Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku Československa. Loni byl ceremoniál zrušen kvůli protipandemickým opatřením a politici u pomníku položili květiny individuálně. Další tradiční akce, které se při oslavách 28. října konají, budou tentokrát kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana odloženy.
Jednou z nejvýznamnějších je udílení státních vyznamenání. Prezident republiky je předává večer 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Letos se pravděpodobně akce v tento den konat nebude. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že pokud Zeman nerozhodne jinak, bude slavnostní předávání odloženo. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš předpokládá, že v takovém případě Pražský hrad ve čtvrtek večer oznámí, koho se prezident rozhodl vyznamenat, a řády a medaile budou předány v náhradním termínu. Stát se tak může kdykoli podle rozhodnutí prezidenta. Podobně Hrad postupoval i loni, kdy se slavnostní večer nemohl uskutečnit kvůli nepříznivé pandemické situaci. Tehdy oceněné osobnosti měli být vyznamenány letos 28. října.
Prezident tradičně pořádá u příležitosti oslav vzniku Československa i další akce, na Hrad zve například vpředvečer státního svátku velvyslance, kteří v Česku zastupují své země. Server iRozhlas.cz s odvoláním na Kruliše uvedl, že přijetí diplomatického sboru bylo kvůli hospitalizaci Zemana odloženo. Akce se nekonala ani loni, kdy byla zrušena kvůli pandemii. Pravděpodobně se neuskuteční také jmenování generálů, které by musel podepsat Zeman. V Praze se letos nebude konat ani slavnostní přísaha armádních nováčků. Téměř pět stovek nových studentů Univerzity obrany a studentů Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přísahu složí v kasárnách v Šumavské ulici v Brně, oznámilo ministerstvo obrany.
Tradiční slavnostní nástup u památníku na pražském Vítkově se ale bude oproti loňsku konat jen s mírnějšími protipandemickými opatřeními, sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Účastníci piety budou muset mít zakrytá ústa a nos a budou se muset prokázat očkováním, testem na covid-19 nebo proděláním onemocnění. Výjimku dostali vojáci čestných jednotek, kteří roušky mít nemusí, protože tvoří jeden pracovní celek. Loni byl pietní akt na Vítkově kvůli špatné epidemické situaci zrušen, politici i přesto k památníku přijeli vznik samostatného státu uctít jednotlivě. Prezidenta Zemana podle Kruliše letos zastoupí při kladení věnce náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.
Vznik republiky připomenou i další akce. Ve čtvrtek odpoledne Československá obec legionářská uspořádá vzpomínkové setkání na pražském náměstí Pod Emauzy, kde budou uctěni padlí českoslovenští legionáři. U Písecké brány ve stejný den Praha 6 pořádá slavnostní shromáždění, jehož součástí bude vernisáž (Po)Zapomenutí legionáři.
Na ministerstvu obrany příští týden v úterý také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) udělí resortní vyznamenání a na Vítkově budou ve středu povýšeni vojáci do plukovnické hodnosti.
Čtvrtek je klíčovým dnem na každém mistrovství světa v hokeji a jinak tomu nebylo ani na probíhajícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku. Češi tentokrát čtvrtfinále nezvládli, když ve Stockholmu podlehli domácímu Švédsku 2:5. O výsledku rozhodla již první třetina, kdy si Seveřané vypracovali třígólový náskok.
Felix Slováček prožívá na jaře složité období, především kvůli dubnové smrti milované dcery Anny Slováčkové. Nyní se vyskytly další komplikace, které se týkají jeho přítomnosti na internetu.
Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.
Dveře Rudolfina se za veřejným posledním rozloučením s Jiřím Bartoškou zavřely v úterý v 17 hodin. Tím ale události toho dne zdaleka nekončily. Do honosné budovy následně dorazily známé osobnosti, aby uctily památku zesnulého, jak on si to přál. Tedy mejdanem. Nyní se objevilo první svědectví o jeho průběhu.
Hromadná doprava nebude na několika místech v Praze o nadcházejícím víkendu fungovat tak, jak jsou lidé zvyklí. Upozornil na to pražský dopravní podnik na sociální síti X. Provoz tramvají ovlivní dvě výluky.
Usmířením mezi zpěvákem Tomášem Polákem z kapely O5 a Radeček a doktorem z Ústí nad Orlicí, jenž mu nepomohl, se uzavírá kauza, kterou řešilo celé Česko. Polákovi se omluvil doktor i další zodpovědné osoby. Fanoušci se zároveň dozvěděli, jak to se zpěvákem vypadá.
Helena Vondráčková prozradila, že se musela v nedávné době vypořádat se ztrátou člena domácnosti. Legendární popové zpěvačce a jejímu manželovi už dělá radost nový kamarád. Odhalila to na sociální síti.
Českou akademickou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel brněnský historik Jiří Pernes. Informovala o tom brněnská redakce Událostí, zpravodajského pořadu České televize.
Moderátor České televize Jakub Železný, který projevil zájem o uvolněný post generálního ředitele veřejnoprávního média, se opět dostal do křížku s městskými policisty v Praze. Objevily se dokonce záběry z incidentu.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR víceméně stagnovaly, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny.
Jsou to dnes dva týdny, co Česko oběhla nejsmutnější květnová zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Po lidech, kteří měli možnost uctít jeho památku v úterý v Rudolfinu, se s hercem krásně rozloučili představitelé karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem Bartoška dlouhá léta byl.