Na hranici Ruska s Běloruskem byly po 28 letech obnoveny kontroly

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin
Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin, foto: Wikipedia
Libor Novák 17. května 2023 20:36
Sdílej:

Bělorusko, jeden z nejbližších spojenců Ruska, částečně obnovilo kontroly na hranici se svým sousedem. Ve středu to řekl běloruský ministr zahraničí Sergej Alejnik. Kontroly na hranici dlouhé 1239 kilometrů se obnovují poprvé po 28 letech, uvedla televize ABC News.

Podle Aleinika bylo důvodem k zavedení hraničních kontrol zabránění vstupu státních příslušníků třetích zemí do Běloruska před uplatněním mezivládní dohody o vzájemném uznávání víz. Aktivisté bojující za lidská práva se ale domnívají, že hraniční kontroly se zaměřují na ruské muže, kteří se snaží vyhnout mobilizaci do tamní armády.

Aleinik dodal, že kontroly lidí překračujících bělorusko-ruskou hranici provádějí běloruští pohraničníci v úzké spolupráci se svými ruskými protějšky. "Není to skutečná kontrola, je to spíše monitorování situace na hranici," řekl Aleinik novinářům v Moskvě.

Kontroly na hranicích začaly 5. května, ale běloruské úřady to pžiznaly až ve středu, kdy ruský ministr pro digitální rozvoj Mayut Šadajev uvedl, že je potřeba zavést jednotnou databázi osob způsobilých pro vojenskou službu.

Podle nových ruských zákonů, které byly podepsány minulý měsíc, je každému, komu bylo doručeno elektronické předvolání, zakázáno opustit zemi předtím, než se dostaví na příslušné úřady. Do Běloruska už přitom ve snaze vyhnout se mobilizaci utekly tisíce Rusů.

Nejznámější je případ Alexeje Moskaljova, jehož dcera nakreslila ve škole "protiválečný" obrázek. Utečenec z Ruska byl v březnu zadržen v Minsku a později vydán do Ruska, kde ho za onen obrázek odsoudili na dva roky vězení.

Všechny hraniční kontroly mezi Ruskem a Běloruskem byly zrušeny v roce 1995. Rusko a Bělorusko mají alianční dohodu, podle které Kreml dotuje běloruskou ekonomiku prostřednictvím půjček a diskontované ruské ropy a plynu. Rusko již dříve používalo Bělorusko jako odrazový můstek k vyslání vojáků a raket v rámci jeho války proti Ukrajině. 

Témata:
Stalo se
Sport
Petra Kvitová

VIDEO: Poslední slova na wimbledonském kurtu. Co řekla Petra Kvitová?

Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí se chýlí ke konci. Dnešní bouřky mohou být i velmi silné

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pavlovi či Němcové vyhrožoval důchodce z jižních Čech, tvrdí policie

Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.