Soud poslal na doživotí do vězení sedmašedesátiletého Jiřího Dvořáka za to, že loni zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu.
Dnešní verdikt, podle nějž se Dvořák ženám mstil za domnělá příkoří, není pravomocný. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně. Dvořák si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním.
"Můžu vám říct, že něco tak otřesného a nechutného jsem za pětadvacet let, co jsem v justici, nezažil," řekl při odůvodnění verdiktu předseda senátu pražského městského soudu Kamil Kydalka. "Ta pohnutka je něco tak příšerného, zavrženíhodného, že se s tím nejsem schopen srovnat - že je někdo schopen se takovým způsobem mstít," pokračoval. "Podle názoru tohoto soudu je obžalovaný osobou, které je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost," dodal.
Soud uznal Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové vykazoval způsob provedení trestných činů neobvyklou brutalitu, bezcitnost a pohrdání lidským životem. Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody.
Zaměstnankyni úřadu práce střelil Dvořák podle rozsudku do břicha loni v červnu v její kanceláři na pražských Vinohradech, kam se dostal lstí. Matka dvou dětí mu v roce 2016 nepřiznala podporu v nezaměstnanosti a následně ho vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. "Uvážil si to. Připravoval se na to. Zbraň si upravil, aby měla větší účinnost. Pomstil se za to, že mu někdo před pěti, šesti lety nepřiznal dávky. Tak to ne, takhle se nikdo v této společnosti chovat nebude," zdůraznil soudce. "Takto se chovat vůči lidem jenom proto, že vykonávali svoji povinnost, to se nedělo ani na Divokém západě," doplnil.
O několik dní před vraždou si Dvořák s kyselinou sírovou počíhal na bývalou kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání. Žena musela po jeho útoku strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůř podle obžaloby nedopadla jen díky tomu, že se k muži stihla otočit zády. Policisté následně Dvořáka hledali v jeho libeňském bytě. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení. Podle obžaloby bylo umístěné tak, aby pronajímatelku bytu zasáhlo do hlavy a krku.
Při dnešním hlavním líčení nechal soudce Dvořáka za jeho nadávky, hlasité výkřiky a další projevy třikrát eskortovat pryč z jednací síně. Když mu dal prostor k vyjádření, pronesl muž jedinou větu: "Přednášet závěrečnou řeč tomuto soudu je to samé, jako kdybych házel perly sviním."
Podle státní zástupkyně se bývalý letecký konstruktér Dvořák na své činy dlouho připravoval, už v listopadu 2015 si po skončení pracovního poměru pořídil zbraň. Později dostal soudní příkaz, aby se vystěhoval z libeňského bytu, kde přestal platit nájemné.Také byl odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu za vydírání a pomluvu. V červnu 2021 ho pak soud vyrozuměl o konání zasedání, na kterém mu byl tento trest přeměněn na nepodmíněné odnětí svobody. Proto se Dvořák podle obžaloby rozhodl pomstít všem, kteří mu podle něj způsobili příkoří.
Policisté ozbrojeného střelce zadrželi v centru Prahy několik hodin po vraždě úřednice. Později uvedli, že Dvořák se ke skutku přiznal. U sebe měl pistoli, kterou podle obžaloby upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky. Soudce dnes uvedl, že Dvořák má ve vazební věznici neustále konflikty a "nerespektuje tam vůbec nic".
Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.