Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování žáků, by pro případ potřeby měly zůstat ve skladech škol nejméně do konce října. Pokud by se testování žáků na koronavirus muselo obnovit, oznámily by to úřady nejpozději sedm dní předem.
Množství zbývajících zásob v jednotlivých školách chce úřad zjistit v nejbližších týdnech. Stále také ještě jedná s ministerstvem zdravotnictví o výjimce z testování pro školní plavání. Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství zaslalo do škol. Materiál má ČTK k dispozici.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu řekl, že platnost mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se žáci na začátku školního roku třikrát testovali na covid-19, v pátek skončí. "Od 13. září proto nebude ve školách a školských zařízeních platit povinnost zajištění screeningového testování dětí a žáků," uvedlo dnes ministerstvo školství. Školy by si podle něj ale měly ponechat zásoby testů do konce října, protože v případě zhoršení epidemie nelze vyloučit obnovení povinnosti testování v některých regionech.
"V případě, kdy by bylo nezbytné obnovit povinnost screeningového testování ve školách, bude podle dohody MŠMT a ministerstva zdravotnictví tato skutečnost známá vždy nejpozději sedm dní před opětovným zahájením testování," sdělil úřad. Tato doba by se podle něj využila na přípravu a zajištění distribuce potřebných testů pro školy. V nejbližších týdnech chce i proto úřad zjistit, kolik testů v jednotlivých školách zbylo. Podle výsledků průzkumu by se pak podle něj rozhodlo o případném dalším zajištění testů nebo o vrácení testů ze škol do centrálních státních skladů.
Ministerstvo školství také školám sdělilo, že se s resortem zdravotnictví zatím nedohodlo, za jakých podmínek bude pokračovat školní plavání. Obecně pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání. Už ve středu uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO), že se jedná o možnosti změny mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví tak, aby současné podmínky výuku plavání nekomplikovaly. "O dalším vývoji bude ministerstvo školství neprodleně informovat," sdělil úřad.
Loni bylo v plaveckých kurzech 200.428 dětí, bazény ale byly kvůli epidemii většinu školního roku zavřené. Pokud by se současné opatření nezměnilo, mohli by se žáci podle současných pravidel každý měsíc testovat dvěma testy metodou PCR a čtyřmi antigenními testy z veřejného zdravotního pojištění. Antigenní test je platný 72 hodin a průkaznější PCR test s výsledkem z laboratoře jeden týden. Preventivní testy lidé potřebují také jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních akcí a využití některých služeb. Testovat se nemusí očkování nebo lidé, kteří covid v posledních 180 dnech prodělali. Očkovat se mohou děti od 12 let.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.