Na jarní prázdniny se Češi chystají na hory a do exotických destinací

Na jarní prázdniny se Češi podle tuzemských cestovních kanceláří (CK) a agentur chystají na hory, mnoho jich vyrazí také do exotických destinací. U některých prodejců na rozdíl od doby před pandemií koronaviru převažují cesty za teplem nad lyžařskými pobyty.

dovolená

Důvodem jsou opatření v alpských státech. Někteří lidé si jarní prázdniny, které jsou letos v termínu od 7. února do 20. března, naplánovali v maďarských lázních. Vyplývá to z ankety ČTK mezi CK a agenturami.

Cestovní agentura Invia u zájezdů na jarní prázdniny sleduje meziroční nárůst prodejů zájezdů o 50 procent. "Před pandemií se zájem klientů v podstatě dělil na dvě poloviny. Jedna cestovala za teplem, hlavně do Egypta, a druhá na lyže, přičemž většina klientů volila Rakousko nebo Itálii," řekla ČTK mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Letos ale převažují pobyty na plážích. Nejvíce lidí, konkrétně 21 procent, se chystá do Egypta. Do Spojených arabských emirátů (SAE) vyjede 15 procent cestovatelů a u této destinace Invia sleduje nárůst o 70 procent ve srovnání s loňskem.

"Zájem o hory je, ale nedosahuje čísel před pandemií. Lyžovat naši klienti chtějí opět v Itálii, Rakousku a nárůst letos evidujeme v Krkonoších," řekla dále Řezníčková. Doplnila, že tři procenta lidí se chystají do Maďarska.

CK Nev-Dama a Fischer evidují v posledních týdnech výrazný růst prodejů pobytů na horách i v exotických zemích. Většina lidí se vydá na hory, nejčastěji do Itálie a Rakouska. "V uplynulém týdnu jsme zaznamenali pozitivní reakce na to, že se na třetí posilovací dávku očkování mohou přihlásit i děti mezi 12 a 18 lety. Tato možnost je důležitá pro případ, že Itálie a Rakousko zkrátí platnost očkovacího certifikátu na šest měsíců. Je to zřejmé i z křivky prodejů, která po oznámení roste, protože řada lidí na vyřešení této situace čekala," uvedl mluvčí CK Jan Bezděk. Rostoucí trend je podle něj patrný i u dovolených v teple, například v SAE nebo Ománu, kam CK musela přidat další letadlo. Lidé podle Bezděka poptávají ale i Dominikánskou republiku, Zanzibar nebo Mauricius.

"Prodej zimních zájezdů do Rakouska, České republiky a na Slovensko se vzhledem k přijatým opatřením jednotlivých států výrazně zpomalil. Rakousko i Slovensko se nyní plní hlavně domácími hosty, nicméně velmi pozvolně, nabídka je oproti minulým letům stále široká," řekla výkonná ředitelka CK Travel Family Blanka Hrubá. I české hotely hlásí zatím plnou obsazenost výjimečně, ve většině středisek nebude podle ní problém zajistit si ubytování na poslední chvíli.

Prodeje pobytů na portálu Slevomat se vrátily na předkrizovou úroveň, uvedl ředitel společnosti Ladislav Veselý. Lidé tu na jarní prázdniny pořizují hlavně dovolené na horách v ČR, kam se kvůli restrikcím loni nedostali. Nejžádanější jsou Krkonoše, Šumava, Jeseníky a Krušné hory.

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Související:

Nejnovější