Musk se odvolal proti rozhodnutí soudu zachovat dohled nad jeho tweety o Tesle

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se dnes odvolal proti rozhodnutí soudu zachovat dohled nad jeho tweety o Tesle. Hájil se svobodou projevu, informovala agentura Reuters. Musk se na pravidlech, jak může na twitteru komentovat finanční situaci firmy, s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) dohodl v roce 2019. Letos v dubnu soud zamítl jeho žádost o ukončení této dohody. Odvolací proces často trvá několik měsíců.

Elon Musk

Spor s regulačním úřadem vyvolal tweet ze srpna 2018, v němž Musk napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Regulátor to vyhodnotil jako nezákonné manipulování s akciovým trhem. Později se Musk s Komisí pro cenné papíry a burzy dohodl. Musel zaplatit pokutu 20 milionů dolarů (474,3 milionu Kč) a stejnou částkou byla postižena i Tesla. Dále byl nucen alespoň na tři roky odstoupit z funkce předsedy správní rady podniku a jeho tweety o finanční situaci Tesly má schvalovat právní tým automobilky.

SEC později začala vyšetřovat, zda Musk a Tesla dohodu dodržují v reakci na anketu, kterou šéf výrobce elektromobilů na twitteru uspořádal v listopadu 2021. Ptal se v ní uživatelů, zda by měl prodat deset procent svého podílu ve společnosti.

Musk své odvolání zakládá na tom, že dohoda porušuje jeho svobodu projevu. Sám se označuje za jejího "absolutního zastánce".

Šéf společností Tesla a SpaceX je nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, nyní hodnota jeho majetku dosahuje zhruba 209 miliard dolarů (téměř pět bilionů Kč). Časopis Time i ekonomický list Financial Times loni v prosinci vyhlásily Muska osobností roku. V současné době se tento miliardář snaží koupit společnost Twitter za 44 miliard dolarů.

Témata: Elon Musk | Twitter

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější