Na severovýchodě Ukrajiny unikl po útoku amoniak, v obchoďáku v Kyjevě zemřelo osm lidí

Při ostřelování obchodního centra a obytných budov v severní části Kyjeva zemřelo osm lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou prokuraturu. Agentura AFP, která má na místě zpravodaje, informovala o šesti mrtvých. Ruské ministerstvo obrany podle BBC tvrdí, že zasáhlo vojenský cíl.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

"Podle informací, které v tuto chvíli máme, (bylo zasaženo) několik domů a jedno z nákupních center," uvedl dopoledne starosta metropole Vitalij Kličko na sociální síti Telegram. Záchranné týmy podle něj hasily rozsáhlý požár v obchodním centru.

Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události dříve informovala o čtyřech obětech ruského ostřelování Podilské čtvrti, kde se středisko nachází.

Podle agentury AFP bombardování v noci na dnešek zničilo celou jižní část rozsáhlého nákupního střediska. Záběry z bezpečnostních kamer, které zveřejnily úřady, ukazují jednu silnou explozi a následně sérii menších výbuchů. Výbuch byl slyšet i v dalších částech Kyjeva a poničil okolní domy. Na parkovišti centra hořely automobily a je na něm několikametrový kráter.

Lidé z okolí řekli agentuře AFP, že před několika dny viděli u nákupního střediska raketomet.

Ruské ministerstvo obrany podle BBC tvrdí, že zasáhlo vojenský cíl. "Vysoce přesná zbraň velkého doletu v noci 21. března zničila baterii ukrajinských raketometů a sklad munice v nefungujícím obchodním centru," uvedl mluvčí Igor Konašenkov. Podle jeho verze se ukrajinští nacionalisté kryli obytnými budovami a ostřelovali z raketometů ruské jednotky, než ruská rozvědka zjistila souřadnice pozic raketometů a skladu raket. BBC dodala, že ve válečných podmínkách nemůže nezávisle ověřit tvrzení úředních osob.

Ukrajinské velení se podle BBC domnívá, že obchodní centrum Retroville se stalo terčem ruského útoku proto, že se na sociální sítě dostaly informace o přesunu vojenské techniky okolo centra: "Proč byl Retroville v Kyjevě zničen? Někdo nafotil přesun techniky ozbrojených sil Ukrajiny ze svého okna. O osudu autora nic nevíme, ale o osudu onoho okna víme vše. Už neexistuje. Nefoť techniku ozbrojených sil a nevyprávěj o přesunech. Toto pravidlo zachraňuje životy!"

Portál Ukrajinska pravda napsal, že podle předběžných informací ukrajinský systém protivzdušné obrany sestřelil raketu vypálenou nepřítelem. V uplynulém týdnu Kyjev čelil řadě ruských útoků. Moskva od začátku invaze, kterou zahájila 24. února, tvrdí, že na civilní cíle neútočí.

Ze závodu na severovýchodě Ukrajiny unikl po útoku amoniak, uvedl gubernátor

Z chemického závodu na kraji města Sumy na severovýchodě Ukrajiny unikl následkem ostřelování ruských sil amoniak a zasáhl oblast v okruhu asi 2,5 kilometru. Podle gubernátora Sumské oblasti Dmytra Žyvyckého se ale po dvou hodinách únik podařilo zastavit a civilní obyvatelstvo není v ohrožení, napsala stanice BBC.

Amoniak, bezbarvý, štiplavý a jedovatý plyn, který je ve vysokých koncentracích smrtelný, unikl ze závodu Sumychimprom. Na místě zasahovali pracovníci závodu i státní služby pro řešení mimořádných událostí.

Žyvyckyj původně vyzval k evakuaci obyvatelstva v kruhu do pěti kilometrů od továrny. "Záchranáři se nyní snaží vyřešit oblak čpavku. Populaci nehrozí nebezpečí," citovala BBC gubernátora.

Šéf oblasti uvedl, že lidem v zasažených oblastech se doporučuje, aby se uchýlili do nižších pater domů nebo sklepů. V bytě je podle něj nevhodnější jít do koupelny a zapnout sprchu na jemný proud, protože voda amoniak, který je obecně známý jako čpavek, pohlcuje. V případě, že lidé amoniak ucítí, mají dýchat přes namočený obvaz.

Od začátku války na Ukrajině ruská armáda ztratila jednoho generálmajora, sedm plukovníků, jednoho námořního kapitána prvního stupně, devět podplukovníků, 20 majorů a 70 nižších důstojníků. Vyplývá to z oznámení ruských představitelů a místních médií uvedla televize BBC.

Ačkoliv Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků, samo se k počtu zemřelých dlouho nevyjadřovalo. 2. března poprvé a zatím naposledy uvedlo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Podle BBC se ale od té doby podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.

Se zcela odlišnými odhady pak operují americké zpravodajské služby. Ty podle serveru The New York Times uvádí, že na Ukrajině již přišlo o život zhruba 7000 ruských vojáků.

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, ne přes…

25.05.2022 09:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Rusko mění svou ofenzivu a bude využívat více letadel, uvádí Kyjev

25.05.2022 07:58 Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 07:55 Aktualizováno Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu

24.05.2022 20:58 Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického…

Související:

Nejnovější