Ukrajinský generální štáb oznámil, že kdyby válka skončila právě teď, pak by ženisté museli očistit od min území o rozloze 82.525 čtverečních kilometrů, což je asi sedmina země s rozlohou větší než celá Česká republika.
Uvedená potenciálně nebezpečná plocha na Ukrajině odpovídá přibližně rozloze Rakouska či Ázerbájdžánu, poznamenal server BBC News. Rakousko zaujímá rozlohu 83.879 kilometrů čtverečních, Ázerbájdžán 86.600, Česko 78.870.
Očista nebezpečného území od min a dalších výbušných zařízení bude podle ukrajinského velení stát na 250 miliard dolarů (5,6 miliardy Kč). Tuto částku je podle štábu záhodno přičíst ke škodám v řádu stovek miliard dolarů, které během 28 dnů bojů napáchala ruská agrese.
Nalezení smírného řešení nemusí být jednoduché, ukazuje analýza
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Hrozí Rusku kvůli sankcím bankrot? Ekonomové se neshodnou
Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, bankrot mu podle Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve vyjádření, které má server newsbox.cz k dispozici.
"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.
Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.
Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích.
"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," doplnil pro newsbox.cz Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.
Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.