Od začátku ruské invaze se na Ukrajinu vrátilo přes 500.000 lidí. Během uplynulého týdne zemi 144.000 lidí opustilo a 88.000 do ní přijelo, informovalo dnes ukrajinské ministerstvo vnitra. Podle statistik OSN od ruského vpádu, tedy od 24. února, z Ukrajiny odjely více než čtyři miliony osob.
"Dohromady se na Ukrajinu vrátilo kolem 537.000 našich spoluobčanů," sdělilo ministerstvo s odvoláním na údaje národní pohraniční služby.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes uvádí, že do zahraničí od začátku konfliktu uprchlo 4,176.401 Ukrajinců, což je o 38.559 více než uváděl v bilanci z předchozího dne.
Evropa nezažila takový příliv uprchlíků od 2. světové války. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že z Ukrajiny uprchlo také přibližně 205.500 cizinců.
Podle agentury AFP muselo na Ukrajině opustit svůj domov přes deset milionů lidí, tedy více než čtvrtina ukrajinské populace. Někteří z nich odešli do zahraničí, jiní se přemístili uvnitř Ukrajiny.
Ministerstvo vnitra dnes informovalo, že v sobotu udělilo dočasnou ochranu 2574 osobám. Celkem se o ni v Česku přihlásilo přes 257 tisíc lidí, 144 tisíc z nich se nahlásilo na cizinecké policii.
Počet odbavených uprchlíků v posledních dnech klesá, ještě ve středu jich například v Praze bylo 870, o den později pak o deset méně. V pátek do centra dorazilo 706 lidí, v sobotu už jen 665.
I peníze evidentně hrají roli v dlouhodobě napjatém vztahu mezi slavnými manželi Felixem Slováčkem a Dádou Patrasovou. Kromě syna a již zesnulé dcery Aničky spolu totiž mají i firmu. Herečka se přitom pídí po tom, jak se rodinnému byznysu daří.
Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo.
V Olomouci se ve čtvrtek lidé rozloučili se Zdenou Mašínovou. Dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů zemřela minulý týden ve věku 92 let. Mašínová strávila závěr života v jednom domově pro seniory v Olomouci.
Češi dnes od 18:00 nastoupí do druhého a klíčového zápasu na mistrovství světa s JAR. Jeden z reprezentantů se ale na hřišti určitě neobjeví. Trenér Miroslav Koubek nemůže počítat s Davidem Juráskem, který se měl zranit na tréninku.
Televizní diváky mohl zamrzet konec Honzy Dědka na obrazovkách Primy, ale již nějaký čas se ví, že jeho oblíbený pořad nekončí. Nyní se Češi dozvěděli, kde se rozběhne nová kapitola historie talk show 7 pádů.
Meteorologové ve čtvrtek znovu varovali před vysokými a velmi vysokými teplotami. V pátek a sobotu mohou odpolední maxima místy překročit 34 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nikdo zdánlivě nečekal úmrtí Kateřiny Niklové, která byla známá jako asistentka Leoše Mareše. Nyní se ale objevily informace, z nichž vyplývá, že produkční měla mít v poslední době jisté zdravotní problémy. S čím konkrétně?
Chorvatská policie pokročila s vyšetřováním nedělní tragické námořní nehody v Jaderském moři, kterou nepřežili čtyři čeští občané. Podle informací v médiích došlo k zadržení prvního důstojníka katamaránu.
Problémy Jaromíra Soukupa neberou konce. Na podnikatele doléhá vlekoucí se spor ohledně péče o dceru, který vede s její maminkou Agátou Hanychovou. Teď se však ukázalo, že Soukup má stále potíže i kvůli tomu, jak dopadlo jeho někdejší mediální impérium.
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.