V katarském Dauhá oba fináloví účastníci hráli o hodně. Francouzi hráli o obhajobu titulu mistrů světa, Argentinci zase chtěli tuto trofej pozvednout nad hlavu po 36 letech a zvláště si ho přál Lionel Messi, pro nějž se tak největší pravděpodobností jednalo o poslední zápas za reprezentaci. Ve finále se tak střetli také dva hráči bojující o trofej pro nejlepšího kanonýra tohoto turnaje, tedy Messi a Kylian Mbappé. A oba se tak značně činili, zatímco argentinská hvězda vstřelila ve finále dvě branky, přičemž tu první z penalty (nepočítáme-li penaltový rozstřel), francouzský střelec zaznamenal hned hattrick, což se ve finále MS povedlo některému hráči poprvé vod roku 1966. Právě díky Mbappému se Francie dvakrát vrátila do boje o zlato, jelikož dlouho prohrávala 0:2, v poslední desetiminutovce se ji ale podařilo vyrovnat na 2:2. V následném prodloužení taktéž prohrávala, ale Mbappé z penalty vyrovnal na 3:3. Penaltový rozstřel ale zvládli lépe Argentinci, kterým se tak splnil jeden veliký sen.
Podle konečného výsledku a podle vyústění zápasu až do penalt to vypadá, že se jednalo o dramatický zápas po celou dobu zápasu, jenže do samotného finále lepší nohou vstoupili Argentinci a to na tolik, že dlouhou dobu svého soupeře k ničemu pořádnému nepustili. Že právě pro Jihoameričany se jedná o velký zápas a že tak chtějí mermomocí titul mistrů světa po 36 letech, bylo znát v tom, s jakou vervou se do finále pustili. A svou snahu jít co nejrychlejší cestou za vysněným titulem zvýraznili v polovině první půle, kdy Di María bez větších potíží přešel přes Dembélého, jenž nakonec zatáhl ve vápně za záchrannou brzdu. Polský sudí Marciniak tak celkem bez větších pochybností následně ukázal na penaltový puntík. K tomu se pak nepostavil nikdo jiný než Messi a ten s přehledem proměnil. Stal se tak prvním fotbalistou, který se trefil ve všech fázích mistrovství světa.
Argentinci skutečně málokdy půjčovali balón obhájcům titulu z Francie, kterým se za první poločas nepodařilo ani jednou zakončit do prostor mezi třemi tyčemi a hledali tak vůbec recept na to, jak překonat argentinskou defenzivu, pokud se dostanou k míči. Naopak Argentinci tak zvýšili na 2:0 zásluhou Di Maríi ve 36. minutě. Fotbalista Paris Saint Germain tehdy zužitkoval přihrávku Mac Allistera. Možná, že za pomalý rozjezd Francouzů v zápase mohlo i nachlazení pěti hráčů krátce před finále, přičemž někteří z nich se stihli vrátit na hřiště. Nicméně, nebylo času na zbyt a kouč Deschamps tak musel chtě nechtě už ve 41. minutě provést hned dvojí střídání. Dolů tak šel kromě Dembélého a překvapivě Giroud a nahoru šel naopak Thuram a Kolo Muani.
Začátek druhé pětačtyřicetiminutovky ovšem taktéž nevycházel podle francouzských představ a i tehdy nebyli daleko od toho, aby inkasovali. Až v 68. minutě se dočkali francouzští fotbalisté prvního zakončení, další přišla až začátkem závěrečné desetiminutovky. Nejprve po faulu Otamendiho na Kola Muaniho zahrávali Francouzi penaltu, kterou dokázal proměnit Mbappé, 2:1 pro Argentinu. Tento kontaktní gól jakoby bezprostředně vlil novou krev do žil Francouzům a skutečně za chvíli tu byli s rychlou protiakcí, v jejímž závěru Thuram z první přihrál balón Mbappému, ten se položil do střely a nádherným volejem vyrovnal na 2:2. Všechno tak rázem bylo postaveno na hlavu. Psychicky na tom byli lépe hned Francouzi, ale v nastaveném čase se jim obrátit stav nepodařilo, když neuspěl Rabiot. Za chvíli na druhé straně hrozil Messi, jenž si nepřišel na Llorise.
