Na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které už více než týden trápí rozsáhlý lesní požár, vybrali lidé zatím přes 6,5 milionu korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, kam dárci poslali 6,45 milionu. Sbírku vyhlásila také Diecézní charita Litoměřice, dosud vybrala zhruba 150.000 korun. ČTK to dnes řekla její mluvčí Eva Hadašová.
Platforma Donio vyhlásila sbírku společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN) v úterý. Lidé mohou přispívat přes webové stránky platformy. Je na nich vidět i aktuální stav sbírky a počet dárců. K nedělním 14:00 se na 6,45 milionu korun složilo 8072 lidí. Peníze ale stále přibývají.
Diecézní charita Litoměřice vyhlásila sbírku o den později, tedy ve středu. Přispívat je možné přímo na transparentní účet 310465356/0300 nebo přes www.darujme.cz. Na účtu bylo k dnešnímu dni přes 57.000 korun, přes darujme.cz poslali lidé téměř 95.000 korun. Možné je přispívat také pomocí dárcovských SMS, Hadašová ale dnes neměla informaci, kolik se touto formou podařilo vybrat.
Mnoho lidí v uplynulých dnech podpořilo také samotné hasiče. "Objevily se hloupé fámy, že hasiči zasahující v Hřensku nejsou dostatečně zásobováni stravou. Důrazně upozorňujeme, že o stravu zasahujících hasičů se skvěle stará správa národního parku. Krom toho jsme zásobeni bohatými potravinovými dary veřejnosti," uvedli ve středu krajští hasiči na facebooku. Bleskovou sbírku pro hasiče uspořádali v úterý také v České Lípě.
Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i do Saska. Podle satelitních snímků zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Před ohněm museli odejít obyvatelé a turisté z Vysoké Lípy, Mezné, Mezní Louky a části Hřenska. Lidé z Vysoké Lípy se dnes mohli vrátit domů, ostatní obce ale zůstávají evakuované.
Sir Elton John oznámil jednorázové vystoupení na jednom z největších hudebních festivalů na světě, a to pouhé tři roky po svém posledním koncertu v rámci turné Farewell Yellow Brick Road. Osmačtyřicetiletá megastar hitu Candle in the Wind, která byla v roce 1997 pasována královnou Alžbětou II. do rytířského stavu, se představí jako hlavní hvězda festivalu Rock in Rio 2026. Vystoupí na hlavním stadionu Palco Mundo, který pojme zhruba 80 000 lidí a hostil již legendy jako Queen, Metallica nebo Beyoncé.
Ed Sheeran se sice pyšní působivou hudební kariérou, během níž získal několik cen Grammy, Brit Awards a řadu hitů, ale jeho dcery raději poslouchají soundtrack z Disneyho filmu než jeho vlastní hudbu. Hudebník má s manželkou Cherry Seabornovou pětiletou Lyru a tříletou Jupiter a přiznává, že na nich zkouší nový materiál, ale ony jsou zřejmě jeho nejtvrdšími kritičkami. Čtyřiatřicetiletý Ed řekl, že se jim líbí některé písně. Uvedl, že když jim zpívá hudbu z Odvážné Vaiany, tak to u nich sklízí úspěch, ale když jim včera zazpíval novou píseň, odvětily: „můžeš nám zazpívat Vaianu“.
StarDance letos chyběla na televizních obrazovkách, ale historicky poprvé se taneční show vydala přímo za diváky do měst. Ze strany lidí, kteří se do arén a sálů nedostali, se ozvala kritika faktu, že se nic nevysílá. To ale není tak úplně pravda.
Baby boom v českém šoubyznyse nebere konce. David Gránský a jeho manželka Nikola se každým dnem mohou stát dvojnásobnými rodiči. Do poslední chvíle ale nemají jasno o jedné zásadní věci.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu dorazí na Pražský hrad na další schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Babiš už v pondělí avizoval, že se chystá za hlavou státu se seznamem kandidátů na ministry. Jména už mu totiž poskytli i Motoristé a SPD.
Zimní a na sníh bohaté počasí bude v Česku panovat i ve středu. Potvrzuje to nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která začne platit po půlnoci z úterý na středu. Na některých místech může napadnout až 25 centimetrů nového sněhu.
Mnohá překvapení přineslo páteční předávání cen Český slavík. Tím asi největším byla "porážka" Marka Ztraceného po čtyřech předchozích triumfech v řadě. Jak hitmaker reagoval na to, že ho tentokrát někdo předčil?
Čeští turisté by měli urychleně opustit Venezuelu, vyzvalo k tomu ministerstvo zahraničních věcí. Reagovalo tak na rozhodnutí řady aerolinek, které přestaly provozovat své spoje do této jihoamerické země kvůli varování amerických úřadů.
Českou hereckou obec zasáhla v posledním listopadovém týdnu smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřela významná filmová a divadelní herečka a dabérka Jorga Kotrbová. Informovala o tom Herecká asociace.
Český slavík v mužské kategorii se zase jednou dočkal jiného vítěze. Po triumfech Marka Ztraceného se letos usmálo štěstí na Václava Noida Bártu. Na legendárního Karla Gotta tak ztrácí už "jen" 41 sošek. Proč na pátečním galavečeru chyběla vdova Ivana Gottová?
ANO, SPD a Motoristé udělali další pokrok, co se týká vzniku nové vlády. Premiérský kandidát rodící se koalice Andrej Babiš (ANO) již obdržel nominace na ministry i od dvou dalších stran. Uvedl to v pondělí pro televize CNN Prima News a Nova.
Až téměř do Vánoc vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu, jehož většina už bude spadat do meteorologické zimy. Teploty se z podprůměru vyšplhají do průměru, srážek má být nejvíce v probíhajícím týdnu.