Na horách panují před víkendem ideální podmínky pro lyžování

Na horách panují před víkendem ideální podmínky pro lyžování, na sjezdovkách je dostatek přírodního i technického sněhu. Vybírat si z desítek kilometrů upravených stop mohou i běžkaři. Návštěvnost skiareálů roste, ještě větší nápor očekávají provozovatelé za týden, kdy mají školáci v pátek jednodenní pololetní prázdniny a začnou týdenní turnusy jarních prázdnin.

Lyžování, ilustrační foto

Například na jihu Čech zájem o zimní sporty v posledních dnech stoupá. Ve skiareálu Lipno leží na sjezdovkách víc než 70 centimetrů technického i přírodního sněhu, v provozu jsou všechny čtyři lanovky. Více než půl metru sněhu leží také v šumavském středisku Zadov. Návštěvníci mohou využít také svahy v nedalekých Nových Hutích. Sjezdovky o celkové délce 21 kilometrů připravili provozovatelé střediska Hochficht na česko-rakouské hranici.

V provozu je většina sjezdovek v okolí Železné Rudy, lyžuje se také na svazích v Kašperských Horách a v Nýrsku. Lyžování si užijí i běžkaři, kromě Šumavy mohou vyjet do stop v Českém lese a v Brdech.

V největším skiareálu v Krušných horách na Klínovci je otevřeno 19 z 32 sjezdovek a 13 z 21 lanovek a vleků. Na víkend chystá areál otevření dvou snowparků s překážkami na Neklidu. Další sjezdovky se díky chladnému počasí daří otevírat ve skiareálu Plešivec.V provozu jsou také střediska Telnice a Klíny, zatímco Bouřňák je dočasně mimo provoz kvůli oteplení. Téměř 70 kilometrů nabízí běžkařům Krušnohorská bílá stopa.

V Jizerských horách je v plném provozu Tanvaldský Špičák s osmi kilometry sjezdovek a na více než dvou kilometrech je možné lyžovat i v Bedřichově, na Severáku v Hraběticích, v Josefově Dole, Černé Říčce v Desné, Rejdicích i Příchovicích. Na Ještědu v Liberci mají otevřeno přes tři kilometry sjezdovek, další přibudou na víkend.

Dostatek sněhu je pro běžkaře v Jizerských horách, kde se upravuje přes 200 kilometrů tratí. Kvůli těžbě dřeva platí omezení pro Vysoký hřeben ve sjezdu k Hašlerově chatě a pro cestu do Oldřichova v Hájích.

Podmínky si pochvalují i v Krkonoších. Ve SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou lyžaři mohou využít více než 40 kilometrů sjezdovek. Upraveno je také víc než 60 kilometrů běžeckých tratí na Černé a Světlé hoře a nad Pecí pod Sněžkou. O víkendu chtějí provozovatelé poprvé spustit večerní sáňkování na Černohorské sáňkařské cestě. V největším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně se dnes lyžovalo na více než 25 kilometrech sjezdovek. Mimo provoz je zatím sjezdovka Hřiště ve Svatém Petru, v areálu Medvědín - Horní Mísečky se lyžuje na všech sjezdovkách. V Harrachově mají k dispozici lyžaři všechny sjezdovky s výjimkou černé, tedy skoro sedm kilometrů tratí, podobně jako v Pasekách nad Jizerou.

Kvalitní lyžování nabízejí i střediska v Orlických horách. V Říčkách leží na sjezdovkách 80 až 130 centimetrů sněhu. "V provozu je šestisedačková lanovka. Vlek Tatrapoma je ve všední dny připraven do zálohy v případě většího počtu návštěvníků. Běžecké trasy upravíme na víkend," uvedli vlekaři z Říček. V Deštném se lyžuje na všech sjezdovkách s 65 až 120 centimetry sněhu.

Na Dolní Moravě je otevřeno přes deset kilometrů sjezdových tratí. Lyžuje se i na obou stranách Bukové hory v Orlických horách.

Sněhové podmínky v Jeseníkách se také vylepšují. V nejvyšších partiích hor nyní leží až 60 centimetrů sněhu. Strojově upraveny jsou pro běžkaře trasy z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu, kolem Pradědu, Dlouhých Strání či Paprsku.

Lyžařské areály nejen v Jeseníkách nyní obsazují většinou lyžařské kurzy, střediska se však již připravují na nápor o blížících se jarních prázdninách. Řada areálů láká návštěvníky i na doprovodný program - například středisko Kopřivná nabízí prohlídku ledových soch, skiareál Kraličák chystá na tuto sobotu pro veřejnost noční skialpový závod.

V Beskydech jsou velmi dobré podmínky pro lyžaře a snowboardisty, horší je situace pro běžkaře. Provozovatelům situaci komplikuje také aktuální systém testování a karantén, chybějí jim zaměstnanci.

Celý areál je v provozu v největším lyžařském centru regionu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. "Situace na sjezdovkách je super, pro běžkaře je to horší, tam pořád ten sníh chybí, na rolbu je to málo," řekl provozovatel areálu Jaroslav Vrzgula.

Také ve středočeských lyžařských areálech sněhu neubývá a má dobrou kvalitu, což se odráží i v nadprůměrné návštěvnosti. V týdnu svahy s technickým sněhem využívají hlavně školky a školy, o víkendech veřejnost. Vyrazit mohou na Monínec, na Chotouň u Prahy i do Kvasejovic u Příbrami. Dobré podmínky hlásí i Šibeniční vrch u Mnichovic.

Příznivci si mohou zalyžovat také na několika sjezdovkách na jižní a střední Moravě. Na Vysočině je otevřených 12 sjezdovek, tratě pro běžkaře se dají najít na Žďársku či Jihlavsku.

Témata: hory | Lyžování

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Sněmovna se chystá schvalovat úsporný balíček. Bude to trvat týdny, míní…

17.09.2023 16:04 Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může…

Fiala na Dnech NATO: Česko je zodpovědný člen aliance

16.09.2023 17:36 Na víkendové Dny NATO v Mošnově zavítal i premiér Petr Fiala (ODS), který zdůraznil, že země není v…

Tisíce lidí dávají na protestu v Praze najevo nesouhlas s vládními kroky

16.09.2023 15:11 Na Václavském náměstí v Praze se v sobotu koná protivládní protest pořádaný mimoparlamentní stranou…

Agrofert vyzval premiéra Fialu, aby na něj přestal útočit

15.09.2023 19:35 Holding Agrofert poslal otevřený dopis předsedovi vlády Petrovi Fialovi. Vyzval ho v něm, aby…

Související:

Nejnovější