V katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii.
Zádušní mše ve svatovítské katedrále byla pro pozvané hosty, veřejnost ji mohla sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Mši odsloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali kněží Tomáš Halík či Ladislav Heryán. Smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel, jednu z přímluv přečetl exministr financí Miroslav Kalousek. Rakev bude po obřadu ve svatovítské katedrále za doprovodu policejního vozu převezena na Orlík.
Na smuteční obřad dorazili kromě českého prezidenta i jeho předchůdce Miloš Zeman či slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Další žijící exprezident Václav Klaus se omluvil, protože se zotavuje z covidu. Mezi přítomnými šlechtici nechyběli monacký kníže Albert, velkovévoda Jindřich Lucemburský a lichtenštejnský princ Alois.
Halík ve své řeči označil Schwarzenberga za vychovatele české společnosti a šlechtitele veřejného života. "Vrátil lidovosti důstojnost, byl lidovým a lidem blízkým člověkem, nad nikoho se nepovyšoval. Když bylo třeba, neváhal sáhnout pro peprné slovo, ale nikdy v tom nebyla zlost," uvedl.
Pavel v proslovu poznamenal, že odešla velká osobnost českých moderních dějin. Schwarzenbergův odchod označil za pomyslnou tečku za epochou, kdy nesvobodu vystřídal nový demokratický stát. Kníže podle něj nevynechal jedinou příležitost podpořit svou zemi. "Chtěl vždy stát na správné straně, i když to zrovna nebylo populární. Mělo by to být vzorem pro nás všechny," řekl prezident. Ocenil také schopnost zesnulého spojovat a vést dialog.
V závěrečné části obřadu zazněly česká a slovenská hymna či koleda Narodil se Kristus Pán. Rakev vyprovodil z katedrály smuteční marš zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga, jednoho z největších českých vojevůdců, který naposledy zazněl na loňském pohřbu britské královny Alžběty II.
Program posledního rozloučení se zesnulým začal už v polovině uplynulého pracovního týdne. Od středy do pátku byla uzavřená rakev s urnou v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně, kam se lidé mohli přijít poklonit. Čestnou stráž drželi vojáci Hradní stráže a členové Skautského hnutí.
Veřejnost se může ještě dnes odpoledne zastavit v pražském paláci Lucerna, kde se v 16 hodin otevřou prostory music baru, pasáže, kavárny, galerie a velkého kinosálu. Vzpomínkovou akci pořádá iniciativa Karel žije dál, večerem s hudebními vystoupeními provedou novináři Jindřich Šídlo a Světlana Witowská.
Schwarzenberg byl v posledních dnech před smrtí letecky přepraven do nemocnice ve Vídni, důvod hospitalizace prozradit nechtěl. Chyběl už v sobotu 28. října na Pražském hradě, ačkoliv mu u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu bylo prezidentem Petrem Pavlem propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání. Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky tak převzal jeho syn.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.
Felix Slováček potvrdil, že rodina bude respektovat přání Anny Slováčkové, takže poslední rozloučení bude mít podobu neveřejného pohřbu v kostele. Lidé v Praze by však přece jen měli mít možnost uctít památku zesnulé herečky a zpěvačky.
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.
V posledních dnech došlo k vyostření sporu mezi generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem a hlavním obchodním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Peterem Navarrem. Tento konflikt vznikl v reakci na nově zavedená cla, která Trumpova administrativa uvalila.