Na Slovensko i do Německa uteklo z Ukrajiny na čtvrt milionu lidí

Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od začátku ruské invaze do této východoevropské země už na čtvrt milionu lidí. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo vnitra. V posledních dnech příliv ukrajinských uprchlíků na Slovensko klesá.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Do konce minulého týdne hranice Slovenska překročilo z Ukrajiny 249.505 osob. Mezi nimi jsou podle dostupných informací nejen ukrajinští uprchlíci, zejména ženy a děti, ale také například cizinci, kteří se přes Slovensko vracejí z válkou zasažené Ukrajiny do svých zemí.

Zhruba 44.700 lidí už na Slovensku požádalo o udělení statusu dočasného útočiště, který v zemi umožňuje například přístup ke zdravotní péči i na pracovní trh. Toto opatření zavedla Bratislava v reakci na vlnu uprchlíků z Ukrajiny, z nichž už mnoho pokračovalo ze Slovenska do jiných zemí včetně České republiky.

Podle ministerstva vnitra úřady zatím mají k dispozici přes 7600 volných lůžek pro uprchlíky. V Michalovcích na východním Slovensku, kde vzniklo jedno z velkokapacitních center pro běžence, hasiči o víkendu postavili stanový tábor k nouzovému ubytování asi 250 osob. Technické vybavení k jeho vybudování poskytla Itálie na základě slovenské žádosti. Podobný stanový tábor dříve postavili čeští vojáci na severním Slovensku.

V posledních dnech příliv uprchlíků z Ukrajiny na Slovensko klesá. V neděli hranice Slovenska překročilo z Ukrajiny 4467 lidí, krátce po ruském invazi na Ukrajinu z 24. února vstupovalo na Slovensko z Ukrajiny denně zpravidla kolem 12.000 osob.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) již dříve uvedl, že nynější boje na Ukrajině vyvolaly nejvážnější uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. Zemi již podle UNHCR opustilo téměř 3,5 milionu lidí. Nejvíce z nich zamířilo do Polska.

Do Německa uteklo před válkou na Ukrajině přes 225.000 uprchlíků

Do Německa uteklo před válkou na Ukrajině nejméně 225.000 uprchlíků. Dnes to oznámilo německé ministerstvo vnitra, které zároveň upozornilo, že skutečné počty běženců v Německu budou vyšší, neboť oficiální bilance vychází ze záznamů policie.

"Od počátku ruského útoku evidujeme 225.357 válečných uprchlíků," uvedlo ministerstvo vnitra. Tento počet zaznamenala německá policie při namátkových pohraničních kontrolách a také při kontrolách v mezinárodních vlacích.

Běženci nejčastěji využívají hlavní železniční trať z Varšavy do Berlína, policie proto ve Frankfurtu nad Ondrou intenzivně kontroluje vlaky překračují německo-polsko hranici. Častější namátkové kontroly jsou i v česko-německém pohraničí, neboť řada uprchlíků z Prahy pokračuje do Německa.

Hlavnímu náporu uprchlíků čelí Polsko, které již zaznamenalo přes dva miliony prchajících Ukrajinců. K častým cílům patří také Česko, kam podle nedělního prohlášení vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana uprchlo na 270.000 lidí. Česko se zhruba desetimilionovou populací má zhruba osmkrát méně obyvatel než Německo a čtyřikrát méně než Polsko.

Do Polska přišlo více než 2,1 milionu uprchlíků z Ukrajiny

Do Polska vstoupilo od začátku ruské invaze 2,144 milionu uprchlíků z Ukrajiny, oznámila dnes polská pohraniční stráž. Ta jen v neděli odbavila 33.800 utečenců, což byl pokles oproti sobotním 40.100 běžencům.

Počty lidí překračující polsko-ukrajinské hranice se začínají snižovat a někteří uprchlíci se stěhují do jiných částí Evropy, například do Německa, upozornil server BBC News. Přichází to v době, kdy se Polsko, a konkrétně město Krakov, které je významným dopravním uzlem, potýká s vyčerpáním kapacit ubytování.

"Je velký problém najít místo pro každého," řekla BBC ukrajinská dobrovolnice Darja, pracující na krakovském nádraží. Znamenalo to, že někteří lidé museli být odesláni do měst a městeček mimo region, kam se vydali někdy neochotně. "Někdy je pro ně velmi těžké cestovat," vysvětlila Darja. "Lidé, kteří sem přicházejí, jsou v těžkém šoku a nemají ponětí, co udělají se svými životy," dodala.

Polsko podle této dobrovolnice nadále poskytuje bezplatné ubytování, stravu a spoustu podpory unaveným uprchlíkům. "Děláme vše, co je v našich silách, abychom jim pomohli," dodala.

V polských školách se momentálně podle ministerstva školství učí 81.300 ukrajinských žáků, asi desetina z nich je momentálně v přípravkách. Ministerstvo předpokládá, že počty ukrajinských žáků budou dál stoupat.

Opačným směrem, tedy z Polska na Ukrajinu, od začátku ruské invaze vyjelo podle údajů pohraničníků 264.000 osob. Ukrajinská pohraniční stráž podle listu Gazeta Wyborcza informovala, že celkem se na do země vrátilo asi 400.000 Ukrajinců ze zahraniční, přičemž asi čtyři pětiny z navrátilců představují muži, kteří si přejí bránit vlast.

Kvůli ničivé válce na Ukrajině již muselo opustit své domovy deset milionů lidí, což je čtvrtina ukrajinské populace, uvedl v neděli na twitteru vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Část z nich zůstala na Ukrajině, další lidé před boji a násilnostmi utekli do zahraničí.

Největšímu náporu uprchlíků čelí Polsku, Rumunsko, Moldavsko, velké množství Ukrajinců ale dorazilo i na Slovensko či do Česka. V Česku dostalo od začátku ruské invaze speciální víza pro uprchlíky z Ukrajiny přes 205.456 lidí. Britská organizace Save the Children již dříve upozornila, že ze země stále častěji prchají i děti, mnohé z nich bez doprovodu rodičů.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) již dříve uvedl, že boje na Ukrajině po ruské invazi z 24. února vyvolaly nejvážnější uprchlickou krizi v Evropě od 2. světové války. Zemi již podle UNHCR opustilo téměř 3,5 milionu lidí. Asi 90 procent uprchlíků tvoří ženy a děti. Jak uvedl Dětský fond OSN (UNICEF), dětí je mezi uprchlými Ukrajinci více než 1,5 milionu a riziko, že se stanou oběťmi obchodu s lidmi či vykořisťování neustále narůstá.

Celkový počet lidí, které válka do středy vyhnala z domovů, odhaduje OSN na 9,56 milionu. Dalších 2,2 milionu lidí údajně odchod zvažovalo.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Je načase uzavřít novou dohodu o přátelských vztazích s Ukrajinou, řekl…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav

22.05.2022 15:22 Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stavu a všeobecné mobilizace o dalších 90…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 13:47 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Šanghaj zprovoznila čtyři ze svých 20 linek metra, postupně ruší přísná…

22.05.2022 12:15 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počet obětí ruských okupantů v okolí Kyjeva se blíží k 1300

22.05.2022 10:47 Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil…

KLDR zaznamenala dalších 186.000 lidí s příznaky nemoci covid-19

22.05.2022 08:25 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Odborníci: Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:00 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Související:

Nejnovější