Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od začátku ruské invaze do této země už přes 100.000 lidí. Do dnešního rána to bylo 101.529 osob, informoval ČTK mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka. Podle dřívějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejvíce lidí z Ukrajiny utíká přes ukrajinsko-polskou hranici.
Mnoho uprchlíků nezůstalo na Slovensku, ale pokračovali k příbuzným do dalších států včetně Česka. Z Ukrajiny přes Slovensko utíkají do vlasti také stovky občanů třetích zemí. Bratislava ve spolupráci s kolegy ze zahraničí už zorganizovala repatriační lety do Indie a Maroka.
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v pátek řekl, že o přidělení dočasné ochrany na Slovensku požádalo po překročení slovensko-ukrajinské hranice 2000 lidí.
Podle UNHCR za týden od začátku ruského útoku na Ukrajinu uteklo z této země přes 1,2 milionu lidí. To jsou téměř tři procenta populace.
Slovenská armáda ohlásila, že na hranice s Ukrajinou vyšle další vojáky, celkově může podle dřívějšího rozhodnutí slovenské vlády pomáhat policistům až 1500 vojáků. Ti budou zajišťovat také ochranu takzvané zelené hranice Slovenska s Ukrajinou.
Do Polska v pátek přišlo 106 tisíc lidí z Ukrajiny, nejvíc od začátku ruské invaze
Do Polska v pátek přišlo přes 106.400 lidí z Ukrajiny, uvedlo dnes na twitteru polské ministerstvo vnitra. Je to nejvyšší počet za jeden den od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Celkem do Polska kvůli tomuto konfliktu prchlo 787.300 lidí.
Mnoho Ukrajinců si hned na hranicích vyzvedávají jejich příbuzní nebo známí. V Polsku žije silná ukrajinská komunita, která před začátkem nynější války čítala až 1,5 milionu lidí. Ti, kdo nemají kam jít, míří do přijímacích center, kde dostanou pomoc. Takových středisek v zemi funguje třicet.
Náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker dnes na twitteru napsal, že problémem pro polské úřady je to, že většina lidí, kteří hledají pomoc v přijímacích centrech, z nich chce jet do velkých měst. "Chceme je přesvědčit, že i v menších obcích jsou dobré podmínky, že tam čekají Poláci, aby jim pomohli," uvedl.
Mezi lidmi prchajícími v důsledku ruské invaze jsou například i občané Indie, Uzbekistánu, Afghánistánu nebo Nigérie. Szefernaker zveřejnil na twitteru fotografii letadla, kterým dnes v noci z jihopolských Katovic odletělo do vlasti 201 občanů Egypta.
V pátek se české cizinecké policii ohlásilo 5400 uprchlíků
V pátek se v Česku ohlásilo cizinecké policii zhruba 5400 uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem. Počet nahlášených byl nižší než v předchozích třech dnech. Vyplývá to z informací, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Celkem je nahlášených lidí prchajících před ruskou invazí podle vnitra 38.505. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale již v pátek řekl médiím, že podle odhadů je v Česku už přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny.
Ve čtvrtek 24. února Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Za týden od začátku invaze uteklo z Ukrajiny podle posledních informací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přes 1,2 milionu lidí. To jsou téměř tři procenta ukrajinské populace. Do Česka zatím přicházejí tisíce lidí denně. Nejvyšší počet nahlášených uprchlíků byl podle údajů vnitra zatím ve středu 2. března, a to skoro 11.000 lidí. Ministerstvo udělilo v pátek skoro 12.000 speciálních víz určených pro lidi zasažené invazí. Celkem už bylo těchto víz uděleno 33.899.
V celém Česku vznikla kvůli konfliktu na Ukrajině a příchodu uprchlíků asistenční centra, která mají zajišťovat kromě registrace a zdravotních prohlídek příchozích také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Například pražské středisko v Kongresovém centru na Vyšehradě, které bylo otevřeno v pátek ráno, k půlnoci odbavilo 2600 běženců. Nápor byl i v noci obrovský, uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kdo umí ukrajinsky a může o víkendu přijít pomáhat s tlumočením, je podle Hřiba vítán. Seznam všech asistenčních center je k dispozici na webových stránkách vnitra.
Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do tří dnů po příjezdu. Pokud bydlí v nějakém zařízení, nahlásí je ubytovatel. Poté mají lidé 90 dnů na vyřízení víza, o které mohou žádat na pracovištích azylové a migrační politiky po celém Česku. Díky speciálním dlouhodobým vízům, které vydává ministerstvo vnitra, budou lidé z Ukrajiny automaticky zařazeni do systému veřejného zdravotního pojištění. Mohou si s nimi také vyřídit povolení k zaměstnání.
Pro koordinaci pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny v Česku vznikla platforma Pomáhej Ukrajině. Na webu má v současnosti asi 15.500 nabídek pomoci, ke kterým mají přístup desítky organizací a institucí. Platformu spravuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.
Smutná čtvrteční zpráva o úmrtí Jiřího Bartošky rezonuje i v zahraničí, protože slavný herec byl tváří karlovarského filmového hvězdu, kam pravidelně přijížděly světové hvězdy. Ozval se například Russell Crowe, informace neunikla ani zahraničním médiím.
Policie upozornila na nový podvod v kyberprostoru. Neznámí pachatelé tentokrát cílí na uživatele platformy WhatsApp, která slouží ke komunikaci. Případy jsou evidovány po celém Česku. Škody jdou do desítek tisíc korun.
Česká reprezentace dnes vstoupí do letošního mistrovství světa v hokeji, na kterém bude obhajovat zlato z loňského domácího šampionátu. Na telefonát stále čeká nestarší český hokejista Jaromír Jágr. "Osmašedesátka" zveřejnila vtipnou fotografii čtveřice útočníků, z nichž je jediným absentérem v národním týmu.
Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).