Na jaře se počet zřízených datových schránek zvýší o 2,2 milionu na zhruba 3,9 milionu

Od ledna do března příštího roku se počet zřízených datových schránek zvýší o 2,2 milionu zhruba na 3,9 milionu. Schránku automaticky do stanou dva miliony držitelů živnostenského oprávnění a asi 200.000 právnických osob, které ji dosud nemají. Operace vyjde přibližně na 21 milionů korun. Uvedli to zástupci ministerstva vnitra na dnešní tiskové konferenci.

Česká pošta

Nyní funguje 1,667 milionu datových schránek, z toho asi tři čtvrtě milionu bylo zřízeno povinně a 910.000 dobrovolně. Uživatelé za 13 let fungování odeslali 1,055 miliardy zpráv. Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak mohl založit každý občan.

Ministerstvo vnitra bude datové schránky zřizovat na základě zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů všem subjektům vedeným v registru osob. Největší část nových držitelů tak budou tvořit podnikající fyzické osoby, tedy živnostníci a další OSVČ, dále pak některé právnické osoby, které jsou evidované v registru osob a dosud datovou schránku nemají, například společenství vlastníků jednotek, spolky nebo nadace. Denně chce vnitro zřizovat okolo 50.000 schránek.

"Digitalizace je jednou z priorit ministerstva vnitra a toto je další důležitý krok, který pomůže přesunout komunikaci s úřady do on-line prostředí. To umožní tuto komunikaci zefektivnit a zlevnit," uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

Novým uživatelům, kteří dosud datovou schránku nemají, přijdou přihlašovací údaje doporučeným dopisem. Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do schránky sám nepřihlásí.

Změna zákona v současnosti počítá také s tím, že datovou schránku stát od roku 2023 automaticky zřídí každému občanovi, který se například bankovní identitou nebo eObčankou poprvé přihlásí ke kterékoliv digitální službě státu. Na rozdíl od OSVČ a právnických osob si bude moci schránku znepřístupnit. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že tuto povinnost hodlá zrušit. Změna je v legislativním procesu a dosud nebyla schválena.

"Datové schránky fungují obdobně jako e-mailové s tím rozdílem, že zajišťují maximální ověření totožnosti odesílatele. Úspory času přinesou za předpokladu, že jejich struktura bude uživatelsky intuitivní a nebude docházet k výpadkům systému. Co do datové schránky přistane, považuje se po deseti dnech automaticky za doručené. Proto doporučujeme posílat oznámení na e-mail,“ uvedl Libor Nádvorník ze společnosti Mailkit.

Schránky podle šéfa obchodněprávní sekce firmy Gordic Vladimíra Přecha prokázaly jednoznačně svůj přínos ve zrychlení komunikace a v průkaznosti odeslání a doručení. "Pro úřady a stát jako celek to znamená také úsporu nákladů na zasílání dokumentů, což je zvlášť v dnešní době důležité. Proto by byla škoda ustoupit od původní vize zřídit datovou schránku při prvním použití digitální identity. Předpokládám, že občan, který ji použije, je již dostatečně digitálně vzdělaný a práce s datovou schránkou ho nijak nezatíží," podotkl.

Podle prezidentky Česko-gruzínské obchodní komory Nino Mchedlidzeové při vstupu zahraničních podnikatelů na český trh jsou datové schránky dobrou platformou pro komunikaci s úřady a jinými státními institucemi z jednoho místa a zdarma." Například podání daňového přiznání nebo přehledu České správy sociálního zabezpečení v elektronické podobě jim ušetří čas i peníze,“ dodala.

Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy. Informace k datovým schránkám jsou na webech www.chcidatovku.cz a www.mojedatovaschranka.cz. Informační kampaň poběží od listopadu do března příštího roku.

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

V Česku se šíří ruské narativy ohledně Ukrajiny, tvrdí NCOZ

03.07.2024 13:18 V České republice probíhají informační operace zaměřené na šíření ruských narativů s cílem zastavit…

Související:

Nejnovější