Muž, který se přiznal k tomu, že loni v září zaslal na ministerstvo zdravotnictví výhrůžný e-mail v souvislosti s tehdy zaváděnými protiepidemickými opatřeními, dnes uzavřel dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Souhlasil s tříletým podmíněným trestem. Soud dohodu schválil, rozhodnutí je pravomocné. Adam Špirko u soudu řekl, že činu lituje a že šlo o hloupost, která se nebude opakovat.
Špirko byl odsouzen za vyhrožování teroristickým trestným činem, za které hrozí tři až 12 let vězení. Podle rozsudku muž loni 8. září napsal na e-mail ministerstva zdravotnictví zprávu, v níž uvedl, že pokud bude zavedena povinnost nosit roušky a pokud budou zavřeny obchody, "disponuje dostatečnými chemickými znalostmi", díky nimž může v budově ministerstva způsobit "značné škody". V e-mailu Špirko psal například také o tom, že budovu "odpálí jako Usáma bin Ládin" či že jako první varování "bouchne jedna bomba v metru".
"Trestní zákoník postihuje nikoli pouze realizaci takovéhoto jednání, ale už samotnou pohrůžku obsaženou v tomto e-mailu. To, co je kladeno panu obviněnému za vinu, není pokus o realizaci toho skutku samotného, ale dokonaný trestný čin ve smyslu předmětného vyhrožování," konstatoval předseda trestního senátu pražského městského soudu Petr Blažek.
Muž se k činu doznal. Soudu dnes řekl, že byl v době psaní e-mailu v nervovém vypětí a také pod vlivem omamných látek. "Když jsem se dočetl na internetu, že se nebudu moci najíst v restauraci ani si zajít do bazénu, tak mi ruply nervy," popsal Špirko. Uvědomuje si, že udělal hloupost, uvedl. "Udělám všechno pro to, aby se to už neopakovalo," dodal muž.
"Pan obviněný si uvědomil škodlivost svého jednání, prohlásil vinu, současně je možné konstatovat, že dosud žil bezúhonným životem, a lze tedy doufat, že nadále řádným životem žít bude, že se vyvaruje obdobných jednání do budoucna. V opačném případě by ho vzhledem ke schválené dohodě o vině a trestu čekal příště i přísnější trest. Toho si je zajisté dobře vědom," uzavřel soudce.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.
Hollywoodská legenda Tom Hanks přiznal, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmem je kultovní sci-fi snímek 2001: Vesmírná odysea. Herec prozradil, že se na film, který vznikl před více než padesáti lety, dívá stále dvakrát ročně.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich.
V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu.
Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu.
Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem.
Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží.
Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.
Středočeští kriminalisté od odpoledních hodin vyšetřují násilné úmrtí starší ženy v mobilheimu v Ratenicích na Kolínsku. Informoval o tom web novinky.cz. Policie zadržela podezřelého po automobilové nehodě v nedaleké Vrbové Lhotě.