Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, domáhal se tam, aby lékaři podali jeho nemocné matce prostředek ivermektin a obviňoval lékaře a zdravotníky, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat.
Informaci o podání obžaloby, kterou přinesla Česká televize, dnes ČTK potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce Kateřina Brožová. Obžaloba byla podle ní podána před Vánocemi. Za šíření poplašné zprávy spáchané v době nouzového stavu hrozí muži až osmileté vězení.
Obžaloba už dorazila na okresní soud, datum jednání zatím nebylo nařízeno. Soudce, kterému byl případ přidělen, se seznamuje se spisem, řekla dnes ČTK dozorčí úřednice okresního soudu Lucie Ženíšková.
Policie muže obvinila loni v srpnu z šíření poplašné zprávy a z pomluvy. "Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva tím, že rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu," uvedla tehdy policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Muže pustili zdravotníci v době vrcholící jarní pandemie na covidové oddělení za jeho matkou, která byla ve velmi špatném stavu. Sám v nahrávce připustil, že ho za ní pustili, aby se s ní rozloučil, protože umírala. Už před nákazou covidem byla podle něj po mrtvici na polovinu těla ochrnutá. Podle jeho tvrzení ale nemusela na covid umírat, kdyby jí lékaři podali ivermektin. Na oddělení muž začal tajně natáčet videa se zdravotníky, svojí matkou, která už téměř nekomunikovala, i dalšími pacienty. Neustále se domáhal toho, aby matce lék okamžitě podali.
Zdravotníci muži například marně vysvětlovali, že jeho matce akutně selhávají ledviny a v takovém případě lék nelze podat. Podání léku se muž domáhal i podle zveřejněné nahrávky telefonátu u přednosty kliniky. I ten mu vysvětloval, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností. Muž ale tvrdí, že je účinný. "Na to nepotřebuji být lékař, abych toto věděl," uvedl.
Proti zveřejněnému videu se hned v březnu ohradil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a uvedl, že nemocnice podala na jeho autora trestní oznámení. "Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň," uvedl tehdy v prohlášení Šimánek. Autor videa podle něj šířil nepravdivý údaj o zabíjení nemocných, několikrát obvinil zaměstnance FN z trestných činů, což může vážně ohrozit vážnost nemocnice a znepokojit občany.
Česko se v minulém týdnu dočkalo rozuzlení sporu mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou. Kdo čekal velké drama, ten byl nejspíš zklamaný. Spolupráce obou podcasterek nekončí. Jedna z nich dokonce přiznala, že čekala ostřejší konfrontaci.
Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v příštím týdnu jednat se zástupci Evropské unie o obnovení dodávek ropy, které podle Bratislavy zastavil Kyjev. Fico dokonce prohlásil, že pokud ropovod Družba není poškozený, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prý schopný ho poškodit.
Z Hollywoodu do Česka přijelo natáčet několik slavných osobností světové kinematografie. Při vší úctě k sympatické herečce Jennifer Lawrence si největší pozornost zaslouží její hvězdný kolega Leonardo DiCaprio.
Začíná další březnový týden, podle meteorologů se ale můžeme těšit na dubnové počasí. Předpověď slibuje nadprůměrné teploty, ale i více srážek než v předchozích dnech. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Izraelská armáda varovala nového íránského vůdce, jehož volba se nadále očekává. Vojáci se hodlají zaměřit i na osoby, které budou nástupce ajatolláha Chameneího volit. Podle posledních informací by nový vůdce mohl být znám ještě během víkendu.
Simona Krainová má v posledních dnech jen jedno téma. Je to Dubaj. Turisticky vyhledávanou destinací otřáslo současné napětí na Blízkém východě, přesto se tam modelka se svou rodinou stěhuje. Jak odhalila, děti se dostaly na zdejší školy.
Moderátor Václav Moravec na konci nedělního vydání svého diskuzního pořadu oznámil, že v České televizi končí. Podle jeho slov už není garantována nezávislost redakční práce a kritická reflexe událostí.
Po celém světě a samozřejmě i v Česku se dnes slaví Mezinárodní den žen. Ženám už popřál například premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov je svět se ženami krásnější.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd tvoří asi nejsledovanější československý pár současnosti. Brzy by mohlo jít o manžele, o svatbě se spekuluje už nějaký čas. Známá zpěvačka a bývalý fotbalista ale pracují i na jiných věcech.
Prezident Petr Pavel zahajuje čtvrtý rok ve funkci. Podle Pavla se v uplynulých měsících ukázalo, že nejdůležitější je vzájemná důvěra mezi lidmi a státy. Prezident slíbil, že nadále bude apelovat na slušnost, solidaritu a vzájemný respekt.
Kanadský premiér Mark Carney vyzval k odstranění bývalého prince Andrewa Mountbatten-Windsora, jenž je vyšetřován policií, z královské nástupnické linie. Kanada samozřejmě má k tématu co říct, protože stále uznává britského panovníka jako reprezentativní hlavu státu.