Na Slovensko už přišlo z Ukrajiny přes 200.000 lidí, do Polska přes 1,7 milionu

Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od zahájení ruské invaze do této východoevropské země už přes 200.000 lidí. Do dnešního rána tak přes slovensko-ukrajinské hraniční přechody učinilo 204.847 osob, informovala ČTK slovenská policie. Za poslední den ale růst počtu uprchlíků, kteří přicházeli na Slovensko, zpomalil.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Z dostupných informací vyplývá, že řada ukrajinských běženců pokračuje ze Slovenska za rodinami či příbuznými do dalších evropských zemí. Návrat do vlasti přes Slovensko z válkou zasažené Ukrajiny zvolilo i několik tisíc občanů třetích zemí. Více než desetina ze zmíněného celkového počtu migrantů požádala na Slovensku o dočasné útočiště, které zaručuje například přístup k zaměstnání nebo ke zdravotní péči.

Za uplynulých 24 hodin do dnešního rána vstoupilo na Slovensko z Ukrajiny téměř 8900 osob. V předchozích dnech to bylo zhruba 10.000 až 14.000 lidí denně a před ruskou invazí na Ukrajinu jen asi 1400 osob za den.

Někteří zástupci slovenské samosprávy či dobrovolníci kritizovali údajně nedostatečné zapojení státu do zvládání uprchlické vlny, ministr vnitra Roman Mikulec selhání úřadů v této záležitosti odmítl. Premiér Eduard Heger o víkendu na hranicích podle médií řekl, že při humanitární pomoci je třeba zlepšit koordinaci i komunikaci.

Z Ukrajiny, kterou 24. února napadlo Rusko, už podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo přes 2,5 milionu lidí, většinou žen a dětí. Nejvíce jich zamířilo do Polska, a to kolem 1,7 milionu osob.

Do Polska uprchlo z Ukrajiny před válkou už 1,758 milionu osob

Z Ukrajiny do Polska od počátku ruské invaze uprchlo 1,758 milionu lidí. Jen v neděli bylo uprchlíků 82.100, uvedl úřad předsedy polské vlády s odvoláním na pohraniční stráž. Současně ujistil, že Polsko pomůže všem, kdo pomoc potřebují. V sousedním Německu se podle ministerstva vnitra zaregistrovalo téměř 147.000 lidí, kteří prchli z Ukrajiny před ruskou invazí.

Ve Varšavě právě jedná polský premiér Mateusz Morawiecki se svou litevskou kolegyní Ingrid Šimonytéovou. Oba šéfové vlád se prostřednictvím videa spojili také s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. K hlavním tématům patřila podpora Ukrajině, uvedl premiérův úřad.

"Polsko a Litva solidárně vyzývají k uložení tvrdých sankcí na Rusko, usilují o dosažení strategické nezávislosti na ruských energetických surovinách a také se intenzivně zasazují o posílení východního křídla Severoatlantické aliance," uvedl vládní mluvčí Piotr Müller podle agentury PAP. Výsledkem jednání tří premiérů má být společné prohlášení odsuzující ruskou invazi na demokratickou Ukrajinu. Mluvčí rovněž poukázal na snahu Polska a Litvy postarat se o Ukrajince, postižené ruskou invazí.

Poláci, kteří se starají o ukrajinské uprchlíky, mají mít podle nedávno přijatého zákona nárok na 40 zlotých denně na osobu (asi 210 Kč), resp. 1200 zlotých měsíčně (asi 6300 Kč). Žádat o výplatu peněz bude možné od 16. března, přislíbil náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker. Samosprávy, které mají peníze vyplácet, si ale stěžují, že ještě stále nedostaly pokyny z ministerstva, a na "strašlivý zmatek" v této věci poukazují i lidé, kteří se až dosud o uprchlíky - hlavně ženy a děti - starali na vlastní náklady. Navíc zákon počítá jen s proplacením dvou měsíců péče o uprchlíky a podmínkou vyplacení zmíněné sumy je také zaregistrování uprchlíků na obecním úřadu, což se ale mnohdy vůbec nedělo, upozornil server Onet.

V Německu se dosud úřadům přihlásilo 146.998 lidí prchajících z Ukrajiny, uvedl dnes mluvčí ministerstva vnitra. Dodal nicméně, že skutečný počet ukrajinských uprchlíků v zemi může být mnohem vyšší.

Rusko platí vojákům přes jedinou velkou banku, která není pod sankcemi

29.06.2022 14:54 Rusko platí vojákům bojujícím na Ukrajině přes Gazprombank, jedinou velkou ruskou banku, na níž se…

Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele Evropské unie

29.06.2022 14:48 Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele Evropské unie, jejíž vedení převezme v době zásadně…

Ani mobilizace by Rusku nepomohla ke zvýšení úderné síly na Ukrajině, míní…

29.06.2022 14:39 Ani případná mobilizace by Rusku podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko…

Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO

29.06.2022 14:05 Aktualizováno Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO, řekl podle agentury RIA Novosti…

Zelenskyj: Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze…

29.06.2022 13:46 Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze Ukrajina. Ve svém videoprojevu na…

Biden oznámil posílení amerických kapacit v Evropě kvůli Rusku

29.06.2022 12:32 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení…

Rusko směřuje dle ministra kvůli slabé poptávce a silnému rublu k deflaci

29.06.2022 12:26 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Turci chtějí po Švédsku a Finsku, aby vydaly 33 osob s vazbami na Kurdy a…

29.06.2022 12:07 Turecko dnes požádalo Švédsko a Finsko o vydání 33 osob, které Ankara podezřívá z terorismu kvůli…

Kdyby byl Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině, řekl Johnson

29.06.2022 11:42 Kdyby byl ruský prezident Vladimir Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině, alespoň ne v…

Papež František i přes problémy s kolenem znovu chodit

29.06.2022 11:30 Papež František může navzdory přetrvávajícím problémům s kolenem znovu chodit. Vatikán zveřejnil…

Související:

Nejnovější