V několika regionech na východě země hrozí v následujících hodinách extrémní srážky. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do 12:00 pro Dobrušku a Žamberk. Podobných varování vydali meteorologové dnes již několik, ráno platila například v částech Moravskoslezského kraje, v Prostějově a Konicích v Olomouckém kraji a také v Moravské Třebové v Pardubickém kraji.
Prší i v dalších částech země, hladiny některých menších toků jsou zvýšené a dosáhly povodňových stupňů.
Na Žambersku lze podle ČHMÚ očekávat extrémně vydatný déšť s úhrny nad 50 milimetrů za šest hodin nebo nad 80 milimetrů za 24 hodin. Podobné je to v okolí Dobrušky v Pardubickém kraji. Na stanici Olešnice, Čihálka napršelo za šest hodin více než 50 milimetrů. Podle meteorologů hrozí podmáčení půdy a následné sesuvy. Lidé by v takových oblastech měli omezit pohyb, protože hrozí i pády stromů.
Vydatný déšť čekají meteorologové na východě Česka až do pondělního dopoledne. Pro mnoho regionů platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
V Česku prší od pátku. Zvedly se proto hladiny některých menších toků. Na třetím - tedy nejvyšším - povodňovém stupni byla dnes v 10:00 Klabava v Nové Huti na Plzeňsku. Druhý stupeň je na Skalici ve Varvažově na Písecku, na Černém potoce ve Velké Kraši na Jesenicku a na Romži ve Stražisku na Prostějovsku. Prvních stupňů je několik. Platí pro Holoubkovský potok v Rokycanech, Botič v Průhonicích a Jesenici u Prahy, Úsobrnský potok v Jaroměřicích na Svitavsku, Vidnavu ve Vidnavce na Jesenicku a Třebůvku v Hraničkách u Moravské Třebové.
Hladina Klabavy už většinou klesá. "V Praze, Středočeském kraji a v Orlických horách jsou hladiny toků také na poklesu a vzhledem k předpovídaným srážkám neočekáváme další vzestupy," uvedli ráno meteorologové. Vzestupy hladin ale předpokládají na severovýchodě země, zejména na severním předhůří Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. "Na vzestupu jsou také toky odvodňující Zábřežskou, Drahanskou vrchovinu a Svitavskou pahorkatinu, hladiny toků v této oblasti budou vzhledem ke srážkám kolísat," dodali.
Do dnešního rána pršelo za uplynulých 24 hodin nejvíce v západních a středních Čechách, v Praze, dále v pásmu na sever od hlavního města až po hranice s Německem a v Orlických horách a okolí. Po půlnoci a v brzkých ranních hodinách byl vydatný déšť také v Javornickém výběžku v severním podhůří Rychlebských hor, kde spadlo až 73 milimetrů ve Vidnavě. Ráno pak pršelo rovněž v oblasti českomoravského pomezí a na Hané. Srážky zasáhly území Svitavské pahorkatiny, Zábřežské vrchoviny, Drahanské vrchoviny a okolí. Ve Třebařově na Svitavsku napršelo 69 milimetrů.
Hasiči měli kvůli dešti od pátku v zemi desítky zásahů. Většinou odčerpávali vodu ze zatopených míst nebo odklízeli popadané stromy a větve.
Princ Harry je podle královských expertů „extrémně rozhořčený a rozzuřený“ kvůli útokům směřujícím na jeho manželku Meghan Markle. Emoce v páru vzkypěly poté, co britský deník The Times začal zveřejňovat úryvky z připravované knihy Toma Bowera s výmluvným názvem Zrada: Moc, klam a boj o budoucnost královské rodiny. Publikace slibuje odhalení řady kontroverzních detailů ze soukromí Sussexů.
Hudební legenda a bývalý člen Beatles, sir Paul McCartney, se po více než pěti letech vrací na scénu s novou tvorbou. Jeho chystané album s názvem The Boys of Dungeon Lane slibuje hluboký ponor do vzpomínek na dětství v rodném Liverpoolu a odkrývá kapitoly jeho života z doby, kdy příběh nejslavnější kapely světa teprve začínal. První ochutnávkou z novinky je singl Days We Left Behind, který vyšel právě dnes a udává nostalgický tón celému projektu.
