Svět musí pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu, aby udržel civilizaci. Zároveň je ale nutné rozvíjet udržitelné zdroje energie. Řekl to na okraj energetické konference v Norsku ředitel a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk.
"Realisticky si myslím, že ropu a plyn musíme v krátkodobém horizontu používat, protože jinak se civilizace rozpadne," řekl Musk. Dodal, že není někým, kdo by fosilní paliva "démonizoval", zároveň je však nutné mít jasnou cestu k udržitelné energetické budoucnosti. "Jednou z největších výzev, kterým kdy svět čelil, je přechod na udržitelnou energii a udržitelnou ekonomiku. To bude trvat desetiletí," dodal.
Musk rovněž zmínil, že jeho cílem je do konce roku připravit samořídící vozy Tesla. Doufá, že by se tyto vozy mohly brzy začít prodávat ve Spojených státech a případně i v Evropě, v závislosti na jejich schválení regulačními úřady.
Na dotaz, zda by Norsko mělo pokračovat v těžbě ropy a plynu, odpověděl, že další průzkum je v tuto chvíli podle něj opodstatněný. Výroba elektřiny z větrných elektráren v Severním moři v kombinaci se stacionárními akumulátory by se ale mohla stát důležitým zdrojem energie a mohla by poskytnout silný a udržitelný zdroj energie v zimě.
Vítr na moři má podle Muska obrovský nevyužitý potenciál. Současně je ale Musk podle svých slov zastáncem jaderné energie. "Pokud máte dobře navrženou jadernou elektrárnu, neměli byste ji zavírat, zejména ne právě teď," řekl.
Musk také vyjádřil obavy o porodnost, čímž zopakoval svá dřívější vyjádření z twitteru o nebezpečí populačního kolapsu. "Jednou z méně očividných věcí, které mě znepokojují, je porodnost a myslím si, že je důležité mít dost dětí na podporu civilizace, abychom se nezmenšovali," citovala Muska agentura Reuters.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.