Rukojmí z texaské synagogy se podařilo osvobodit, podezřelý je po smrti

Rukojmí, které v sobotu v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo osvobodit. Všichni jsou v pořádku, oznámil texaský guvernér Greg Abbott. Místní policejní šéf na tiskové konferenci řekl, že podezřelý je po smrti, podle prezidenta Joea Bidena šlo o akt terorismu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sdělil, že útočníkem byl britský občan.

Ilustrační foto

"Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou živí a v bezpečí," informoval Abbott na twitteru o konci dramatu. Krátce předtím bylo ze synagogy slyšet hlasitou ránu a zvuky podobné střelbě, informovala agentura AP.

Policie byla k synagoze přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého situaci podezřelý původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo muže identifikovat ani určit motiv činu.

Televize Sky News dnes uvedla, že útočníkem ze synagogy byl britský občan. FBI později informaci potvrdila a dodala, že šlo o 44letého Brita Malika Faisala Akrama. "V tuto chvíli nic nenasvědčuje zapojení další osoby," uvedla FBI. Vyšetřovatelé podle úřadu pokračují v analýze důkazů v synagoze, vyšetřování tak pokračuje.

Prezident Biden dnes na návštěvě Filadelfie řekl, že muž, který narušil bohoslužbu v synagoze, provedl teroristický čin. Potvrdil také, že není dostatek informací o důvodech, proč si útočník vzal za cíl právě onu synagogu.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes čin v Texasu odsoudila jako teroristický a antisemitský. "Myslím na židovskou komunitu a všechny, který tento strašlivý čin v Texasu zasáhl. Tento akt terorismu a antisemitismu odsuzujeme," uvedla ministryně na twitteru. "Jsme na straně Spojených států při obraně práv a svobod našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist," dodala.

Televize Sky News uvedla, že Akramova rodina je jeho smrtí zdrcena. Útočníkův bratr Gulbard řekl, že členové rodiny byli během událostí v Texasu hodiny v kontaktu s Faisalem a že ačkoli trpěl duševními problémy, věřili, že rukojmím neublíží.

Zpravodajský web ABC News dříve informoval, že podezřelý mluvil o pákistánské teroristce Áfíe Siddíkíové, a to jako o své sestře, jejíž propuštění požadoval. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Všichni obyvatelé z bezprostředního okolí byli během téměř dvanáctihodinové policejní operace evakuováni a lidé byli vyzváni, aby se oblasti vyhýbali. Na místě zasahovala speciální policejní jednotka i tým FBI pro záchranu rukojmích. O incidentu byl informován také americký prezident Joe Biden, uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Situaci sledoval rovněž izraelský premiér Naftali Bennett, který na twitteru napsal, že se modlí za bezpečí rukojmích.

Biden v dřívějším prohlášení ocenil "odvážnou práci" texaských, místních a federálních úřadů při osvobozování rukojmích. "V příštích dnech se dozvíme víc o pohnutkách člověka, který vzal rukojmí. Ale chci říct jasně každému, kdo chce šířit nenávist - postavíme se proti antisemitismu a proti vzestupu extremismu v této zemi," prohlásil americký prezident.

Témata: USA

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější