Na hlavní náměstí v Almaty vjely obrněné transportéry, ozývá se střelba

V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom v televizi policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, dříve bylo podle agentury Reuters na hlavním náměstí slyšet střelbu. Policejní mluvčí prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven.

Kazachstán, ilustrační foto

"Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme," uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 musely být hospitalizovány.

V Almaty podle státní televize při nepokojích přišlo o život 12 policistů. O případných obětech na straně demonstrujících kazašské úřady neinformují. 

Při srážkách v Almaty utrpělo zranění 353 příslušníků pořádkových sil, 12 z nich zahynulo. Jednomu ze zabitých policistů odřízli hlavu. "Svědčí to o teroristickém a extremistickém charakteru banditských uskupení," uvedla podle TASS televizní stanice Chabar-24 s odvoláním na komuniké policejního velitelství.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zemřelo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Na hlavní náměstí v Almaty vjely obrněné transportéry

Na hlavní náměstí v kazašském největším městě Almaty, kde třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, vjelo několik obrněných transportérů, informují zpravodajové agentury Reuters. Na místě jsou desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci".

Kazachstán, největší a nebohatší ze středoasijských zemí zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Nepokoje propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem jeho žádosti vyhověla a pozdě ve středu večer SEČ odsouhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.

V kazašském Almaty nefunguje internet, provoz přerušily banky a burza

V největším kazašském městě Almaty znovu nefunguje internet a mobilní sítě, uvedla dnes agentura TASS. Ve středu tamní úřady oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Mluvčí Kazašské národní banky dnes informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a i burza. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let.

Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na dnešek změnilo.

Mluvčí centrální banky Olžas Ramazanov podle TASS řekl, že "vzhledem k protiteroristickým operacím ..., k dočasnému přerušení internetu a v zájmu ochrany zdraví a života zaměstnanců a klientů (bank) příslušné orgány informují o dočasném zastavení činnosti všech finančních organizací". Bankovní instituce podle Ramazanova přerušují provoz zatím pouze pro dnešek.

Témata: kazachstán

Západ se chce vyhnout válce na Ukrajině, upustil od obvyklé diskrétnosti

24.01.2022 15:03 Spojené státy, NATO a Evropská unie v poslední době upustily od obvyklé diskrétnosti, aby se…

Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 v Rakousku dosáhl rovných 14.000

24.01.2022 14:56 Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 v Rakousku dosáhl rovných 14.000 poté, co za poslední den…

Očkovaní lidé nebudou muset po příjezdu do Anglie podstupovat test

24.01.2022 14:39 Očkovaní lidé nebudou muset po příjezdu do Anglie podstupovat test na koronavirus, oznámil dnes…

Útočník na univerzitě v Heidelbergu střílel do lidí, je po smrti

24.01.2022 14:25 Útočník v posluchárně univerzity v Heidelbergu na jihozápadě Německa zranil dlouhou střelnou zbraní…

Akutní fázi pandemie lze podle WHO letos zřejmě ukončit

24.01.2022 13:55 Akutní fázi covidové pandemie lze podle Světové zdravotnické organizace (WHO) komplexním…

Rusko obvinilo Západ ze zvyšování napětí kolem Ukrajiny

24.01.2022 13:55 Kreml dnes obvinil Západ ze zvyšování napětí kolem Ukrajiny. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij…

EU poskytne ohrožené Ukrajině 1,2 miliardy eur

24.01.2022 13:02 Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Uvedla to…

Assange má právo se ve sporu o vydání do USA obrátit na Britský nejvyšší…

24.01.2022 12:34 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dnes uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se…

V Německu čeká poslance debata o povinném očkování proti covidu-19

24.01.2022 12:13 Němečtí poslanci budou ve středu projednávat první a zřejmě ani zdaleka ne poslední návrh zákona o…

NATO vysílá další lodě a letadla do východní Evropy

24.01.2022 12:10 Severoatlantická aliance vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy v reakci na…

Související:

Nejnovější

reklama