Na italském ostrově Lampedusa se výrazně zhoršuje situace s migranty

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 13. srpna 2023 20:31
Sdílej:

Na italském ostrově Lampedusa se výrazně zhoršuje situace s migranty. Od soboty jich dorazilo dohromady více než 1000 na téměř čtyřiceti lodích, uvedla agentura ANSA.

Italská pobřežní stráž zachránila 45 utečenců, kteří byli na pokraji sil po potopení svého člunu. Papež František uvedl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou bolestnou ráznou, která postihuje celé lidstvo.

V sobotu na Lampedusu zakotvilo 27 lodí s 718 lidmi na palubě. Přijímací centrum na ostrově, které je schopné pojmout zhruba 400 osob, nyní hostí více než 2000 lidí. Kromě toho byla téměř tisícovka z nich dnes ráno převezena trajektem do sicilských přístavů Porto Empedocle a Trapani.

Podle statistik překročil počet migrantů, kteří dorazili do Itálie po moři, letos hranici 96 000. V porovnání se zhruba 45 000 migrantů, kteří dorazili loni ve stejném období, je to značný nárůst.

Nejčastějšími trasami pro migrace jsou cesty z pobřeží Tuniska a Libye. Lampedusa se nachází relativně blízko afrického pobřeží, což z ní činí dosažitelný cíl pro migranty a uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře. Je vzdálena zhruba 200 kilometrů od tuniského pobřeží, což zajišťuje relativně krátkou cestu přes moře.

Lampedusa je také součástí italského území a Evropské unie, což vytváří perspektivu lepších životních podmínek a možností pro uprchlíky, kteří unikají ze zemí postižených konflikty, chudobou nebo pronásledováním. Itálie má právní rámec a instituce, které mohou poskytovat ochranu a podporu uprchlíkům.

Ostrov má přijímací centra a zařízení pro migranty a uprchlíky, kde jsou poskytovány základní služby, jako je strava, zdravotní péče a ubytování. Tato centra jsou často prvním kontaktem migrantů s evropským územím.

Lampedusa přitom nebyla vždy tolik vyhledávaným místem pro migraci. Před několika desítkami let byla častým místem pro příjezd turistů. Avšak změny v geopolitické situaci, konflikty na Blízkém východě a v severní Africe a nárůst nelegální migrace do Evropy změnily její roli.

Témata:
Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dobře to dopadlo. Policie našla pohřešovaného chlapce ze Zlínska

Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále. 

Sport
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Selhání Pavla Nedvěda. Favorit odmítl post reprezentačního trenéra

Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává. 

Domácí
Andrej Babiš

Austrálií otřásla tragédie. Babiš i Fiala vyjádřili účast

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zahraničí
Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Tragický útok v Austrálii. Střelci zavraždili několik lidí na oblíbené pláži

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita.