Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí vojáci a Spojenými státy podporovaní bojovníci syrské opozice. Incident si nevyžádal žádné oběti ani škody. S odkazem na prohlášení americké armády o tom informuje agentura AP. Útok se podle armády stal v blízkosti vojenské základny Tanf, která se nachází u syrské hranice s Jordánskem a Irákem. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila.

Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie

Na základně Tanf působí vojáci USA a jejich spojenců, kteří cvičí syrské bojovníky, jak postupovat proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Základna se zároveň nachází u silnice, která slouží jako důležitá dopravní tepna pro Íránem podporované jednotky a která se táhne od íránského hlavního města Teheránu až do Libanonu, píše AP.

Americká armáda v prohlášení uvedla, že vojáci mezinárodní koalice proti IS vedené USA spolu s opozičními bojovníky známými jako skupina Maghávajr as-Saura dnes ráno "reagovali na útok několika bezpilotních letounů v blízkosti posádky Tanfu".

Americká armáda sdělila, že vojáci úspěšně zasáhli jeden z dronů, čímž zabránili jeho dopadu, zatímco druhý explodoval v areálu opozičních sil, "což nemělo za následek žádné ztráty na životech ani nebyly hlášeny škody". Další pokusy útočit pomocí dronů podle prohlášení nebyly úspěšné.

Velitel společného úkolového uskupení operace Inherent Resolve generálmajor John W. Brennan útok odsoudil. "Takové útoky ohrožují životy nevinných syrských civilistů a podkopávají významné úsilí našich partnerských sil o udržení trvalé porážky IS," uvedl.

Incident se stal několik hodin poté, co izraelské nálety v západní a střední Sýrii zabily tři vojáky, tři další zranily a způsobily materiální škody. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), jež sídlí v Británii, uvedla, že izraelské nálety zasáhly pozice syrské armády, kde sídlí Íránem podporovaní bojovníci.

Syrský opoziční zdroj řekl izraelské stanici Kan, že za útokem na americkou základnu v Sýrii by mohl být Írán. Zdroj, který televize nejmenovala, řekl, že útok mohl být odpovědí na izraelské nálety, píše list The Times of Israel.

Řidiči hrozí za tragickou nehodu v Bratislavě doživotí

04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

Gazprom hrozí zastavením dodávek plynu do Moldavska

04.10.2022 16:59 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj výnosem zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny včetně Krymu

04.10.2022 16:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Němečtí europoslanci navrhují zrušení zasedání EP ve Štrasburku

04.10.2022 15:30 Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský…

Unijní státy se s Michelem neshodují, jestli má pražský summit přijmout…

04.10.2022 15:11 Tři dny před začátkem schůzky prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Praze není jasné, zda bude…

Bývalá německá kancléřka Merkelová dostane ocenění od UNHCR

04.10.2022 14:38 Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje Úřad…

Na Haiti se objevila cholera. WHO se obává epidemie a požaduje vakcíny

04.10.2022 14:32 Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, jde o první úmrtí na tuto nemoc po třech letech v…

Zelenskyj podepsal nařízení, znemožnil tak vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:17 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Aktualizováno Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Související:

Nejnovější