sporu, který inicioval podnikatel, padlo rozhodnutí. Jak už to tak bývá, spokojená mohla být jen jedna strana. Ke komu se tentokrát přiklonila spravedlnost?