Na schůzi o nedůvěře vládě se opozice zatím nedostala ke slovu

Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) pokračuje dnes odpoledne vystoupeními jednotlivých ministrů. Členové vlády zatím zhruba šest hodin zejména prezentují před poloprázdnými lavicemi jednacího sálu své dosavadní kroky i plány do budoucna. Opoziční poslanci se ke slovu dosud nedostali až na předsedkyni klubu ANO Alenu Schillerovou, která promluvila hned v dopoledním úvodu za svolavatele schůze.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Ministři využili svá vystoupení i ke kritice předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) chce vyhrát za každou cenu a v klání s bývalým vysoce postaveným vojákem Petrem Pavlem se uchýlil k polopravdám i lžím. Válek také Babiše obvinil z toho, že hloubí příkopy ve společnosti. Když ministr kritizoval postup někdejší Babišovy vlády proti covidu-19, předsedající Věra Kovářová (STAN) mírnila nesouhlasné výkřiky, které se ozvaly z opozičních lavic.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) je zase přesvědčen o tom, že nynější sněmovní schůze je součástí Babišova tažení ve druhém kole prezidentské volby, byť to ANO popírá. "Když něco vypadá, plave a kváká jako kachna, tak je to kachna," prohlásil Bartoš. Tvrdě se do omluveného Babiše pustil zjevně v souvislosti s heslem v jeho billboardovou kampaní, že je diplomat, a nikoli voják, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Tvrdím, že Andrej Babiš není žádný diplomat, ale nedůstojný proruský chaotik," prohlásil, načež se z řad poslanců ANO ozvaly výkřiky "fuj" i bouchání do lavic. Podle Lipavského je důležité, aby Česko reprezentoval srozumitelný, důvěryhodný a hodnotově pevný člověk.

Válek mimo jiné vysvětloval důvody nedostatku některých léků a ujistil, že tento a příští měsíc dorazí do Česka téměř půl milionu antibiotik. "Využijeme všechny možnosti, jak zajistit dostatek léků pro český trh," řekl. Bartoš hovořil například o digitalizaci, velké novele stavebního zákona, evropských i národních dotacích a o podpoře bydlení. Lipavský vyzdvihl české předsednictví v Radě EU a mluvil mimo jiné o ruské invazi na Ukrajinu. "Zastavit Rusko je v zájmu naší vlastní bezpečnosti," řekl. Není podle něho možné dopustit, aby ruský prezident Vladimir Putin mohl jednostranně diktovat podmínky míru, byť také není možné ignorovat pozici Ruska. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Česko by mohlo dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu už v příštím roce. Hovořila také o modernizace armády a o plánu na vytvoření virtuálního náborového střediska pro uchazeče o službu v armádě.

V debatě vystoupí podle dřívějších informací Kovářové všichni členové vlády až na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), který zastupuje premiéra Fialu na ekonomické konferenci v Davosu. Už nyní je prakticky jisté, že sněmovní jednání bude pokračovat i ve středu. Do běžné debaty se aktuálně hlásí šest desítek opozičních i vládních poslanců. Kdy se dostanou ke slovu, není jasné. S přednostním právem chce ještě před nimi vystoupit se zhruba hodinovou řečí předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je ale téměř jisté, že ani nynější druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Šéf SPD: Vláda chce zatáhnout ČR do války za každou cenu

Vláda Petra Fialy (ODS) chce podle předsedy opozičního SPD Tomia Okamury zatáhnout Česko do války za každou cenu a bez souhlasu Parlamentu. Současný kabinet chce podle něho zemi zničit nebo zadlužit. Okamura to uvedl v rámci dnešní sněmovní debaty o nedůvěře vládě, kterou opakovaně vyzýval k demisi.

"Tahle neschopná vláda se rozhodla naši zemi zničit naprosto a definitivně. Vzala si do hlavy, že nás zatáhne do války za každou cenu a i bez souhlasu Parlamentu," prohlašoval předseda SPD.

Kabinet podle Okamury k zatažení Česka do války využije ústavní novelu, podle níž by vláda mohla dostat právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez parlamentního schválení. Předseda SPD ale nepřiblížil, jak by taková mise mohla představovat zavlečení ČR do války.

