Na Slovensku došlo za poslední den ke třem útokům medvěda

Úřady na Slovensku od pátku řešily tři případy napadení člověka medvědem.

Medvěd

V průběhu posledních 24 hodin se na Slovensku vyskytly tři incidenty, při kterých medvěd napadl člověka. První případ se týkal muže, který byl při procházce se psem napaden medvědicí. Přestože se muž snažil odstrašit šelmu varovnými výstřely, útok pokračoval a nakonec byl nucen medvědici zabít. Druhý incident se odehrál v pátek ráno, kdy běžec utrpěl vážná zranění a byl převezen do nemocnice. Ve třetím případě byl lesní pracovník na jihu Slovenska napaden medvědem, na kterého několikrát vystřelil, aby se ubránil.

V posledních dnech na Slovensku došlo k výraznému nárůstu útoků medvědů. Během jediného dne bylo zaznamenáno hned tři incidenty. První z nich se odehrál v pátek v blízkosti národního parku Velká Fatra poblíž Sučan, kde se muž vydal na procházku se svým psem. Na své cestě narazil na nepříjemně naladěnou dospělou medvědici, která ho napadla.

O prvním incidentu informovala televize TA3, která sdělila, že medvědice, která zaútočila, byla přibližně osmnáctiletá. Napadený muž měl u sebe legálně drženou zbraň a nejprve se snažil odstrašit medvědici varovnými výstřely. Avšak i přes tato opatření šelma pokračovala v útoku, až na poslední chvíli musel muž vystřelit smrtelnou ránu. V tu chvíli byla medvědice vzdálená přibližně jeden metr od muže.

"Ihned po nahlášení útoku jsme s kolegou vyrazili na místo a vyslechli muže, na kterého vyběhl z hustého křoví u cesty medvěd," řekl tiskové agentuře TASR Marek Veverica ze severního zásahového týmu pro medvěda hnědého, který je součástí Státní ochrany přírody. Spolu s policií zabezpečili lokalitu a mrtvou medvědici předali mysliveckému sdružení.

Druhý útok se odehrál v sobotu ráno nedaleko místa prvního incidentu u Liptovského Hrádku v Žilinském kraji. Záchranáři obdrželi v 7:30 volání o pomoc pro 58letého muže, kterého údajně napadl medvěd. Na místo dorazili záchranáři, kteří poskytli muži lékařskou pomoc. Muž utrpěl povrchové poranění ramene a otevřenou ránu na lýtku. Následně byl převezen do nemocnice.

Podle ochránců přírody byl muž napaden medvědem, když šel na běžecký výběh. Jeho zranění jsou vážná, ale nenachází se v ohrožení života.

V odpoledních hodinách se členové zásahového týmu pro jih vydali do terénu. V oblasti obce Drienovo v okrese Krupina došlo k třetímu útoku medvěda. Podle informací od ochránců přírody byl lesní pracovník během své práce napaden medvědem. V sebeobraně několikrát vystřelil na útočícího medvěda ze své legálně držené zbraně. O zranění muže nebyla zpráva, zatím není známo, jaké bylo zranění zvířete, o čemž neinformují místní média.

Na Slovensku dochází relativně často k útokům medvědů, ale vzácně taková setkání končí smrtí člověka. V nedávné historii byl zaznamenán jeden takový případ, který se odehrál v roce 2021. Jednalo se o 57letého muže, kterého medvěd zabil na území Liptova, na hranicích Žilinského a Banskobystrického kraje.

Letos byly zaznamenány i střety s medvědy v Itálii, především v oblasti Tridentska, kde žije kolem stovky jedinců. V březnu došlo k útoku medvěda na muže v této oblasti, který přežil. Na začátku dubna však jeden běžec medvědí útok nepřežil. Úřady plánovaly usmrtit medvědici, která byla údajnou pachatelkou, avšak italský soud na základě žádosti ochránců zvířat toto rozhodnutí zakázal.

Témata: Slovensko | Medvědi

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

V Bratislavě muž střílel po kolemjdoucích, policisté ho zastřelili

28.09.2023 11:07 K dramatickým chvílím došlo dnes v noci v bratislavské části Dúbravka. Z okna bytovky tam náhodně…

Náhorní Karabach se na konci roku stane součástí Ázerbájdžánu

28.09.2023 09:55 Náhorní Karabach bude jako neuznaný státní útvar na konci roku definitivně zrušen. Prezident…

Fico by v září vyhrál slovenské volby, ukázal průzkum

27.09.2023 21:46 Slováci se seznamují s výsledky posledních předvolebních průzkumů, než o víkendu odevzdají hlasy v…

Německo reaguje na migraci, zesílí kontroly na hranicích s ČR

27.09.2023 19:01 Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích…

Nad světem se rýsuje stín zkázy, řekl Guterres. Varuje před jadernými…

26.09.2023 21:48 Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti…

Soud zamítl odvolání Navalného, potvrdil mu trest 19 let za mřížemi

26.09.2023 19:10 V Moskvě bylo zamítnuto odvolání ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho dřívější trest…

Kim Čong-un dostal varování od Soulu ohledně jaderných zbraní

26.09.2023 14:48 Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý varoval souseda, když prohlásil, že aliance Jižní Koreji…

Von der Leyenová v Praze oznámila schválení českého plánu obnovy

26.09.2023 13:19 Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2…

Související:

Nejnovější