Filmový svět zasáhla smutná zpráva o odchodu herce Jamese Tolkana, který se do paměti diváků zapsal především jako nekompromisní ředitel Strickland z kultovní trilogie Návrat do budoucnosti. Herec zemřel ve čtvrtek ve věku 94 let v Saranac Lake ve státě New York. Informaci o jeho úmrtí potvrdil mluvčí rodiny i scénárista a producent Bob Gale.
Golfová legenda Tiger Woods má za sebou další dramatickou noc. Pětinásobný šampion turnaje Masters byl v pátek těsně před půlnocí propuštěn z vazby v okresní věznici Martin County na Floridě. Stalo se tak poté, co byl v odpoledních hodinách zatčen v souvislosti s vážnou dopravní nehodou, při které převrátil svůj vůz na střechu.
Manžel britské hvězdy Katie Price, Lee Andrews, odhalil velkolepé plány na „kouzelnou“ zimní svatbu ve Velké Británii. Přestože pár již uzavřel sňatek v Dubaji po velmi krátké známosti, Andrews tvrdí, že chystají ještě jeden, mnohem okázalejší obřad pro rodinu a přátele ve své vlasti.
Snaha prince Harryho a Meghan Markleové o dobytí televizních obrazovek začíná připomínat nekonečnou horskou dráhu, která by pro ně mohla skončit naprostou profesní zkázou. Podle názoru Carly Duffyové, zkušené reportérky ze světa showbyznysu, nastal nejvyšší čas, aby se manželé svých televizních ambicí definitivně vzdali, než si nenávratně zničí pověst.
Zpěvačka Katy Perry a bývalý kanadský premiér Justin Trudeau si ze svého věkového rozdílu těžkou hlavu nedělají, naopak se mu dokážou společně zasmát. Jednačtyřicetiletá popová hvězda se na svém Instagramu podělila o momentky z rande, během kterého si dvojice vyzkoušela populární kvíz zaměřený na určení biologického věku.
Nová seriálová adaptace Harryho Pottera z produkce stanice HBO se nezadržitelně blíží a s prvním zveřejněným trailerem se naplno rozhořely debaty mezi věrnými fanoušky. Seriál, který má debutovat přesně na letošní Boží hod vánoční, si klade za cíl věrně zpracovat všech sedm knih J. K. Rowlingové, přičemž každé z nich má být věnována jedna celá sezóna. Ambiciózní projekt je naplánován na deset let a představuje zcela nové herecké obsazení.
Už dnes v noci dojde k přechodu na letní čas, což znamená jediné – ručičky hodinek se ve dvě hodiny ráno posunou o šedesát minut vpřed. Tato změna nás připraví o hodinu spánku, což pocítí zejména lidé, kteří musí v neděli brzy ráno vstávat do zaměstnání.
Britney Spears se poprvé vyjádřila ke svému zatčení za řízení pod vlivem návykových látek, ke kterému došlo před třemi týdny v Kalifornii. Zpěvačka byla tehdy zadržena dálniční patrolou a ve vazbě strávila více než devět hodin. Po celou dobu od incidentu mlčela a její účet na Instagramu byl smazán, nyní se však na sociální sítě vrátila a poděkovala svým fanouškům za podporu.
Návrat legendární Mirandy Priestly na stříbrné plátno provází nejen obrovské nadšení fanoušků, ale i důležitá gesta ze strany hlavních hvězd. Meryl Streep v aktuálním rozhovoru pro magazín Harper’s Bazaar prozradila, že její kolegyně Anne Hathaway projevila velkou odvahu a integritu, když se během příprav filmu Ďábel nosí Pradu 2 postavila za zdravější ideál krásy.
Slunečný bude místy začátek posledního březnového víkendu, ale počasí se v jeho průběhu pokazí. Podle předpovědi může ve vyšších polohách připadnout další sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).