Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie., foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 31. ledna 2023 16:46
Sdílej:

Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách zemřelo 41 lidí, o 11 víc než v loňském lednu. Přibylo sice obětí na životech, ale snížil se počet nehod i zraněných. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes ČTK poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, a z policejních statistik. Bilanci ještě mohou zhoršit případné dnešní tragické nehody.

"Od roku 2012 jde o nejtragičtější začátek roku," řekl Zlý. „Pouze osm dnů bylo letos bez smrtelných dopravních nehod,“ doplnil. V lednu se na silnicích stalo 6612 kolizí, o 936 méně než loni. Těžce se zranilo 86 lidí, ve srovnání s loňskem o 15 méně. Lehká zranění utrpělo 1265 lidí, o 86 méně.

Nejčastěji umírali řidiči osobních aut. O život jich v lednu přišlo 19 a pět spolujezdců. Dále na silnicích vyhasly životy devíti chodců, čtyř cyklistů a jednoho motorkáře. Zemřel jeden řidič nákladního auta a jeden spolujezdec. První smrtelnou událostí nového roku byla krátce po půlnoci 1. ledna nehoda traktoru na Frýdeckomístecku, jehož řidič zahynul.

Dlouhodobě nejčastější příčinou tragických nehod je podle ředitele nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení, které vede například k přejetí do protisměru.

Loni v lednu skončily na silnicích životy 30 lidí, o rok dřív zahynulo 24 lidí, v roce 2020 to bylo 32 lidí a rok 2019 se do statistik zapsal 24 mrtvými. V roce 2018 počet tragédií stoupl na 37, v roce 2017 zahynulo 30 lidí a o rok dříve si nehody vyžádaly 27 obětí. V roce 2015 a 2014 stouply počty mrtvých na 34 respektive 40. Pro rok 2013 uvádějí statistiky 38 mrtvých. Letošní leden v počtu úmrtí překonal jen rok 2012, kdy na silnicích zemřelo 46 lidí.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Stěhování chystali rok, sídlo v USA neprodají. Co víme o návratu Harryho a Meghan do Británie?

Princ Harry a jeho manželka Meghan Markle chystají po šesti letech strávených v kalifornském Montecitu rozsáhlou životní změnu. Rozhodli se pro dlouhodobý přesun zpět do Velké Británie, který plánovali zhruba jeden rok. Hlavním impulsem se stal fakt, že jejich děti, sedmiletý princ Archie a pětiletá princezna Lilibet, dosáhly školního věku a od září nastupují do tamní školy.

Světové celebrity
Dolly Parton

Příčina úmrtí legendární Dolly Parton odhalena!

Hudební svět pláče. Ve věku 80 let zemřela legendární americká country zpěvačka, skladatelka a filantropka Dolly Parton. Zástupci ikony potvrdili v oficiálním prohlášení pro magazín People, že příčinou úmrtí byl krátký boj s rakovinou. Bližší podrobnosti o přesném typu onemocnění však rodina ani její tým neuvedli.

Světové celebrity
Gordon Ramsay

Jedna skandální svatba nestačila? Gordon Ramsay už se chystá na další!

Šéfkuchař Gordon Ramsay oznámil, že se jeho nejstarší dcera Megan zasnoubila. Informaci zveřejnil v televizním pořadu Live with Kelly and Mark, přičemž zástupce rodiny následně potvrdil, že jde o jeho osmadvacetiletou dceru. Zpráva o nadcházející svatbě přichází devět měsíců po sňatku dcery Holly s olympijským plavcem Adamem Peatym.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Tajná schůzka? Harry a Meghan popírají setkání s bývalým šéfem týmu F1!

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu popřeli informace o tajné schůzce se zpěvačkou Geri Hornerovou a jejím manželem Christianem Hornerem. Spekulace tvrdily, že se pár setkal s bývalým šéfem týmu Formule 1 a jeho chotí v jejich sídle v oblasti Cotswolds, aby projednali svůj návrat do Velké Británie.