Na Ukrajinu zamířily desítky ruských raket, v Charkově umírali lidé

V důsledku masivních ruských vzdušných útoků ohlásila dnes řada ukrajinských měst výpadky proudu a poškození energetické infrastruktury. V Kyjevě, kde úlomky raket zasáhly dva rodinné domy, jsou podle starosty Vitalije Klička nejméně čtyři ranění včetně čtrnáctileté dívky. Lvov na západě Ukrajiny se ocitl z 90 procent bez proudu, oznámil jeho starosta Andrij Sadovyj, s havarijními výpadky proudu se potýkají také obyvatelé Kyjeva a Oděské oblasti na jihu země.

Ilustrační fotografie.

V Charkově si ruské ostřelování vyžádalo nejméně dva mrtvé, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov. Druhé největší ukrajinské město se mezitím opět ocitlo pod palbou, podle médií dnes již potřetí.

Výbuchy byly dnes ráno slyšet napříč celou Ukrajinou. Z velké části byly podle úřadů důsledkem práce systémů ukrajinské protivzdušné obrany sestřelujících přilétající střely. Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta v příspěvku na twitteru varoval, že na Ukrajinu zamířilo přes 120 raket, náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj později sdělil, že Rusko podle prvních zpráv zaútočilo 69 raketami, z nichž 54 se ukrajinským silám podařilo zlikvidovat. Podle oznámení ukrajinských vzdušných sil šlo o řízené střely vypálené z lodí na moři a letadel.

Terčem ranních útoků se stalo deset z celkem 24 oblastí země, uvedla tisková agentura Ukrinform. Ruské střely poškodily 18 obytných domů a deset objektů kritické infrastruktury, zranění utrpělo pět lidí, dodala s odvoláním na záchranáře. V Ivano-Frankivské oblasti na západě země byl zraněn pracovník energetického zařízení, oznámil později server RBK-Ukrajina s odvoláním na prokuraturu.

V Kyjevě úlomky sestřelených raket zasáhly v jihovýchodní části města dva rodinné domy a v jiné čtvrti dětské hřiště, uvedla na sociální síti telegram správa města. Starosta Kličko v očekávání výpadků proudu vyzval obyvatele Kyjeva, aby nabili telefony a udělali si zásoby vody. Posléze radnice sdělila, že kvůli nutným energetickým opatřením souvisejícím s leteckým poplachem se v metropoli ocitlo 40 procent odběratelů bez proudu. Nad Kyjevem protivzdušná obrana sestřelila všech 16 raket, které ho ohrožovaly, doplnila správa.

Rusko podniká podobné masivní útoky na Ukrajinu a její kritickou infrastrukturu od října každý týden, a dál tak připravuje její obyvatele o světlo a teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu. "Nevíme, jak dlouho válka potrvá. Je to těžké, když se každý den musíte strachovat a odložit všechno ve svém životě," řekla dnes agentuře AP Anastasija, zdravotnice, která se přišla ukrýt do stanice metra v centru Kyjeva.

Nad Oděskou oblastí na jihu země podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinské vzdušné síly zničily 21 raket, při ruských náletech ale i tak utrpěla energetická infrastruktura. V regionu jsou nyní havarijní odstávky proudu.

Nad ránem se ozvaly sirény varující před vzdušnými útoky jak v Kyjevě, tak v jižních oblastech kolem Chersonu a Mykolajivu a v západní oblasti Žytomyru. Do osmé hodiny místního času (sedmé hodiny SEČ) byl podle grafiky zveřejněné agenturou Unian letecký poplach rozšířen na celou Ukrajinu.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov míní, že se situace na Ukrajině dostala do slepé uličky. Zopakoval tak v zásadě tvrzení, které americký Institut pro studium války (ISW) učinil ohledně situace v Bachmutu, rozšířil ho ale na celou zemi. Podle šéfa rozvědky jsou boje na Ukrajině v patové situaci a Kyjev i Moskva nejsou schopné učinit podstatný pokrok. "Situace prostě uvázla, neposouvá se," řekl Budanov. Dodal, že Rusko je ve slepé uličce, ale Ukrajina "ho nemůže kompletně porazit ve všech směrech", zatímco čeká na nové zbraně.

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Zprávy o nabídce ukrajinského území výměnou za mír jsou dle Kremlu…

03.02.2023 12:21 Kreml dnes odmítl zprávy o tajném americkém návrhu na mírové řešení mezi Ruskem a Ukrajinou a…

Související:

Nejnovější