Kvůli erupci sopky na jednom z Kanárských ostrovů, z níž vytéká žhavé magma už skoro dva týdny, nařídily v noci na dnešek úřady ostrova La Palma zůstat doma 3500 obyvatel. Důvodem jsou jedovaté plyny, které se uvolňují do vzduchu na západním pobřeží ostrova, kde už několik dní vtéká masa lávy do moře.
Informují o tom místní média. Za 13 dní ze sopky vytekl už dvojnásobek lávy, než před 50 lety vychrlila tamní sopka za tři týdny.
Nové nařízení pro obyvatele části západního pobřeží ostrova La Palma souvisí se zhoršením meteorologických podmínek, kvůli nimž se jedovaté plyny ze sopky hůře rozptylují a zůstávají nízko v ovzduší. Úřady vyzvaly lidi v oblasti kolem místa, kde láva vtéká do Atlantického oceánu, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli klimatizaci. Mají také používat telefon jen v nutných případech, aby neblokovali linky pro nouzové situace, a sledovali televizi či rozhlas kvůli aktualizaci varování, napsal deník ABC.
V noci na dnešek také zaznamenali seizmologové v oblasti sopky desítku otřesů o síle od 0,6 do tří stupňů. "Seizmická činnost sopky se začala zvyšovat a dosahuje podobných hodnot jako v prvních dnech erupce," citoval deník El País experta z národního geologického ústavu. Podle něj už od začátku erupce vyteklo ze sopky přes 80 milionů metrů krychlových lávy, což je zhruba dvojnásobek množství, jež vychrlila sopka na tomto ostrově při erupci v roce 1971. Ta trvala tři a půl týdne a vyteklo při ní na 43 milionů metrů krychlových magmatu. Současná erupce trvá od 19. září, tedy 13 dnů, a zatím se nedá odhadnout, kdy skončí. Může trvat ještě několik týdnů.
Podle satelitního sledování programu Copernicus pokryla láva na ostrově La Palma už 370 hektarů půdy, pohřbila na 880 domů a dalších více než sto budov poškodila. Masa lávy zničila asi třicet kilometrů silnic, další škody sčítají pěstitelé banánů, které se na celkové banánové produkci Kanárských ostrovů podílí asi jednou třetinou. Popel ze sopky podle místních médií pokryl už na 3300 hektarů (33 kilometrů čtverečních) na ostrově, jehož rozloha je 708 kilometrů čtverečních a na němž žije 83.500 obyvatel.
Vláda Kanárských ostrovů zatím škody na infrastruktuře a domech odhadla na nejméně 400 milionů eur (asi 10 miliard Kč).
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.