Na Ukrajině už umírají mobilizovaní ruští vojáci

Úřady v ruské Čeljabinské oblasti potvrdily smrt pěti lidí, kteří byli po mobilizaci vysláni do války na Ukrajině. První oficiální potvrzení, že zmobilizovaní vojáci byli zabiti na frontě, zaznělo tři týdny po vyhlášení "částečné" mobilizace, upozornila dnes ruská redakce BBC. Připomněla, že ruské ministerstvo obrany 29. září slíbilo, že na frontu nepošle nevycvičené vojáky.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Vojenská správa bohužel potvrdila informaci o smrti pěti obyvatel jižního Uralu, povolaných z korkinského vojenského komisařství. Poskytneme veškerou nezbytnou pomoc příbuzným a blízkým našich vojáků," sdělili dnes gubernátor a regionální vláda uralskému serveru 74.ru. Také slíbili vyplatit pozůstalým po milionu rublů (asi 400.000 Kč) jako dodatečný příspěvek k odškodnění, které by měli dostat z federálního rozpočtu.

Od konce září se ví o více než deseti případech, kdy zmobilizovaní Rusové zahynuli, aniž by dojeli na bojiště. První zprávy o zabití zmobilizovaných vojáků na frontě se objevily už na počátku tohoto týdne, ale úřady je nekomentovaly, připomněla BBC.

Stanice dodala, že v pondělí list Večernyj Karpinsk (ve Sverdlovské oblasti na Urale) informoval o tom, že u Chersonu přišli o život tři obyvatelé města, kteří byli zmobilizováni do armády na konci září. List It's My City informoval o smrti Jevgenije Bizjajeva z Krasnoturinsku (rovněž ve Sverdlovské oblasti), kterého zmobilizovali 28. září. Ochránce lidských práv Pavel Čikov ve středu večer oznámil, že na Ukrajině přišel o život první zmobilizovaný ruský advokát, Andrej Nikiforov z Petrohradu. Advokáta podle Čikova povolali do armády 25. září. Zabit byl u Lysyčansku na východě Ukrajiny.

Důvody, proč jsou zmobilizování záložníci hned posíláni do bojů, jsou podle komentátora BBC v zásadě dva: ruským vojskům na Ukrajině citelně chybějí vojáci, což je dáno jak nedostatečným počtem vojáků pro vedení bojových operací na velice dlouhé frontě, tak utrpěnými ztrátami.

"V podmínkách, kdy početní stavy mnoha jednotek mají daleko k předepsaným a ukrajinská armáda se chopila iniciativy na bojišti, nemá ruské velení prostě čas na výcvik záložníků a někdy je musí do bojů na ohrožených úsecích doslova vrhat hned po příjezdu," poznamenal.

Druhým důvodem k nasazení záložníků na frontě bez přípravy je slabá výcviková základna, která nepočítá s tím, že bude připravovat zmobilizované masy současně. Na sociálních sítích lze narazit na množství videopříspěvků, kde si povolanci do armády stěžují na špatné podmínky, na to, že chybějí důstojníci a instruktoři i řádný denní program, a tak se namísto normálního bojového výcviku věnují nesmyslnému pořadovému výcviku a pochodování.

Ze svědectví zmobilizovaných vojáků, a to včetně těch, které už zajali ukrajinští vojáci, si lze udělat závěr, že na frontu rovnou posílají vojáky s bojovou specializací, která není nijak složitá. Může jít o motostřelce, výsadkáře, pohraničníky, námořní pěšáky a zástupce dalších druhů vojsk. Například pokud má dotyčný ve vojenské knížce zapsanou odbornost 124259 (řidič obrněného transportéru) či 101627 (kulometčík), je velice pravděpodobné, že velení usoudí, že tento voják nepotřebuje další výcvik. Ani technika, ani zbraně se během doby, kterou strávil v záloze, nezměnily.

Podle BBC ale v reálném boji návyky jednotlivce nejsou ani zdaleka vždy rozhodující, mnohem častěji je důležitější, jak je jednotka v boji sladěna, součinnost jejích vojáků. Velmi důležitá bývá i znalost místa, rozložení sil, zvláštnosti vedení bojových operací v konkrétních podmínkách. Učit se tomu ve válce bývá příliš pozdě, dodala BBC.

Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

26.11.2022 19:59 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel,…

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

26.11.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se…

V Budapešti vyrazili demonstrovat učitelé,chtějí vyšší platy

26.11.2022 17:42 Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti…

Při ruském ostřelování ukrajinského Dnipra bylo zraněno 13 lidí

26.11.2022 16:59 Nejméně 13 lidí dnes utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Dnipro. S odvoláním…

Ukrajina a Rusko si vyměnily přes 20 zajatců

26.11.2022 14:31 Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších v součtu více než 20 zajatců. Podle kanceláře…

V Kyjevě jsou dál lidé bez proudu, Cherson má elektřinu poprvé od…

26.11.2022 12:25 V ukrajinské metropoli Kyjevě po ruských útocích z tohoto týdne k dnešnímu dopoledni zůstává bez…

V Sin-ťiangu, kde žijí Ujgurové, vypukly silné protesty kvůli covidovým…

26.11.2022 11:23 V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči…

Rusko nasadilo na Ukrajině střely, z nichž byly odstraněny jaderné hlavice

26.11.2022 09:01 Rusko zřejmě na Ukrajině nasadilo střely, z nichž odstranilo jaderné hlavice. Ve své pravidelné…

Hrozí nedostatek nafty, nejdůležitějšího paliva. Co by to znamenalo?

26.11.2022 08:50 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní…

Univerzální vakcína proti chřipce má vzniknout ještě v této dekádě

26.11.2022 08:15 Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici…

Související:

Nejnovější