Můžete nám pomoci, obracel se Zelenskyj v projevu na Izrael

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve videoprojevu k izraelskému parlamentu tázal, proč Izrael není ochoten dodat Ukrajině protiraketový systém a proč nezavedl proti Rusku tvrdé sankce. Ruský útok na Ukrajinu Zelenskyj přirovnal k nacistickému plánu vyhladit Židy.

Volodymyr Zelenskyj

Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid Zelenskému za projev poděkoval, odsoudil útok na Ukrajinu a řekl, že Izrael bude Ukrajincům nadále pomáhat, jak nejvíc bude moci. Někteří izraelští zákonodárci však Zelenského za srovnání ruské invaze s holokaustem kritizovali, napsal zpravodajský web The Times of Israel.

"Všichni vědí, že vaše protiraketové systémy jsou nejlepší.... a že rozhodně můžete pomoci našim lidem, zachránit životy Ukrajinců, ukrajinských Židů," řekl Zelenskyj k neochotě Izraele prodat Ukrajině obranný systém Iron Dome. "Můžeme se ptát, proč od vás nemůžeme přijímat zbraně, proč Izrael neuvalil na Rusko silné sankce nebo nevyvíjí tlak na ruský byznys. Ať tak či onak, rozhodnutí je na vás, bratři a sestry, a vy, lidé Izraele, pak budete se svou odpovědí muset žít," řekl Zelenskyj, který je židovského původu. V posledních týdnech ukrajinský prezident ve snaze posílit podporu ze zahraničí promluvil také k americkému Kongresu, Evropskému parlamentu či k německým a britským poslancům. Izraelský premiér Naftali Bennett v posledních týdnech opakovaně hovořil se Zelenským i ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve snaze konflikt ukončit, připomíná agentura Reuters.

Zelenskyj v dnešním projevu poznamenal, že ruská invaze na Ukrajinu 24. února přišla ve stejné datum, kdy byla v Německu v roce 1920 založena nacistická strana. Kreml podle ukrajinského prezidenta mluví o konečném řešení ukrajinské otázky jako nacisté hovořili o konečném řešení židovské otázky.

"Sto dva let po nacistech byl vydán rozkaz zahájit ruskou invazi na Ukrajinu, při níž již byly zabity tisíce lidí a miliony lidí přišly o domov," uvedl. "Toto je totální a neopodstatněná válka, která má zničit náš národ, naše města, naši kulturu, naše děti, " řekl. "Naši lidé nyní bloudí světem a hledají si místo, stejně jako jste jednou bloudili vy," uvedl s odkazem na ukrajinské a židovské uprchlíky. Rusko svou invazi na Ukrajinu označuje za "speciální vojenskou operaci" a popírá, že by cílilo na civilisty.

Zelenskyj také připomněl, že ruské bomby dopadly i u památníku v Babím Jaru, kde nacisté zavraždili během dvou dnů skoro 34.000 Židů. "Jsem si jistý, že cítíte naši bolest, ale můžete vysvětlit, proč stále žádáme o pomoc?," řekl.

"Ukrajinci se rozhodli před 80 lety. Zachraňovali jsme Židy, proto jsou mezi námi Spravedliví mezi národy... Lidé Izraele, také máte na výběr," dodal. Titul Spravedlivý mezi národy Izrael uděluje lidem nežidovského původu, kteří za druhé světové války riskovali svůj život při záchraně Židů před holokaustem.

V projevu Zelenskyj hovořil také o historických vazbách Ukrajiny a Izraele a o podpoře, kterou Ukrajina dostává ze zahraničí. Jmenovitě zmínil i Českou republiku.

Izraelský ministr zahraničí Lapid Zelenskému poděkoval a řekl, že se Izrael bude nadále snažit Ukrajincům pomáhat. "Znovu opakuji, že odsuzuji útok na Ukrajinu a děkuji prezidentu Zelenskému za to, že se s členy Knesetu a vlády podělil o své pocity a těžkou situaci ukrajinského lidu...Budeme i nadále pomáhat ukrajinskému lidu, jak jen můžeme, a nikdy se neotočíme zády k utrpení lidí, kteří znají hrůzy války," uvedl v prohlášení.

Někteří izraelští politici ale ukrajinského prezidenta za přirovnání ruského útoku na Ukrajinu k holokaustu zkritizovala, píše list The Times of Israel.

"Obdivuji ukrajinského prezidenta a podporuji ukrajinský lid srdcem i skutky, ale hroznou historii holokaustu nelze přepsat," uvedl izraelský ministr spojů Joaz Hendel a poznamenal, že části nacistické genocidy Židů byly "také vykonány na území Ukrajiny". "Tato válka je strašná, ale přirovnání k hrůzám holokaustu a konečnému řešení je nehorázné," poznamenal.

Poslanec a bývalý ministr Juval Steinic řekl, že Zelenského projev "hraničil s popíráním holokaustu". "Válka je vždy strašná věc... ale každé srovnání mezi běžnou válkou, jakkoli je obtížná, a zničením milionů Židů v plynových komorách v rámci konečného řešení je naprosté překroucení historie," uvedl.

Johnson Zelenskému slíbil navýšení vojenské i ekonomické pomoci

Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonátu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému slíbil, že Británie navýší vojenskou, ekonomickou a diplomatickou pomoc Ukrajině. Předseda britské vlády o tom informoval na svém twitteru.

"Dnes odpoledne jsem mluvil s prezidentem Zelenským , abych mu vyložil, jak budu tento týden pracovat na prosazování zájmů Ukrajiny na setkáních NATO a skupiny G7. Spojené království bude nadále posilovat vojenskou, ekonomickou a diplomatickou podporu, aby pomohlo ukončit tento hrozný konflikt," uvedl Johnson na twitteru.

Kancelář britského premiéra sdělila, že Johnson ukrajinskému prezidentovi sdělil, že je nadále připraven spolu se zahraničními partnery koordinovat pomoc k posílení ukrajinské sebeobrany.

"Oba lídři zdůraznili pokračující význam sankcí při vyvíjení tlaku na (ruského prezidenta Vladimira) Putina a odsoudili ohavné útoky na nevinné civilisty po děsivém bombardování Mariupolu," stojí v prohlášení Downing Street.

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 16:07 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější