Na Velikonoce odjede do zahraničí podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) až 80.000 Čechů, což odpovídám číslům před koronavirovou krizí. Čeští cestovatelé vyrazí především k moři. Zejména v posledním týdnu, kdy se prudce ochladilo, cestovní kanceláře (CK) vyprodaly většinu zájezdů na následující prodloužený víkend v tzv. last minute neboli nabídce na poslední chvíli. AČCKA to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Češi podle AČCKA vyrážejí na týdenní pobyty hlavně do Egypta, Spojených arabských emirátů (SAE) a na Kanárské ostrovy. CK evidují zájem také o cesty na prodloužený víkend s přímým leteckým spojením. Vrátila se poptávka po poznávacích zájezdech evropských metropolí jako Paříž, Řím, Londýn, Barcelona nebo Malaga.
"Během Velikonoc často míří Češi i do lázní, zejména na Slovensko a do Maďarska, kde užívají velikonočního folklóru," řekla výkonná ředitelka AČCKA Kateřina Chaloupková. Doplnila, že vzhledem k pozdějšímu termínu Velikonoc v letošním roce jsou prodeje lyžařských zájezdů už minimální.
Cestovní agentura Invia sleduje u dovolených na Velikonoce meziročně zhruba dvojnásobný nárůst prodejů, uvedla mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Třetina klientů Invie se chystá do Egypta, 11 procent si vybralo SAE, osm procent jich odletí na Kanárské ostrovy, pět procent zákazníků si podle Řezníčkové vybralo Maďarsko. Průměrně Češi za velikonoční pobyt zaplatí přibližně 17.000 korun. Loni se cena pohybovala kolem 20.000 korun. Cestování bylo podle Řezníčkové stále značně omezené, lidé tedy volili vzdálenější destinace jako Maledivy nebo Dominikánskou republiku. Zároveň necestovali po tuzemsku.
Co do počtu leteckých cest budou Velikonoce podle portálu Letuška.cz zatím nejsilnějším termínem v letošním roce. Prodané letenky ale zdaleka nedosahují počtů před pandemií. "Nejvíce letenek na Velikonoce se prodává do Paříže, Dubaje, Malagy a Barcelony. Čtvrtek a pátek 14. a 15. dubna budou pravděpodobně od začátku pandemie nejvytíženějšími dny na letištích po celé Evropě," uvedl za portál Josef Trejbal.
Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner se dočkali svého velkého dne a uzavřeli manželství během velmi komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně. Pár, který se zasnoubil v lednu minulého roku, dal přednost naprostému soukromí a na svatbu pozval pouhých osm nejbližších přátel a členů rodiny. Nevěsta na obřad zvolila elegantní bílé sako přehozené přes šaty, které doplnila výrazným bílým kloboukem a rukavičkami, zatímco ženich oblékl vkusný tmavě modrý oblek.
Britská popová hvězda Dua Lipa se v neděli provdala za herce Calluma Turnera. Pár, který spolu randí více než dva roky, si své ano řekl během komorního obřadu na radnici Old Marylebone Town Hall v Londýně.
Americký rapper Kanye West, známý nyní pod jménem Ye, vystoupí tento měsíc na koncertech v Nizozemsku, přestože mu několik jiných zemí zakázalo činnost kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům. Nizozemský ministr pro migraci Bart van den Brink v pátek oznámil, že neexistují žádné právní důvody, které by umělci neumožnily vstup do země. Reagoval tak na výzvy tamních zákonodárců, kteří vládu naléhavě žádali o uvalení zákazu s poukazem na rapperovo dřívější vyjadřování obdivu k nacismu a Adolfu Hitlerovi.
Rostoucí vliv a moc princezny Kate jsou hlavním důvodem, proč pro prince Harryho a Meghan Markle neexistuje žádná reálná cesta zpět do britské královské rodiny. Přestože král Karel III. svého syna stále miluje a princ William by mohl časem najít způsob, jak s ním z bezpečné vzdálenosti komunikovat, princezna z Walesu představuje pro Harryho osobu, kterou svými kroky definitivně ztratil. Monarchie už vévodu a vévodkyni ze Sussexu k přežití nepotřebuje, což dokazuje i fakt, že po jejich odchodu funguje instituce bez problémů dál.
Praha je o krok blíž vzniku nového středoškolského kampusu v Braníku. Podle ověřovací architektonické studie má bývalý administrativní areál, kde působilo mediální impérium Jaromíra Soukupa, jejž hlavní město získalo ve veřejné dražbě v prosinci 2024 celkem za 649 milionů korun, potenciál proměnit se v moderní vzdělávací centrum až pro 720 studentů a studentek.
Britská monarchie má co vysvětlovat. Buckinghamský palác již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Na základě soudních dokumentů o tom informovala britská stanice BBC.
Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí. Novými mistry světa jsou Finové, protože Švýcaři potřetí za sebou nezvládli finále. Zároveň je známé složení skupin pro příští šampionát, který se v následujícím roce uskuteční v Německu.
Karel Šíp není jen moderátorem a bavičem, ale také velkým sportovním fanouškem. Odráží se to často i na hostech televizní talk show Všechnopárty. Jeden z výrazných českých hokejistů, kteří již pověsili brusle na hřebík, dokonce přiznal, jak mu návštěva televizního pořadu pomohla.
Monika Absolonová v květnu odložila jeden ze svých koncertů ze zdravotních důvodů. Lidem nakonec sama prozradila, že musela na operaci. Teď se objevují další a další informace o zákroku, který sympatická zpěvačka absolvovala.
V Česku dnes začíná meteorologické léto. Není tedy divu, že meteorologové už tuší, jak bude vypadat první letní víkend letošního roku. Tropických teplot se ve volných dnech nedočkáme, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.