Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od ruské invaze přes 300.000 lidí

Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od začátku ruské invaze už přes 300.000 uprchlíků. Pětina z nich požádala v zemi o status dočasného útočiště, který umožňuje například přístup k pracovnímu trhu a zdravotní péči. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva vnitra.

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády

Do konce minulého týdne hranice Slovenska překročilo 303.283 lidí z válkou zasažené Ukrajiny. Podle dřívějších informací jsou mezi nimi hlavně ženy a děti. Možnost návratu do vlasti přes Slovensko využili také občané třetích zemí, kteří na Ukrajině pracovali či studovali. Mnoho ukrajinských uprchlíků pokračovalo ze Slovenska do dalších evropských zemí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky utekly z Ukrajiny více než čtyři miliony lidí. Nejvíce z nich zamířilo do Polska. Příliv běženců na Slovensko v poslední době slábne; v neděli slovensko-ukrajinskou hranici překročilo zhruba 3200 osob, po únorovém začátku válečného konfliktu na Ukrajině vstupovalo na Slovensko z Ukrajiny denně zpravidla kolem 12.000 lidí.

Na pomoc při zvládání migrační vlny Česko dříve vyslalo na Slovensko policisty, čeští vojáci zase postavili na severním Slovensku stanový tábor.

Slovenská opozice kritizovala vládu za přístup k řešení migrace z Ukrajiny. Výtkám čelil hlavně ministr vnitra Roman Mikulec, a to za to, že stát najal soukromou firmu na pomoc státu při zvládání uprchlické vlny. Podle slovenských médií se na zakázce podílí i firma podnikatele s vazbami na nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jež Mikulce navrhla ministrem. Minulý týden Mikulec přečkal další pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata: Slovensko | uprchlíci

Bulharsko vyhostilo desítky ruských diplomatů, část viní ze špionáže

28.06.2022 19:17 Aktualizováno Bulharsko dnes vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila…

Rusové zaútočili raketami na Dnipro, pod troskami jsou prý lidé

28.06.2022 19:07 Rusko dnes podniklo raketový útok na třetí největší ukrajinské město Dnipro, uvedly tamní úřady.…

Skotsko chtějí vyvolat nové referendum o nezávislosti

28.06.2022 17:47 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, týkají se i dovozu zlata

28.06.2022 17:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie našla v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:53 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

V Madridu začíná třídenní summit NATO, bude řešit ruskou invazi na Ukrajinu

28.06.2022 16:51 Aktualizováno Do hlavního města Španělska se dnes slétají lídři členských zemí Severoatlantické aliance, které…

Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do NATO, řekl Fiala

28.06.2022 16:42 Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO), zopakoval dnes na…

Rusko zveřejnilo souřadnice Pentagonu, nelíbí se mu podpora Kyjeva

28.06.2022 16:15 Rusko v den zahájení summitu Severoatlantické aliance v Madridu zveřejnilo souřadnice Pentagonu a…

Počet obětí ruského útoku na nákupní středisko v Kremenčuku stoupl na 18

28.06.2022 16:03 Aktualizováno Počet obětí ruského raketového úderu na ukrajinské město Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna…

Výsledek summitu G7: Další podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický…

28.06.2022 15:26 Aktualizováno Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana…

Související:

Nejnovější