Vláda podle Okamury, jediného šéfa opozičního hnutí, který byl při absenci předsedy ANO Andreje Babiše sněmovnímu projednávání přítomen, ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti. Fialův kabinet je méně populární než protektorátní vláda, uvedl dále Okamura. Tato vláda podle něj kolaboravala s nacistickým režimem, protože musela, zatímco Fialova vláda spolupracuje s cizími mocnostmi, protože chce.

Okamura obvinil vládu, že naprosto úmyslně ožebračuje zemi, parazituje na inflaci, čerpá extrémně rekordní příjmy z daně z přidané hodnoty. Ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označil za "ministra zdražování". Šéf SPD také kritizoval kabinet za kroky v rámci EU. "V České republice kážete vodu a v Bruselu lejete víno po sudech," uvedl předseda SPD.

Okamura také kabinet obvinil z toho, že chce "zlikvidovat českou ekonomiku a české domácnosti" a že chystá cenzuru a zavedení možnosti "trestně stíhat za nepohodlné názory" podle plánu boje proti dezinformacím.

Po Okamurově vystoupení debata pokračovala vystoupením vládních poslanců, měla by podle rozhodnutí dolní komory trvat do půlnoci.

Sněmovna dnes bude moci jednat o nedůvěře vládě do půlnoci

Sněmovna dnes bude moci jednat o návrhu opozičního hnutí ANO na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) do půlnoci. Dolní komora o tom rozhodla na základě žádosti pětice koaličních klubů hlasy drtivé většiny přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Řada ministrů se pak podle oznámení předsedající Olgy Richterové (Piráti) vzdala práva přednostního vystoupení. Přihlášku do tohoto bloku debaty stáhl také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který plánoval hodinové vystoupení.

Richterová podle dohody šéfů všech poslaneckých klubů otevřela běžnou diskusi. Jde o krok, který všem poslancům umožní vystupovat mezi projevy řečníků s přednostním právem. Aktuálně jej využili místopředsedové Sněmovny za ANO Karel Havlíček a Klára Dostálová. Do běžné debaty je aktuálně přihlášených šest desítek opozičních i koaličních poslanců. Sněmovní jednání má podle kuloárových informací pokračovat po noční přestávce od středečních 09:00.

Dosavadní diskusi k nedůvěře kabinetu ovládla vystoupení členů vlády. Včetně premiéra jich promluvilo osm, dohromady hovořili zhruba 6,5 hodiny. Prezentovali své dosavadní kroky i plány do budoucna. Opoziční poslanci se do 19:00 ke slovu nedostali až na předsedkyni klubu ANO Alenu Schillerovou, která promluvila hned v dopoledním úvodu za svolavatele schůze. Její vystoupení trvalo necelou hodinu.

Někteří ministři využili svá vystoupení i ke kritice předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Obviňovali hnutí ANO z toho, že schůze je součástí Babišovy kampaně. Politici ANO to popírají. Babiš se z poslaneckého jednání omluvil, měl by dorazit až na hlasování. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je téměř jisté, že ani nynější druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

V malochovu slepic na Tachovsku se objevila ptačí chřipka

31.01.2023 16:26 V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil…

Česko snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

31.01.2023 15:45 Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na…

Rakušan: Dovedu si představit na Hradě přívětivější bezpečnostní opatření

31.01.2023 15:33 Na Pražském hradě jistě existují i jiná režimová opatření, přívětivější k návštěvníkům než současné…

Pavel řešil s poradcem pro bezpečnost Pojarem koordinaci zahraniční…

31.01.2023 15:05 Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o…

Babiš neměl šanci? Podle výzkumu byl před volbami nepřijatelný pro půlku…

31.01.2023 14:25 V závěru prezidentské kampaně byla výsledkem negativní rétoriky bývalého premiéra Andreje Babiše …

Pavel bude do inaugurace využívat vládní Hrzánský palác

31.01.2023 14:19 Zvolený prezident Petr Pavel od dnešního dne přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských…

Zemana čeká cesta na Slovensko, sejde se s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

31.01.2023 14:07 Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých…

Lipavský si umí představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska

31.01.2023 12:40 Český ministr zahraničí Jan Lipavský si umí představit, že by Finsko vstoupilo do NATO dříve než…

Ministerstvo chce do října připravit záměr rozvoje českého školství

31.01.2023 12:31 Ministerstvo školství (MŠMT) plánuje nejpozději 15. října předložit vládě ke schválení materiál, v…

Související:

Nejnovější