Na Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

Autoři projektu prostřednictvím hologramového Havla připomněli jeho slavnou myšlenku o tom, že "pravda a láska musí zvítězit na lží a nenávistí". "Mám radost, že ta věta pořád někoho dráždí," sdělil hologram.

Na koncertu, který začal dnes odpoledne, se sešly tisíce lidí. Moderátoři programu Linda Bartošová a Jindřich Šídlo v úvodním proslovu vyzvali přítomné, aby dodržovali rozestupy a měli roušku. Většina z přítomných však zůstala s nezakrytým obličejem. "Přijali jsme celou řadu opatření, je tady velký prostor na čerstvém vzduchu, máme obrazovky, aby se návštěvníci mohli rozprostřít po ploše náměstí a máme pořadatelskou službu, která má spolu s moderátory za úkol apelovat na veřejnost," řekl ČTK mluvčí pořadatelů Jan Gregar z organizace Nerudný fest.

Hudební program zahájila kladenská kapela Zrní. Po ní se na pódiu střídali hudebníci s mluvčími různých organizací a hnutí. K nebezpečí klimatických změn se například vyjádřili zástupci hnutí Black Friday. Vystoupili rovněž Mikuláš Kroupa a Barbora Trojak, zástupci spojených neziskových organizací, které se snaží ukázat pozitivní tvář neziskového sektoru. "Neziskovky tvoří páteř naší občanské společnosti, a proto je potřeba, aby jim veřejnost důvěřovala a podporovala je," stojí v prohlášení kampaně Takoví jsme.

Někteří vystupující, jako například skupina Už jsme doma, také poukazovali na pronásledování politických odpůrců vlády v Bělorusku. Mluvčí pořadatelů Gregar uvedl, že akce není spojena s žádným současným politickým hnutím či stranou, její charakter je nadstranický.

"Koncert pro budoucnost se vždycky snažíme pojmout nadstranicky, i když je to svátek 17. listopadu, tedy politický svátek. Na druhou stranu je to svátek všech občanů a my bychom chtěli, aby ten den byl spíše momentem spojení. Proto od začátků festivalu vítáme občany různých politických názorů," uvedl.

Vrcholem první poloviny pětihodinového hudebního programu bylo vystoupení Glena Hansarda, zpěváka a kytaristy irské skupiny The Frames. Do svého téměř půlhodinového koncertu zařadil i píseň Falling Slowly z filmu Once oceněnou Oscarem za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Skladbu Hansard věnoval české zpěvačce a klavíristce Markétě Irglové, se kterou ji před časem nazpíval. Velký aplaus pak sklidil za píseň Havlíčku, Havle, kterou si pro dnešní večer vybral z repertoáru písničkáře Jaroslava Hutky.

Zemřel zpěvák Omegy János Kóbor. Odmítal očkování, podlehl covidu

06.12.2021 17:10 Ve věku 78 let dnes zemřela maďarská rocková legenda János Kóbor. Informovala o tom na facebooku…

Zemřel Jiří Srnec, s černým divadlem se proslavil i v zahraničí

29.11.2021 12:30 Českou divadelní obcí dnes otřásla smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel divadelník Jiří Srnec,…

OBRAZEM: Rozloučit se Žbirkou se přišli kolegové i Čaputová s Babišem

19.11.2021 16:00 V Praze se v pátek odpoledne lidé naposledy rozloučili s Miroslavem Žbirkou, který zemřel ve středu…

NÁZOR: Miro Žbirka byl jenom jeden. Čím se tak lišil od Gotta a spol.?

19.11.2021 12:45 Češi a Slováci se definitivně loučí s výjimečnou osobností populární hudby v obou zemích, zpěvákem…

Zemřel slavný slovenský hudebník Miroslav Žbirka

10.11.2021 22:20 Aktualizováno Ve věku 69 let zemřel legendární slovenský hudebník Miroslav Žbirka. S informací o jeho skonu…

Zemřel úspěšný hollywoodský herec Dean Stockwell

09.11.2021 21:32 V USA zemřel ve věku 85 let herec Dean Stockwell. Jako dítě hrál v hollywoodských filmech a po…

ABBA vydala po 40 letech nové album Voyage

05.11.2021 08:14 Slavná švédská popová skupina ABBA vydala první nové studiové album po 40 letech. Má název Voyage a…

Související:

Nejnovější

reklama