Na domácích mazlíčcích Češi šetřit neplánují, kupují chytrá zařízení

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 7. dubna 2022 16:08
Sdílej:

V době pandemie koronaviru vzrostly podle internetových prodejců, které dnes ČTK oslovila, prodeje chovatelských potřeb. Lidé trávili více času doma, někteří si zvíře pořídili, ti kteří ho měli, mu začali věnovat více pozornosti. Domácí mazlíčky Češi často vnímají jako plnohodnotné členy rodiny, obchodníci věří, že ani přes rostoucí inflaci na nich nebudou šetřit.

Naopak, chtějí je mít s sebou na cestách, přehled o jejich pohybu potřebují kdekoliv. Oblíbené jsou proto krmítka s kamerou, obojky s GPS, roste zájem o potřeby na cestování se psy, uvedli prodejci.

O novinkách na trhu produktů pro domácí zvířata se mohou lidé dozvědět ode dneška do neděle na veletrhu For Pets. Akce se koná na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech. Lidé mají kromě jiného možnost zhlédnout ukázky první pomoci pro zvířata nebo práci psovodů při odhalování pašeráků.

Nejsilnější kategorií v chovatelských potřebách jsou podle dat nákupního rádce Heureka.cz krmiva pro psy a kočky, vitamíny a veterinární přípravky. "Po potřebách pro psy a kočky se nejčastěji nakupuje vše pro hlodavce, křečci a morčata patří k vděčným a poměrně náročným zvířecím členům rodiny," uvedl šéf analytiků portálu Heureka Michal Buzek.

E-shop Alza.cz eviduje podle svého obchodního ředitele Ondřeje Hnáta vyšší poptávku po prémiových a dražších krmivech pro kočky a psy. Průměrná česká domácnost utratí podle něj za produkty pro psa 15.000 korun ročně, náklady na kočku jsou zhruba poloviční.

Internetový prodejce Mall.cz sleduje u prodejů krmiv pro psy meziročně srovnatelné hodnoty, u krmiv pro kočky je patrný nárůst, a to hlavně u takzvaných kapsiček. O ně podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové vzrostl zájem o 30 procent proti loňskému roku. "O 80 procent vzrostl také zájem o veterinární diety a každodenní doplňky stravy, které podporují imunitu a slouží jako prevence různých onemocnění," doplnila.

Na Alze stále více zákazníků podle Hnáta kupuje takzvané chytré produkty. Jsou to třeba automatická krmítka s kamerou s možností propojení s mobilním telefonem. Trendem jsou také obojky s GPS, interaktivní hračky nebo samočisticí toalety.

Data Heureky ukazují na rostoucí zájem o potřeby na cestování se psem i psí kosmetiku všeho druhu, zastřihovače nebo oblečky pro psy. S ohledem na roční období stoupají podle Buzka prodeje antiparazitik pro psy a kočky a dalších veterinárních přípravků.

Dřívější průzkumy odhadovaly, že psa má až 40 procent Čechů, další pětina domácností se stará o kočku.

Témata:
Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.