Na Ukrajinu už proudí nová americká pomoc, řekl Blinken v Kyjevě

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na úterním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě prohlásil, že na Ukrajinu už začal přijíždět nový balíček amerických zbraní a další dodávky jsou na cestě. Uvedla to agentura Reuters.

Antony Blinken

Blinken dodal, že příchozí pomoc pro Kyjev bude mít velký význam v boji proti pokračující ruské agresi. Ujistil zároveň ukrajinského prezidenta, že USA jsou připraveny pomoci Kyjevu, aby se časem "postavil na vlastní nohy ekonomicky, vojensky a demokraticky" .

Zelenskyj ocenil "klíčovou" pomoc od Spojených států a zdůraznil největší deficit země - protivzdušnou obranu. Ukrajinský prezident Blinkenovi řekl, že jeho země potřebuje dvě baterie protivzdušné obrany pro město Charkov na severovýchodě země, které je vystaveno ruským náletům.

Blinken přijel do Kyjeva v úterý na předem neohlášenou návštěvu. "Vrátil jsem se dnes do Kyjeva, abych potvrdil naši neotřesitelnou podporu pro Ukrajinu, bránící svou svobodu vůči ruské agresi," napsal ministr na sociální síti X.

Jde o jeho čtvrtou návštěvu Kyjeva od začátku ruské invaze v únoru 2022. Americký Kongres před několika týdny schválil nový balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů, kterému však předcházela několikaměsíční jednání a neshody.

Ukrajina by navíc mohla příští měsíc dostat první stíhačky F-16. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Několik zemí včetně Dánska, Nizozemska, USA a Norska se zavázalo darovat Ukrajině desítky stíhaček F-16 k posílení její protivzdušné obrany. Podle dohod měl Kyjev první stroje dostat letos v létě po ukončení výcviku ukrajinských pilotů.

Kyjev již dlouho požaduje dodání stíhaček F-16, které by mu pomohly čelit ruské vzdušné převaze. V médiích se již objevily nepotvrzené informace, že prvních šest ze 45 amerických stíhaček F-16, které západní spojenci slíbili poskytnout Ukrajině, by tam mohlo dorazit v červenci.

Původně se spekulovalo, že stíhací letouny F-16 slíbené Západem mohly být na Ukrajině už loni. Uvedl to server Newsweek poté, co si Kyjev připsal řadu významných vítězství proti ruské armádě ve vzduchu i na moři.

Západní spojenci přislíbili Kyjevu moderní tryskáče F-16 vyrobené v USA už před mnoha měsíci, dlouho ale nebylo známo, kdy přesně letadla ovládnou ukrajinské nebe.

Kyjev se dožadoval tryskáčů, které by posílily schopnost Ukrajiny bojovat proti ruské dominanci na obloze a podnikat další údery na klíčové ruské cíle. Letouny F-16 jsou vybaveny modernější avionikou a radary a jsou navrženy tak, aby odpalovaly zbraně standardu NATO, které Ukrajina používala se svými staršími proudovými letouny ze sovětské éry.

První ukrajinští piloti měli výcvik na amerických stíhačkách F-16 v USA dokončit už loni. Po dokončení výcviku v USA by ale měli projít ještě výcvikem NATO v Evropě a před nasazením stíhaček do akce musí absolvovat i výcvik zaměřený na údržbu letounů.

Spojené státy už dříve schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby jí umožnily efektivněji se bránit před ruskou agresí, ale až po absolvování výcviku ukrajinskými piloty, kteří se naučí ovládat tato letadla.

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Putin promluvil o mírových jednáních. Se Zelenským mluvit nechce

24.05.2024 21:49 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v Minsku řekl, že mírová jednání s Ukrajinou je potřeba…

Fico se mírně zlepšil, oznámila banskobystrická nemocnice

24.05.2024 16:01 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s…

Moskva tlačí na USA, aby Ukrajině neumožnily útoky na ruské území

24.05.2024 09:42 Moskva varovala Washington, aby Ukrajině nepovolil zaútočit americkými zbraněmi na ruské území.…

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce

23.05.2024 21:30 Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké…

Maďarsko má informace o tom, co se stalo při atentátu na Fica

23.05.2024 19:45 Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se…

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Související:

Nejnovější