Muselo tak následovat prodloužení, jehož první část skončila dvěma velkými šancemi střídajícího Lautara Martíneze. Ve 108. minutě se přeci jenom povedlo skórovat, když sice nejprve opět neuspěl Lautaro Martínez, ale následně dopravil míč do branky dorážející Messi, jeden z francouzských obránců odkopával balón už v době, kdy byl celým objemem za čárou. Zdálo se tak, že Messi už definitivně nasměroval svoji Argentinu k trofeji, jenže o deset minut později Montiel zahrál nešťastně rukou a byla nařízena další penalta pro Francii. K té se opět postavil Mbappé a zkompletoval tak hattrick, když vyrovnal na 3:3. Hrálo se až do úplného konce, ještě v nastavení se dostal do obrovské příležitosti osamocený Kolo Muani, ale jeho střelu dokázal gólman Martínez nohou vyrazit.
Rozhodnout tak musely až penalty. Na úvod se trefili jak Mbappé, tak Messi. Gólman Martínez pak ale ukázal své kvality i při penaltách, když vychytal Comana. Protož se pak netrefil Tchouaméni, Argentinci byli blízko a při svých pokusech ani jednou nezaváhali. Mohla tak tedy propuknout nefalšovaná radost země, kde je fotbal náboženstvím a kde jejich Bůh Lionel Messi tak tímto triumfem, ke kterému dopomohl měrou vrchovatou, vyrovnal a možná že i překonal Diega Maradonu a stal se tak nesmrtelným.
Konečný výsledek finále mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru (18.12.2022):
Argentina - Francie 3:3 (2:2, 1:1) po prodloužení, na pen. 4:2Branky: 23. (z pen.) a 108. Messi, 36. Di María - 80. (z pen.), 81. a 118. (z pen). Mbappé. Penalty proměnili: Messi, Dybala, Paredes, Montiel - Mbappé, Kolo Muani. Neproměnili: Coman, Tchouaméni. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Fernández, Acuňa, Paredes, Montiel - Rabiot, Thuram, Giroud. Diváci: 88 966
Argentina: E. Martínez - Molina (91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120.+1 Dybala) - Fernández - De Paul (102. Paredes), Mac Allister (116. Pezzella) - Messi, Álvarez (103. Lautaro Martínez), Di María (64. Acuňa). Trenér: Scaloni
Francie: Lloris - Koundé (120.+1 Disasi), Varane (113. Konaté), Upamecano, T. Hernandez (71. Camavinga) - Tchouaméni - Griezmann (71. Coman), Rabiot (96. Fofana) - Dembélé (41. Kolo Muani), Giroud (41. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps
V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem.
Dnes začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Češi letos za Velikonoce, konkrétně za pohoštění a koledu, utratí v průměru zhruba 3200 korun, což je o přibližně 180 korun více než loni. Vyplývá to z aktualizovaných výsledků průzkumu online supermarketu Košík.cz.
Jiřina Bohdalová už má svůj věk a logicky také zdravotní potíže, zvlášť v poslední době. Poslední velkou operaci musela podstoupit v lednu se štítnou žlázou. O náročném zákroku rozhodoval i profesor Petr Neužil. Respektovaný lékař nyní promluvil o svém vztahu s legendární herečkou.
Daniel Hůlka se na silnicích v hlavním městě stal účastníkem nepříjemného incidentu, který mu ale rozhodně nemůže být kladen za vinu. Známý zpěvák byl totiž v roli poškozeného. S druhým účastníkem nehody to však neměl jednoduché.
Doslova aprílové počasí přinesou první dny letošního dubna, který dnes začal. Po úterku se očekává oteplení, které s námi ale nevydrží dlouho. Potvrzují to informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse naprosto vážně pokračuje i na apríla. Karlos a Lela Vémolovi oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Slovenka přivedla populárnímu českému zápasníkovi na svět druhého syna.
Tajemství z osobního života Anety Krejčíkové prasklo. Oblíbená herečka prozradila, k čemu v její čtyřčlenné rodině došlo už před více než rokem. A možná by se měla připravit na příliv nových nápadníků.
Bez Aničky Slováčkové nakonec vyrazil její otec na hory do Itálie, i když tento výlet původně plánovali společně. Sám ale Felix Slováček nezůstal, společnost mu dělala parta slavných Čechů. Co prozradil hudebník o aktuálním stavu své dcery?
Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které dnes mohl zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje.
Policie obvinila dvojici cizinců v případu sobotní násilné smrti muže po konfliktu několika osob v centru Pardubic. Dvojice mužů v pondělí zamířila do vazby, kam je poslal soud.
Začal duben, jehož první víkend má přinést nepříjemnou situaci pro zemědělce a zahrádkáře. Do Česka totiž s velkou pravděpodobností vpadne arktický vzduch, který ohrozí kvetoucí ovocné stromy.